Jak zachować aktywny tryb życia przy nietrzymaniu moczu?

Nietrzymanie moczu to problem częstszy niż się wydaje. Wiele osób wstydzi się tej przypadłości i nie zgłasza jej lekarzowi, próbując poradzić sobie z nią samodzielnie. To błąd, ponieważ nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć.
senior

Można też zachować aktywny tryb życia bez konieczności ograniczania np. spotkań towarzyskich czy uprawiania sportu z obawy, że otoczenie coś zauważy. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Środki ochronne przy nietrzymaniu moczu – jakie wybrać?

Podstawowa i niezbędna ochrona przy nietrzymaniu moczu, zanim leczenie przyniesie rezultat, to odpowiednio dobrane środki chłonne. Dostępna jest szeroka gama tych produktów. Można zaopatrzyć się w podpaski na nietrzymanie moczu, wkładki urologiczne, majtki chłonne czy pieluchomajtki. Wybór zależy przede wszystkim od tego, w jakim stopniu dolegliwość jest nasilona. Na lekkie i kropelkowe nietrzymanie moczu wystarczą specjalne podpaski lub wkładki, które wchłoną wilgoć i zabezpieczą przed powstawaniem przykrego zapachu. Przy średnim stopniu nietrzymania moczu lepszym rozwiązaniem będą majtki chłonne, które mają bardziej pojemny wkład i skuteczniej ochronią przed zawilgoceniem bielizny i przeciekaniem. Majtki chłonne przypominają zwykłą bieliznę, więc można nosić je nawet pod obcisłym ubraniem, a także pod sportowymi legginsami. Pozwala to zachować zwykłą codzienną aktywność, cieszyć się życiem, uprawiać sport i spotykać z przyjaciółmi. Warto wybierać produkty wysokiej jakości, takie jak majtki chłonne TENA, które skutecznie chronią przez wiele godzin także przed nieprzyjemnym zapachem.

Majtki chłonne – jak prawidłowo dobrać rozmiar?

Majtki chłonne TENA dostępne są w rozmiarach od XS do XL. W ich wyborze można kierować się rozmiarem zwykłej noszonej dotychczas bielizny. Można też zmierzyć obwód bioder i na tej podstawie dokonać wyboru produktu: na opakowaniu podane są wszystkie potrzebne dane. Prawidłowy rozmiar to ważna sprawa, ponieważ zbyt małe majtki chłonne będą niewygodne, a ich wkład może okazać się niewystarczający. Zbyt duże także nie zapewnią optymalnego komfortu. Te w dobrym rozmiarze delikatnie opinają ciało, a umieszczony w nich wkład chłonny nie przemieszcza się podczas codziennych aktywności. Majtki chłonne zakłada się jak zwykłą bieliznę, a zdejmuje, rozrywając boczne szwy.

Zobacz też:  Które aktywności fizyczne będą bezpieczne dla seniora?

Czym spowodowane jest nietrzymanie moczu i jak je leczyć?

Nietrzymanie moczu może mieć wiele przyczyn, a do najczęstszych należą stany zapalne dróg moczowych, osłabienie mięśni Kegla, ciąża czy niektóre zabiegi chirurgiczne. Leczenie zależy od przyczyny dolegliwości i może polegać na podawaniu leków doustnych, ćwiczeniach wzmacniających mięśnie dna miednicy, fizjoterapii lub operacji. Ta ostatnia metoda jest bardzo skuteczna i mało inwazyjna, ponieważ zabieg wykonywany jest laparoskopowo. Warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który dobierze odpowiednią formę terapii i podpowie, w jaki sposób można ubiegać się o refundację środków higienicznych stosowanych przy nietrzymaniu moczu.

Podobne Tematy:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska