Jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej

Jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej

Kiedy decydujesz się na wózek inwalidzki, masz do wyboru kilka różnych typów. Wózki elektryczne to takie, które same się poruszają, a ręczne to wózki transportowe. Z kolei fotele z oparciem to fotele leżące. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Poniżej przedstawiamy główne różnice między nimi. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej. Możesz też skorzystać z internetowej porównywarki, która pomoże ci wybrać odpowiedni wózek dla twojego starszego bliskiego.

Wózki elektryczne lub silnikowe poruszają się same

Niektóre wózki inwalidzkie z napędem elektrycznym lub silnikowym poruszają się same. Te wózki są sterowane komputerowo i monitorują pozycję użytkownika, jego postawę i zmiany terenu. Monitorują też polecenia wydawane przez użytkownika i ogólną sprawność. Wadą tej technologii jest możliwość poważnych wypadków spowodowanych nagłą utratą kontroli manualnej lub omdleniem. Na szczęście większość wózków inwalidzkich z napędem elektrycznym posiada tę funkcję bezpieczeństwa.

Historycznie rzecz biorąc, pierwsze elektryczne wózki inwalidzkie były ciężkimi ręcznymi wózkami ze składaną ramą, które były zasilane przez akumulatory kwasowo-ołowiowe i pasy napędowe lub koła pasowe. Konstrukcja konwencjonalnych elektrycznych wózków inwalidzkich była bardzo prosta i nie zawierała funkcji programowalnych ani zwiększających komfort. Miały też ograniczony system siedzisk, siedzisko w chuście i tapicerkę na plecach. Wózki inwalidzkie z napędem zewnętrznym mogły pokonywać krawężniki i stopnie o nachyleniu 40%, ale nie mogły pokonywać schodów w pomieszczeniach.

Większość wózków inwalidzkich z napędem elektrycznym ma gwarancję na poszczególne części. Idealne są gwarancje dożywotnie. Wiele firm oferuje gwarancje na różne okresy czasu, w tym pięć lat na ramę i trzy lata na elementy elektroniczne. Wiele wózków inwalidzkich z napędem elektrycznym ma też dodatkowe akcesoria, które można kupić osobno. Choć dodatki te mogą być pomocne, zwykle wiążą się z dodatkowymi kosztami. Zwróć uwagę na cenę dodatków i poszukaj zniżek. Niektóre firmy oferują oferty abonamentowe, zniżki na rzeczy używane oraz zniżki dla weteranów.

Ręczne wózki inwalidzkie to wózki transportowe

Jeśli opiekujesz się starszym rodzicem, ważne jest, byś zrozumiał, czym różnią się od siebie wózki inwalidzkie. Wiedząc, jaka jest różnica między ręcznym wózkiem inwalidzkim a wózkiem transportowym, możesz ułatwić sobie zadanie znalezienia odpowiedniego wózka. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej. I pamiętaj, że nie musisz kupować wózka, jeśli go nie potrzebujesz – możesz używać obu rodzajów. Oto kilka zalet i wad każdego typu wózka inwalidzkiego.

Składana aluminiowa rama: Aluminiowa rama tego wózka jest lekka i bardzo poręczna. Jest to też jedna z najtańszych dostępnych opcji. Takie krzesła są też bardzo wygodne i nie powodują, że użytkownik się poci, jak to się dzieje w przypadku innych rodzajów wózków. Paski na łydki i mechanizm push-to-lock pomagają zapewnić bezpieczeństwo osobie siedzącej. W przeciwieństwie do standardowych wózków inwalidzkich, wózki składane mają syntetyczną, porowatą tapicerkę, która wspomaga prawidłowy przepływ powietrza.

Podstawowe ręczne wózki inwalidzkie: Podstawowy ręczny wózek inwalidzki jest podobny do wózka transportowego, ale posiada obręcz ręczną, która napędza użytkownika. Wózek transportowy musi być pchany przez inną osobę. Ten typ wózka najlepiej nadaje się do podróżowania na krótkich dystansach i do codziennego użytku. Może też pomóc starszej osobie w kontaktach towarzyskich. Poza tym, wózek ręczny jest łatwy do pchania.

Wózki podnoszone

Wybierając krzesło podnoszone dla osoby starszej, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Jedną z najważniejszych jest rozmiar. Mniejsze krzesło może być niewygodne i niepotrzebnie obciążać ramiona. Większe krzesło może być wygodniejsze dla seniora, ale jeśli osoba starsza ma problemy z poruszaniem nogami, większe krzesło może okazać się konieczne. Na szczęście dostępnych jest wiele krzeseł podnoszonych dla osób starszych. Poniżej podajemy kilka wskazówek, jak wybrać krzesło podnoszone dla osoby starszej.

Wiele krzeseł podnoszonych dla osób starszych ma możliwość ustawienia ich w wielu pozycjach. Niektóre mają dwa uchwyty na kubki i/lub port USB. Inne oferują możliwość masażu. Niezależnie od twoich potrzeb, krzesło podnoszące może pomóc w poruszaniu się i poprawić nastrój. Krzesła te są łatwe w montażu i nie wymagają użycia narzędzi. Wiele z nich ma dwa silniki i można je regulować, by zapewnić masaż, który jest delikatniejszy niż masaż ręczny.

Podnoszone krzesła dla osób starszych mogą pomóc ci pozostać w domu i nadal być aktywnym. Krzesła te mają duże elementy sterujące, które uruchamia się jednym naciśnięciem przycisku. Krzesło podnoszące może pomóc seniorowi w przemieszczaniu się z jednej pozycji do drugiej bez pomocy, co pozwala opiekunowi zająć się innymi zadaniami. Krzesła te można kupić przez internet i mogą być zainstalowane przez profesjonalistę. Może to być świetna opcja, jeśli nie masz umiejętności, by samodzielnie złożyć krzesło.

Oparcia odchylane do tyłu

Wybierając wózek dla swojego bliskiego seniora, zastanów się, jaki typ ciała chcesz w nim pomieścić. Osoby starsze mogą mieć ograniczone możliwości poruszania się lub doświadczają spadku jakości życia, dlatego szczególnie ważne jest, by wybrać krzesło, które będzie wygodne i łatwe do przenoszenia. Leżanka pozwala na zmianę pozycji i zmniejszenie nacisku na często występujące bóle i dolegliwości. Jego konstrukcja, która przylega do ściany, pozwala na oparcie go o ścianę nawet wtedy, gdy jest całkowicie odchylony.

Krzesła o dużej wytrzymałości mają dodatkową wyściółkę i duży udźwig, dzięki czemu senior może regulować wysokość krzesła bez nadwyrężania pleców. Krzesła te mają też dwa silniki, dzięki czemu są w stanie utrzymać większy ciężar i dłużej działają. Jeśli szukasz krzesła dla starszej osoby, możesz rozważyć krzesło Mecor Electric Power Lift. To krzesło ma maksymalny udźwig 330 funtów. Jego wyściełane ramiona i gruba gąbka sprawiają, że siedzi się na nim bardzo wygodnie.

Zobacz też:  Jak wesprzeć i pomóc starszej samotnej osobie w potrzebie

Krzesła z podnośnikiem elektrycznym wyposażone są w mechanizm odchylania, który pozwala na ustawienie krzesła w różnych pozycjach. Niektóre krzesła z podnośnikiem elektrycznym można odchylać w nieskończoność. Krzesła te są polecane przez lekarzy i osoby z problemami stóp. Niektóre z nich mają wbudowany materac, który zapewnia wygodę i może pomóc zmniejszyć ryzyko upadku. Ten typ krzesła może też zapewnić dodatkowe wsparcie, dzięki czemu starszy członek rodziny łatwiej utrzyma równowagę.

Rollator

Rollator dla osób starszych jest pomocny nie tylko dla osób mających problemy z poruszaniem się, ale także dla tych, którzy mają styl. Dziś osoby starsze stają się coraz bardziej modne i świadome tego, co noszą. Tradycyjnie chodziki te były wykonane w prostych kolorach, takich jak czarny i biały. Jednak producenci zmienili to postrzeganie, tworząc gamę pięknych różowych rollatorów. Te chodziki są nie tylko piękne, ale mają też kojący wpływ na osoby starsze, których natura jest często kojarzona z dobrocią i hojnością.

RINKMO to nowoczesny chodzik na kółkach. Jego rączka jest regulowana w zakresie od 32,2 do 37,4 cala. Produkt ten jest też wyposażony w uchwyt na laskę i zapinaną na zamek torbę do przechowywania. Rama jest trochę szersza niż w przypadku większości chodzików na kółkach, więc może nie zmieścić się we wszystkich drzwiach. Mimo swoich rozmiarów ten chodzik ma wszystkie cechy i zalety droższych modeli. Jest zalecany dla osób starszych, które nie mają więcej niż pięć stóp wzrostu.

Większość rollatorów jest wyposażona w siedzisko umieszczone między kierownicami. Jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich łatwo się męczy, rolator z siedziskiem może być świetnym rozwiązaniem. Możesz nawet zablokować siedzisko na miejscu i używać go jako przenośnego krzesła. Urządzenia te mogą być wyposażone w koszyki, torby na zakupy, uchwyty na laskę i uchwyty na telefon. Jedną wadą tego typu chodzika jest jego waga, ale jest ona znacznie mniejsza niż w przypadku standardowego chodzika.

Lekkie wózki inwalidzkie

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów lekkich wózków inwalidzkich, ale jednym z nich jest Cruiser III Wheelchair, który został zaprojektowany tak, by był niezwykle lekki i łatwy do złożenia. Jego rama jest wykonana ze stopu magnezu, posiada przedni hamulec i odłączane ramiona. Do tego modelu dołączony jest hamulec ręczny i torba do przechowywania. Model ten zapewnia płynną jazdę i waży mniej niż 40 funtów z 20-calowym siedziskiem.

Innym rodzajem lekkiego wózka inwalidzkiego dla osób starszych jest rollator. Jest to prosty wózek inwalidzki z czterema małymi kółkami, zaprojektowany, by wspierać osoby, które nie mogą samodzielnie chodzić lub stać. Zazwyczaj ma wyściełane siedzisko z regulowanym oparciem i wygodnym schowkiem. Rolatory są idealne do codziennego użytku, ponieważ zapewniają idealną równowagę między stabilnością a mobilnością. Rolator może też pomóc seniorom w przeniesieniu się z pozycji siedzącej na wózek inwalidzki.

Wózki te mogą pomieścić dużą liczbę osób, dlatego ważne jest, by wziąć pod uwagę wagę osoby, która będzie z nich korzystać. Waga wózka będzie też zależała od wielkości odłączanych części. Wiele z tych wózków ma zdejmowane koła, ramiona i płyty pod stopy. Te, które są wykonane z lekkiego aluminium, łatwo się przechowuje i składa, by ułatwić transport. Lekkie wózki inwalidzkie są o wiele łatwiejsze w transporcie niż ciężkie wózki inwalidzkie, można je łatwo przechowywać i przewozić w dowolne miejsce.

Wózki inwalidzkie do dużych obciążeń

Jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich jest niepełnosprawny fizycznie, co ogranicza jego mobilność, właściwym wyborem dla ciebie mogą być wózki inwalidzkie do dużych obciążeń. Takie wózki są bardziej wytrzymałe i wyposażone w dodatkowe pałąki, które podtrzymują dodatkowy ciężar i zapewniają bezpieczeństwo użytkownikowi wózka. Zazwyczaj są one większe i cięższe niż standardowe wózki inwalidzkie, a także trudne do podnoszenia i pchania. Jeśli tobie lub bliskiej osobie trudno jest pchać ciężki wózek, możesz dodać poduszkę na siedzenie, żeby było wygodniej.

Podstawowa konstrukcja ciężkiego wózka inwalidzkiego obejmuje solidną metalową ramę, wyściełanie i system pasów, który zmniejsza ryzyko upadku. Ramię podnoszące jest przymocowane do pasów wokół klatki piersiowej pacjenta, a pacjent opiera obie stopy na platformie z podkładką pod kolana. Zapobiega to zginaniu kolan podczas procesu podnoszenia. Taki wózek zmniejsza też ryzyko poślizgnięcia się lub przewrócenia.

Istnieją dwa rodzaje ciężkich wózków inwalidzkich: ręczne i elektryczne. Lekkie wózki inwalidzkie są łatwe do manewrowania i przechowywania. Wózki ręczne ważą zwykle od 25 do 40 funtów i są przeznaczone do okazjonalnego użytku. Można je łatwo złożyć i przechowywać. Ręczne wózki inwalidzkie są także zalecane dla osób starszych z artretyzmem, ponieważ są lżejsze i łatwiej je pchać. Nie są one tak trwałe jak cięższe wózki i mogą nie pasować do cięższych użytkowników. Mogą być jednak dobrym wyborem, jeśli musisz często podróżować.


Podobne Tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska