Co oznacza niska temperatura u osoby starszej

Co oznacza niska temperatura u osoby starszej

Istnieją różne oznaki i objawy hipotermii oraz sposoby radzenia sobie z nią, gdy dotknie ona osoby starsze. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o objawach tego stanu i o tym, jak sobie z nim radzić w nagłych wypadkach. Być może zastanawiasz się: “Co oznacza niska temperatura u osoby starszej?”.

Hipotermia

Jeśli zauważysz, że osoba starsza zmieniła stan z bladego i sennego na zimny i drżący, powinieneś natychmiast wezwać pomoc. Hipotermia jest często spowodowana bardzo niską temperaturą, ale może też wystąpić, gdy osoba ma słabą regulację temperatury ciała z powodu przewlekłego schorzenia. Symptomy hipotermii to dezorientacja, niewyraźna mowa i słaby puls. W niektórych przypadkach osoba może nawet stracić przytomność, jeśli temperatura spadła do niebezpiecznego poziomu.

Zagrożenia związane z hipotermią u osób starszych są szczególnie niebezpieczne dla tych, którzy większość czasu spędzają w pomieszczeniach zamkniętych. Seniorzy tracą ciepło ciała szybciej niż osoby młodsze, co sprawia, że w takich warunkach łatwiej o hipotermię. Utrzymywanie termostatu na zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomie może narazić starszą osobę na niebezpieczeństwo. Ten artykuł ma pomóc ci rozpoznać oznaki hipotermii i dowiedzieć się, jak jej zapobiegać.

Jeśli podejrzewasz, że osoba starsza cierpi na hipotermię, zadzwoń pod numer 911 i zostań z nią do czasu przybycia pomocy. W oczekiwaniu na pomoc powinieneś zapewnić osobie starszej ciepło i zdjąć z niej mokre ubrania. W ciężkich przypadkach może być konieczne zastosowanie poduszki grzewczej lub koca elektrycznego. Unikaj podawania pacjentowi płynów, bo mogą one spowodować dalszą utratę ciepła. Podawanie ciepłych napojów może być wystarczające, jeśli pacjent jest przytomny i oddycha.

Chociaż możliwe jest odwrócenie hipotermii, nie należy pozostawiać pacjenta bez leczenia, jeśli objawy nie pojawią się od razu. Oprócz monitorowania temperatury ciała, personel szpitala będzie również monitorował ogólny stan zdrowia pacjenta. Jeśli hipotermia wystąpi u osoby starszej, szpital będzie pracował nad ogrzaniem jej od wewnątrz. Pacjenci, którzy nie byli kilka dni bez pomocy, mają duże szanse na całkowite wyzdrowienie.

Objawy hipotermii u osoby starszej mogą być spowodowane chorobą podstawową lub urazem. Niektóre osoby mogą być bardziej narażone na hipotermię ze względu na osłabiony układ odpornościowy i mniejszą zdolność do reagowania na niskie temperatury. Inne czynniki ryzyka to leki lub odwodnienie, które mogą powodować zmniejszenie objętości krwi i zwiększać zdolność organizmu do utraty ciepła w zimnych warunkach. Wreszcie, intensywne ćwiczenia na świeżym powietrzu mogą spowodować przemęczenie i hipotermię u osoby starszej, ponieważ zdolność organizmu do regulowania temperatury jest upośledzona.

Oznaki

Jeśli martwisz się o bliską ci osobę w podeszłym wieku, powinieneś zwracać uwagę na objawy niskiej temperatury. Choć może to być normalna część procesu starzenia się, objawy niskiej temperatury są oznaką ukrytych schorzeń. Jeśli zauważysz, że temperatura ciała osoby starszej jest stale niższa niż 98 stopni, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Może to być oznaką hipotermii, poważnego stanu medycznego, który może prowadzić do wstrząsu lub utraty przytomności.

Gorączka jest jednym z najczęstszych objawów problemów zdrowotnych u osób starszych. Objaw ten jest często spowodowany prostym czynnikiem drażniącym, takim jak stres cieplny, ale może też być pierwszą oznaką poważniejszej choroby. Gorączka może być jednak także objawem infekcji i bardzo ważne jest, by zdawać sobie sprawę z innych objawów, które towarzyszą gorączce. Nawet jeśli pacjent nie ma żadnych innych objawów, gorączka u osoby starszej jest oznaką poważnej choroby, takiej jak sepsa.

Symptomy hipotermii u osoby starszej to: zimno w dotyku, sztywność, brak reakcji na światło i dźwięki. Zazwyczaj osoba taka sprawia też wrażenie martwej. Jeśli zauważysz te objawy, natychmiast zadzwoń pod numer 9-1-1. Jeśli osoba nie reaguje na telefon, sprawdź, czy oddycha. W ciężkich przypadkach może przestać oddychać i powinieneś wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Pomoże to osobie poszkodowanej wrócić do zdrowia.

Jeśli temperatura ciała osoby starszej spadnie poniżej 95 stopni Fahrenheita, powinieneś zabrać ją do szpitala. Temperatura poniżej tego poziomu może doprowadzić do hipotermii, która może spowodować atak serca, uszkodzenie nerek i niewydolność wątroby. Nawet w środku zimy temperatura może być tak niska, że poszkodowany może nawet nie odczuwać zimna. Ważne jest, by uważnie obserwować swojego bliskiego seniora i upewnić się, że jest mu wystarczająco ciepło.

Kiedy senior cierpi na gorączkę, może być trudno zauważyć to na czas. Gorączka jest wczesnym wskaźnikiem choroby i oznacza tymczasowy wzrost temperatury ciała. Pomimo swojej nazwy, gorączka jest oznaką infekcji. Temperatura wynosi zwykle około 98,6 stopni Fahrenheita i może się wahać w organizmie osoby. Symptomy niskiej temperatury to dreszcze, ból głowy, osłabienie i wysypka.

Symptomy

Jeśli podejrzewasz, że osoba starsza może cierpieć na niską temperaturę ciała, powinieneś zrobić wiele rzeczy. Upewnij się, że osobie tej jest ciepło, sucho i jest odpowiednio ubrana. Zaoferuj ciepłe płyny i kontakt skóra do skóry. Jeśli to możliwe, przenieś ją do ciepłego pomieszczenia. Jeśli temperatura jest niska, osoba taka może nie oddychać. Jeśli podejrzewasz, że starsza osoba cierpi na hipotermię, zadzwoń pod numer potrójnego zera (000) lub 911 i rozpocznij resuscytację.

Zobacz też:  Zapalenie płuc u starszej osoby – jak przebiega i jakie są jego objawy?

Gorączka jest jednym z pierwszych objawów choroby u osoby starszej. Chociaż gorączka nie jest zwykle powodem do niepokoju u młodych dorosłych, może być oznaką poważnej choroby u osób starszych. Wysoka gorączka u osób starszych jest też oznaką stresu cieplnego, sepsy i niektórych leków. Jednak w większości przypadków senior będzie miał niską temperaturę ciała. Jeśli osoba ma gorączkę, powinna natychmiast udać się do lekarza.

Pierwszym krokiem w leczeniu niskiej temperatury ciała u osoby starszej jest ustalenie przyczyny gorączki. Przyczyna gorączki zazwyczaj nie jest dobrze znana, ale należy monitorować objawy. Osoba starsza może potrzebować pić dużo wody, by utrzymać odpowiednie nawodnienie. Leki dostępne bez recepty mogą pomóc w łagodnych przypadkach gorączki, natomiast leki na receptę pomogą w cięższych przypadkach. Jeśli podejrzewasz, że twój starszy przyjaciel lub członek rodziny jest przeziębiony, rozważ wizytę u lekarza.

Inną przyczyną niskiej temperatury ciała jest zimne środowisko domowe. Wiele domów opieki i ośrodków opieki grupowej ma zimne pomieszczenia, w których temperatura może spaść zbyt nisko. Zwracaj uwagę na temperaturę w pomieszczeniu i upewnij się, że są one odpowiednio ubrane. Nie zakładaj, że jest to jedyna przyczyna niskiej temperatury ciała, bo może to doprowadzić do niebezpiecznej hipotermii. Poniżej podajemy kilka innych przyczyn niskiej temperatury ciała u osób starszych.

Gorączka może być niepokojąca, ale nie musi być poważnym stanem. Często jest to walka organizmu z infekcją. Czasami może być spowodowana ćwiczeniami, gorącą pogodą, szczepieniami lub ciążą. Dlatego przed wizytą u lekarza zawsze pytaj, czy gorączka jest poważną chorobą. Dyrektor medyczny Devin Minior dzieli się informacjami na temat gorączki w każdej grupie wiekowej.

Leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu niskiej temperatury u osoby starszej jest ustalenie jej przyczyny. Chociaż temperatura poniżej 95 stopni może być oznaką infekcji, prawdopodobieństwo, że osoba starsza zachoruje na infekcję bakteryjną lub wirusową jest znacznie wyższe. Klasyczne objawy gorączki to zakażenie dróg moczowych, biegunka lub zatkany nos. Wysypka lub powiększone węzły chłonne mogą również wskazywać na poważny stan chorobowy, taki jak gruźlica lub zapalenie wsierdzia.

Temperatura ciała poniżej 95 stopni Fahrenheita jest uważana za hipotermię. Jest to stan potencjalnie zagrażający życiu, a jeśli nie jest natychmiast leczony, może mieć katastrofalne skutki dla osób starszych. Chociaż hipotermia jest bardziej powszechna podczas chłodniejszej pogody i na obszarach, gdzie często występują ekstremalne temperatury, może wystąpić w dowolnym miejscu i czasie. Postępowanie zgodnie z poniższymi wskazówkami może pomóc osobie starszej odzyskać normalną temperaturę i wrócić do zdrowia.

Po pierwsze, zidentyfikuj objawy hipotermii. Starsi dorośli z wolniejszym metabolizmem mogą doświadczyć hipotermii w połowie lat 70. Ważne jest, by pamiętać, że połowa starszych ofiar hipotermii umiera, zanim zostanie znaleziona. Słabo ogrzewane domy są jedną z najczęstszych przyczyn hipotermii. Aby zapobiec tej chorobie, ustaw termostat na około 70 stopni. Osoba starsza powinna być umieszczona w ciepłym miejscu.

Po drugie, obserwuj osoby starsze pod kątem oznak hipotermii. Mogą one nie być w stanie regulować swojej temperatury wewnętrznej na tyle dobrze, by zauważyć zmiany temperatury ciała. Podczas zimnej pogody osoby starsze powinny być ubrane warstwowo i pić ciepłe płyny. W tym czasie powinny być ściśle monitorowane przez rodzinę i przyjaciół. Jeśli wydaje się, że osoba starsza nie oddycha, natychmiast rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Istnieje wiele materiałów, które mogą pomóc opiekunom w radzeniu sobie z tym stanem.

Lekarz zdiagnozuje hipotermię, jeśli temperatura spadnie poniżej progu. Temperatura musi zostać podniesiona, zanim zacznie zagrażać życiu. Ważne jest, by szybko podjąć leczenie osoby starszej, by uniknąć zatrzymania akcji serca. Kiedy temperatura spada poniżej normy, ważne jest, by szukać pomocy medycznej. Najważniejszym krokiem w leczeniu hipotermii jest dokładne monitorowanie oddechu, tętna i ciśnienia krwi. Starszy pacjent nie powinien być zbyt często przemieszczany, bo może to doprowadzić do zatrzymania akcji serca.


Podobne Tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska