Pieluchy dla dorosłych – jak je perfekcyjnie dopasować?

Pieluchomajtki są idealne nie tylko dla seniorów, ale również chorych nietrzymających moczu, pacjentów po operacjach czy też kobiet po porodzie. Są niezbędne wszystkim osobom, które nie mogą samodzielnie korzystać z toalety. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów pieluch dla dorosłych, dlatego w tym wpisie podpowiadamy, jak je dopasować do indywidualnych potrzeb.

Zastanawiając się, jaki wariant wybrać, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmiar oraz stopień chłonności, ponieważ pieluchy dla dorosłych są tym skuteczniejsze, im lepiej jest dopasowana ich wielkość. Ma ona znaczenie również w ich komfortowym użytkowaniu na co dzień. Jeśli pieluchomajtki są zbyt duże, nie będą odpowiednio chronić przed zamoczeniem ubrań lub łóżka. Zbyt mały rozmiar może z kolei powodować ucisk i w efekcie bolesne odparzenia. Warto dokonać pomiaru obwodu bioder i sugerować się wytycznymi zamieszczonymi na opakowaniu.

Jaka powinna być chłonność pieluch dla dorosłych?

Wybór chłonności jest uzależniony od wielkości wypróżnienia oraz tego, jak często zmienia się pieluchę. Wiele osób dla większego bezpieczeństwa wybiera najbardziej chłonne pieluchy dla dorosłych. Jednak im jest ona większa, tym pielucha jest grubsza, a przez to mniej przewiewna i niewygodna. Podział chłonności pieluchomajtek ustala się na podstawie wydalonego moczu w czasie 4 godzin. I tak wyróżniamy:

  • kropelkowe: do 50 ml
  • lekkie: 50-100 ml
  • średnie: 100-200 ml
  • ciężkie: 200-300 ml
  • bardzo ciężkie: powyżej 300 ml

Przy kropelkowym i lekkim nietrzymaniu moczu warto postawić na wygodę, czyli lżejsze pieluchy dla dorosłych. Wiele osób z takim problemem nie ma innych ograniczeń zdrowotnych i prowadzi aktywny tryb życia, dlatego środki higieniczne powinny być dyskretne i przewiewne. Przy średnim i ciężkim nietrzymaniu moczu zalecana jest większa chłonność, gwarantująca podwyższoną ochronę przed wyciekaniem i neutralizację przykrego zapachu.

Zobacz też:  Do jakich stylizacji pasują espadryle damskie?

Pieluchy dla dorosłych o najwyższej chłonności będą doskonałym rozwiązaniem u osób, u których pojawiła się niesamodzielność, np. wskutek wylewu lub paraliżu. Jeśli utraciły one kontrolę nad większością czynności fizjologicznych, oddawanie moczu będzie niekontrolowane i zazwyczaj obfite, przez co osoba pielęgnująca nie będzie w stanie przewidzieć, kiedy trzeba zaprowadzić podopiecznego do łazienki lub podstawić nocnik.

Jak założyć pieluchomajtki osobie dorosłej?

Najłatwiejszą techniką jest zgięcie jednej nogi pacjenta i obrócenie go na bok. Przed wykonaniem tej czynności rozpinamy rzepy pieluchy, którą pacjent ma na sobie. Po przełożeniu chorego na bok zdejmujemy ją, oczyszczamy okolice intymne i nakładamy preparaty przeciwko odparzeniom, a potem podkładamy pod pośladki nowy produkt. Jeżeli osoba chora wstaje, pieluchy dla dorosłych można założyć w pozycji stojącej. Wystarczy wsunąć je jak zwykłe majtki, co ułatwia miękka, elastyczna taśma wokół talii i nogawek.

Ceny takich środków higienicznych są bardzo zróżnicowane i wahają się w granicach 12-30 zł za 10 sztuk. Oczywiście ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup większej ilości, ale to wymaga odpowiedniego dopasowania rozmiaru. Można też w przypadku osób przewlekle chorych starać się o dofinansowanie na pieluchy dla dorosłych z NFZ.

Treść promocyjna

Podobne Tematy:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska