Opieka dla osoby starszej – na czym polega i jak ją uzyskać?

Opieka dla osoby starszej może być potrzebna w przypadkach takich jak choroba lub niepełnosprawność. Zajmowanie się chorym członkiem rodziny w wielu sytuacjach jest dużym wyzwaniem. Niejednokrotnie można uzyskać pomoc w opiece nad seniorem. Dowiedz się więcej!
opieka dla osoby starszej

Nie ulega wątpliwości, że opieka dla osoby starszej to duże wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności. Są seniorzy, którzy wymagają długotrwałej opieki ze względu na utratę zdolności do samodzielnej egzystencji. Zadaniem osób bliskich jest tutaj zadbanie o to, aby pomóc starszemu człowiekowi. Do dyspozycji są różnorodne rozwiązania, dlatego też należy je przeanalizować oraz dopasować podejmowane działania do okoliczności. Sprawowanie opieki nad seniorem to wymagające pewnego wysiłku i zaangażowania czasowego wyzwanie. Sprawdź, gdzie bliscy mogą szukać pomocy i poznaj przydatne informacje!

Opieka dla osoby starszej – jak ją zorganizować i co trzeba wiedzieć?

Niejednokrotnie rodzina decyduje się na samodzielną opiekę nad osobą chorą, która nie jest w stanie zaspokajać swoich codziennych potrzeb życiowych bez pomocy innych osób. Wówczas opieka dla osoby starszej nierzadko jest podzielona pomiędzy członków rodziny. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Zdarza się, że:

  • bliscy mieszkają daleko i nie mogą do niego przyjeżdżać,
  • rodzina ma mnóstwo obowiązków zawodowych,
  • bliscy mają swoje życie rodzinne, które nie pozwala na długą opiekę nad starszą osobą.

Ważne jest, aby w takich sytuacjach zadbać o obecność opiekuna lub opiekunki, czy pielęgniarki.

Czym jest zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje? Sprawdź to!

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom zajmującym się niezdolnym do samodzielnej egzystencji seniorem. Nie mogą ubiegać się o niego między innymi osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub pobierające rentę. Istnieje szereg warunków, które należy spełnić. Wśród nich wymienić można rezygnację z pracy w celu opiekowania się starszą osobą i niskie dochody w przeliczeniu na osobę w rodzinie. Świadczenie może zostać przyznane tym, którzy mają stwierdzony wyrokiem sądowym obowiązek alimentacyjny wobec osoby starszej. Senior musi posiadać odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.

Czym jest zasiłek pielęgnacyjny i komu przysługuje? Dowiedz się!

Senior jest uprawniony do dodatku pielęgnacyjnego ze względu na wiek. Po ukończeniu 75 lat osoby, które pobierają rentę lub emeryturę otrzymują dodatkowe pieniądze. Inną formą wsparcia jest zasiłek pielęgnacyjny dla tych, którzy posiadają odpowiednie orzeczenie wydane przez osoby uprawnione. W celu jego uzyskania należy złożyć wniosek. Trzeba pamiętać o tym, że pobierania wskazanych świadczeń nie można ze sobą łączyć. Należy więc zdecydować się na jeden lub drugi wariant pomocy.

Zobacz też:  Czego nie powinny jeść osoby starsze? Jakich posiłków unikać?

Jak umiejętnie zajmować się osobą starszą? Sprawdź przydatne informacje!

Umiejętna opieka nad osobą starszą jest bardzo ważna. Należy dbać o regularne wizyty lekarskie, a także o odpowiednią opiekę higieniczną. Warto zachęcać seniora do kontaktów z otoczeniem. Jeśli nie jest on w stanie samodzielnie wykonywać codziennych czynności, trzeba mu w tym pomóc. Nie zawsze potrzebna jest opieka całodobowa. Ważne jest to, aby wsparcie dopasować do potrzeb starszego człowieka. Dobrze jest z nim rozmawiać, a także organizować mu adekwatne do okoliczności rozrywki. Należy również monitorować dawki i częstotliwość zażywania leków na posiadane schorzenia i przypadłości.

Jak zapewnić opiekę seniorowi? Poznaj wskazówki dla bliskiej osoby!

W opiece nad starszą osobą pomóc mogą różnego rodzaju placówki. Wsparciem służyć mogą między innymi miejskie ośrodki pomocy społecznej, czy też środowiskowe domy samopomocy. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się specjalistyczne usługi opiekuńcze takie jak pielęgniarska opieka długoterminowa, a także pobyt stały w domu pomocy społecznej. Do uzyskania opieki domowej potrzebne jest skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, a także zaświadczenie dotyczące oceny stany zdrowia seniora.

Jeśli jesteś członkiem rodziny seniora, dokładnie ustal, do jakich form wsparcia może się on kwalifikować. Pomoc w zaspokajaniu potrzeb życiowych jest nierzadko niezbędna osobom starszym, czego warto mieć świadomość. Należy przeanalizować, jakie są szczegółowe warunki przyznawania poszczególnych świadczeń. Dbaj o swojego podopiecznego i pamiętaj o tym, aby dopasowywać podejmowane działania do jego potrzeb. W okresie sprawowania opieki trzeba być uważnym i zaangażowanym.

Podobne Tematy:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska