Zakup mieszkania dla osoby starszej – o czym należy pamiętać?

Nie da się zaprzeczyć temu, że mieszkania kupowane są przede wszystkim przez osoby młode. I choć to właśnie ten klient dominuje na rynku nieruchomości, to jednak coraz częściej kupuje on mieszkanie nie dla siebie, lecz dla swoich rodziców lub dziadków. Kupno mieszkania dla osoby starszej — na co należy zwracać uwagę?

Charakterystyka mieszkania

Zanim przejdzie się do tego, jakie zapisy powinna zawierać umowa deweloperska i na co trzeba zwracać uwagę podczas odbierania mieszkania, w pierwszej kolejności dowiedzieć się należy, czym się mieszkanie powinno cechować. Jak bowiem można się bez trudu domyślić, mieszkanie dla osoby starszej musi mieć nieco inne cechy charakterystyczne niż dla kogoś młodego.

Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że taka nieruchomość powinna znajdować się na jednym z niższych pięter, a najlepiej na parterze. Co więcej, zalecane jest, aby budynek zlokalizowany był w pobliżu przestrzeni zielonych, a także był dobrze skomunikowany z innymi częściami miasta. Wokoło musi znajdować się dobrze rozbudowana infrastruktura handlowa i rekreacyjna. Polecane jest także zwrócenie uwagi na metraż mieszkania. Rzecz jasna kawalerka będzie zbyt mała, ale z drugiej strony kilkupokojowe mieszkanie także będzie niewskazane.

Jak pomóc w formalnościach?

Jeśli już wybierze się mieszkanie dla swoich rodziców lub dziadków, należy przejść do realizowania poszczególnych formalności. Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest to, aby sprawnie przeprowadzić odbiór mieszkania. Na czym to polega?

Każda nowa inwestycja wyprzedawana jest na długo, zanim wydane zostaną pierwsze klucze do mieszkań. Oznacza to, że każdy inwestor przed rozpoczęciem prac wykończeniowych musi mieszkanie odebrać. Jest to procedura pozwalająca sprawdzić mieszkanie i w razie zauważenia nieprawidłowości zlecić u dewelopera ich usunięcie.

Zobacz też:  Pies dla starszej osoby – na jaką rasę się zdecydować?

Rzecz jasna senior nie będzie w stanie tego zadania zrealizować samodzielnie. Zalecane jest wynajęcie specjalisty, który dysponując odpowiednią wiedzą i przyrządami mierniczymi będzie w stanie zlokalizować wszelkie nieprawidłowości.

Artykuł promocyjny

Podobne Tematy:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska