Zapalenie płuc u starszej osoby – jak przebiega i jakie są jego objawy?

Zapalenie płuc u starszej osoby to poważna choroba, która może nieść ze sobą tragiczne skutki w postaci powikłań, a nawet zgonu. Dlatego istotna jest odpowiednia reakcja w przypadku wykrycia objawów. Sprawdź informacje, które mogą okazać się bardzo przydatne!
zapalenie płuc u starszej osoby

U pacjentów w wieku powyżej 65 lat istnieje duże ryzyko wystąpienia ciężkiego przebiegu zapalenia płuc. Ważne jest więc, aby osoby odpowiedzialne za opiekę nad seniorem, uważnie obserwowały jego stan zdrowia, aby być w stanie wykryć objawy choroby płuc. W przypadku, gdy osoba starsza żyje samotnie, powinna monitorować swój organizm i nie bagatelizować ewentualnych problemów, które mogą się pojawić. Zapalenie płuc u starszej osoby może spowodować ostrą niewydolność oddechową, a nawet śmierć. Nie można więc bezczynnie czekać, aż objawy samoistnie ustąpią. Dowiedz się więcej na ten temat!

Zapalenie płuc u starszej osoby – dlaczego jest niebezpieczne?

Zarówno młodzi, jak i starsi ludzie mogą zachorować na zapalenie płuc. Może się ono rozwinąć z zapalenia oskrzeli. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w podeszłym wieku organizm nie jest już taki sam, jak lata wcześniej. Odporność oraz zdolność do radzenia sobie z zakażeniami różnego rodzaju patogenami jest niższa. Sprawia to, że seniorzy są podatni na ciężki przebieg choroby płuc. W ich przypadku istnieje duże ryzyko zgonu. Zapalenie płuc u starszej osoby może wcale nie być łatwe do rozpoznania. Dlatego należy zwiększyć czujność i bacznie obserwować wszelkie pojawiające się problemy.

Zapalenie płuc u osób w podeszłym wieku – w jaki sposób się objawia?

Objawy problemów z miąższem płucnym w przypadku seniorów, którzy nierzadko są przewlekle chorzy, nie muszą wcale być oczywiste. Powodem do niepokoju mogą być z pewnością między innymi:

  • mokry kaszel z żółtą wydzieliną,
  • ból w klatce piersiowej,
  • występowanie zaburzeń świadomości.

Czasem jednak nie występuje kaszel ani gorączka, co potrafi być bardzo mylące. Właśnie dlatego jedną z kluczowych ról odgrywa tutaj bieżąca i dokładna obserwacja stanu zdrowia seniora. Osoby starsze nieraz są narażone na bakteryjne zakażenia dróg oddechowych, które mogą być dla nich naprawdę bardzo niebezpieczne.

Zobacz też:  Co na sen dla starszej osoby

Co robić, gdy osoba starsza zachoruje na zapalenie płuc? Dowiedz się!

Jeśli senior ma problemy z drogami oddechowymi i płucami, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. To on będzie podejmował decyzje dotyczące dalszego postępowania w sprawie płuc. W razie pogorszenia stanu, braku poprawy lub w sytuacjach nagłych potrzebne może okazać się leczenie szpitalne. Wśród czynności, które wykonuje się w celach diagnostycznych, wymienić można między innymi RTG klatki piersiowej, czy badanie wskaźnika zapalenia. Leczenie przebiega z wykorzystaniem antybiotyku. Seniorzy nieraz bagatelizują swoje problemy. Często dodatkowo uważają, że objawy powinny ustąpić same.

Jak może przebiegać zapalenie płuc u seniora? Sprawdź to!

Gdy płuca nie pracują właściwie, może pojawić się gorączka, problemy z oddychaniem, czy przyspieszenie oddechu. Niejednokrotnie występuje uczucie duszności. W przypadku ludzi w starszym wieku zdarza się również, że omawiane schorzenie płuc powoduje zaburzenia świadomości takie jak halucynacje i problemy ze snem. Wśród osób dorosłych, czy też w przypadku osób młodszych takie symptomy choroby płuc są stosunkowo rzadkie i zazwyczaj mają związek z bardzo wysoką gorączką. Ważne jest to, aby nie zwlekać z poszukiwaniem pomocy w przypadku kłopotów z płucami. Zwłoka może mieć tutaj tragiczne skutki.

Odpowiedzialne podejście do dbania o płuca jest bardzo ważne w przypadku seniorów. Opiekunowie takich osób powinni wykazywać się dużą starannością i ostrożnością. Seniorzy, którzy nie mają opieki, muszą zwracać uwagę na to, jak funkcjonuje ich ciało i starać się reagować w przypadku występowania nieprawidłowości. Rozpoznawanie schorzeń płuc może być trudne, ale niewątpliwie warto zgłosić się po specjalistyczne wsparcie, gdy pojawiają się niepokojące objawy.

Podobne Tematy:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska