Cichy odkurzacz z dużą siłą ssania

Wybierając nowy odkurzacz, wiele osób bierze pod uwagę głównie dwa czynniki – siłę ssania oraz poziom emisji hałasu. Przyjęło się mówić, że wydajny sprzęt musi być głośny, jednak odkurzacze nowej generacji całkowicie temu zaprzeczają. Odkurzacz z dużą siłą ssania wcale nie musi być bowiem głośny. Na rynku znaleźć można wiele produktów, które doskonale łączą te dwie pożądane przez klientów cechyy. Wśród jakich modeli warto szukać? Podpowiadamy!  

Głośny odkurzacz – skutki  

Głośny sprzęt AGD to nic przyjemnego, zwłaszcza w przypadku odkurzacza, który jest używany nawet kilka razy w tygodniu. Głośna praca uniemożliwia swobodną rozmowę czy słuchanie muzyki podczas porządków domowych. Innym zagrożeniem, na które zwrócą uwagę przede wszystkim rodzice maluchów, jest możliwość obudzenia śpiącego dziecka. Hałasu nie lubią również nasze zwierzęta, które podczas odkurzania bardzo często chowają się pod łóżko lub uciekają do pomieszczenia, gdzie jest ciszej. Głośny odkurzacz bardzo często sprawia, że jego właściciele nie mają ochoty po niego sięgać. Przez to codzienne porządki stają rzadsze i mniej regularne, a w domu zaczyna zalegać coraz więcej kurzu czy niebezpiecznych alergenów.  

Cichy odkurzacz, czyli właściwie jaki? 

Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że każdy odkurzacz będzie powodował pewien rodzaj hałasu. Jak na razie niemożliwe jest odkurzanie w kompletnej ciszy. Planując zakup nowego sprzętu, warto zwrócić jednak uwagę na emitowany poziom hałasu. To jawna informacja, którą można znaleźć w danych technicznych każdego sprzętu. Jaką wartość uważa się z zadowalającą? Najlepiej stawiać na sprzęt, który znajduje się w przedziale 50-80 dB. Taki hałas nie powinien być szczególnie uciążliwy dla otoczenia.   

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?  

Główny podział standardowych odkurzaczy wyróżnia odkurzacze workowe i bezworkowe. W przypadku pierwszych, kurz i zanieczyszczenia trafiają worka, który zainstalowany jest wewnątrz odkurzacza. Po zapełnieniu, worek należy opróżnić lub wymienić na nowy. W przypadku odkurzaczy bezworkowych, zanieczyszczenia lądują w specjalnym pojemniku, który podobnie jak w przypadku worków, co jakiś czas trzeba opróżnić. Czy oba typy odkurzaczy cechują się podobną głośnością? Nie. Odkurzacze bezworkowe mogą być nieco głośniejsze, dlatego osoby, którym zależy na cichej pracy, powinny stawiać raczej na odkurzacze tradycyjne workowe. Worek może bowiem pełnić funkcję izolacji akustycznej. 

Zobacz też:  Jak wybrać najlepsze książki kryminalne i odkryć tajemniczy świat detektywów?

Nie zawsze hałasuje sam odkurzacz  

Poza pracą silnika, hałas związany może być także z innymi czynnikami. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na odkurzaną powierzchnię. Dla przykładu, odkurzanie dywanu powinno przebiegać nieco ciszej niż odkurzanie drewnianej podłogi. Dodatkowy hałas wynikać może także z akcesoriów, czyli dołączonych do odkurzaczy szczotek. Niektóre z nich mogą zbierać kurz nieco głośniej. Warto dokładnie obserwować swój sprzęt i sprawdzać, kiedy powoduje najwięcej hałasu. Być może niektórych sytuacji można uniknąć, np. poprzez zmianę szczotki.  

Cichy i wydajny odkurzacz? To możliwe!  

Głośność pracy nie może być jedynym kryterium, jakie bierze się pod uwagę przy zakupie nowego sprzętu. Kluczowa jest także wydajność odkurzacza, który przede wszystkim powinien dokładnie usuwać zanieczyszczenia. Tylko wtedy zakup nowego sprzętu ma sens. Cichy, lecz kiepsko odkurzający sprzęt do niczego się bowiem nie przyda.  

Odkurzacz o najwyższej wydajności w historii 

Ciekawym przykładem jest odkurzacz workowy Pure D9 marki Electrolux, który uważany jest za jeden z najbardziej wydajnych sprzętów na świecie. To stosunkowo cichy sprzęt, który ułatwia codzienne porządki. Odkurzacz posiada ogromny, bo aż 5-litrowy, worek na kurz, który szczelnie się zamyka i zapobiega wydostaniu się pyłu na zewnątrz. Z kolei uszczelniany system filtracji sprawia, że odkurzacz usuwa nawet 99,9 proc. mikropyłów. Do tego wszystkiego dochodzi duża wygoda. Odkurzacz ma kółka typu XXL, która pozwalają na bezproblemowe przenoszenie sprzętu do innego pokoju. Na uwagę zasługuje także innowacyjny uchwyt CleanLift, który gwarantuje łatwą i higieniczną wymianę worka. 

Podobne Tematy:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska