Jak wybrać dobrą polisę życiową dla seniora?

Ubezpieczenie na życie może się kojarzyć z polisą przeznaczoną dla osób w sile wieku. Przyjęło się, że ubezpieczyciele niechętnie oferują takie produkty seniorom, ponieważ w ich przypadku ryzyko śmierci lub choroby jest wyższe. Nie ma jednak żadnych przeszkód, żeby z takiego ubezpieczenia skorzystał także emeryt. Jak wybrać najlepszą ofertę?

Czy senior może kupić polisę na życie?

Nie ma żadnych przeciwwskazań ani ograniczeń, aby starsza osoba kupiła polisę na życie. Trzeba jednak mieć świadomość, że dostępność i ceny takich produktów różnią w zależności od wieku i stanu zdrowia ubezpieczonego oraz od polityki ubezpieczyciela. Mogą istnieć ograniczenia wiekowe w przypadku polis na życie, ale wiele firm ubezpieczeniowych oferuje takie produkty również dla seniorów.

Niestety produkty dla osób starszych mogą być droższe niż dla młodszych, ponieważ ryzyko śmierci wzrasta wraz z wiekiem. Seniorzy mogą także zostać poddani bardziej szczegółowym badaniom medycznym przed uzyskaniem polisy.

Sprawdź, jak kupić ubezpieczenie na życie bez badań lekarskich: https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/ubezpieczenia-na-zycie-bez-badan-lekarskich/51.html.

Niektóre firmy mają w ofercie ubezpieczenia dla seniora skierowane konkretnie do osób przechodzących na emeryturę. Taką polisę może kupić zarówno starsza osoba, jak i ktoś z jej bliskich, np. dziecko lub wnuk. Emeryt może wybrać ubezpieczenie standardowe lub o rozszerzonym zakresie ochrony. 

Co może obejmować polisa na życie dla seniora?

Polisa na życie standardowo zabezpiecza finansowo bliskich ubezpieczonego na wypadek jego śmierci. Produkt przeznaczony dla seniorów działa na nieco innych zasadach niż typowe ubezpieczenia,  ponieważ okres składkowy jest tymczasowy, natomiast ochrona działa dożywotnio. Odszkodowanie otrzymywane z polisy dla emeryta jest tym większe, im wyższą składkę opłacano na jego poczet. 

Ubezpieczenie dla seniora może działać nie tylko w przypadku jego śmierci. Polisy można rozszerzyć o dodatkową ochronę, na przykład na wypadek poważnego zachorowania.

Odszkodowanie może być wypłacane w razie:

 • konieczności pobytu w szpitalu, 
 • konieczności przebycia operacji chirurgicznej, 
 • wystąpienia poważnej choroby, 
 • wystąpienia uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku.

Ubezpieczeniem na życie można objąć także inne osoby – np. małżonka, dziecko lub wnuka. Wówczas osobie starszej (czyli ubezpieczonej) przysługuje odszkodowanie w razie zgonu najbliższych. 

Bardzo ważne jest to, aby zawsze dokładnie czytać zapisy w umowie. Każda polisa może mieć inny zakres – nie ma jednego obowiązującego wzoru. Trzeba się upewnić, na co dokładnie można liczyć na podstawie ubezpieczenia i jakie warunki muszą zostać spełnione, by otrzymać świadczenie.

Co wpływa na cenę polisy na życie?

Cena polisy na życie także może być różna. Zależy ona od kilku czynników, w tym przede wszystkim od:

 • stanu zdrowia ubezpieczonego – produkty, które wymagają wypełnienia ankiety medycznej lub wykonania badań lekarskich zwykle są najtańsze,
 • wysokości sumy ubezpieczenia – im wyższa kwota, tym wyższe będą składki, ale także większe odszkodowanie,
 • zakresu ochrony – im szerszy pakiet, tym wyższa składka na polisę.
Zobacz też:  Jak powinien wyglądać styl życia osoby starszej

Senior może więc określić, ile jest w stanie wydać na ubezpieczenie na życie i kupić takie, które spełnia jego oczekiwania.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie dla seniora?

Wybierając dobrą polisę dla seniora, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Zobacz, czym się kierować podczas zakupu takiego ubezpieczenia.

 • Wybierz odpowiedni typ polisy – masz do wyboru wiele opcji: polisy na życie całkowite lub czasowe, polisy na życie z inwestycją czy z długoterminowym ubezpieczeniem opieki. Zastanów się, który rodzaj najlepiej odpowiada Twoim potrzebom
 • Określ swoje cele – przemyśl, do czego potrzebujesz polisy na życie. Czy ma być to wsparcie finansowe dla bliskich po Twojej śmierci? Czy może sposób pokrycia kosztów medycznych lub długoterminowej opieki? Wybierz polisę, która spełnia Twoje priorytety.
 • Określ, czy wolisz badania medyczne czy ankietę – nie zawsze trzeba poddawać się kontroli lekarskiej, coraz częściej można zastąpić to wypełnieniem formularza o stanie zdrowia.
 • Porównaj oferty różnych firm – przeanalizuj dostępne możliwości. Sprawdź ceny, warunki polis i zakres ochrony.
 • Ustal odpowiednią sumę ubezpieczenia – określ, jaka kwota jest niezbędna, aby spełnić Twoje cele. Nie kupuj zbyt wysokiej polisy, które przekracza Twoje rzeczywiste potrzeby.
 • Zwróć uwagę na wyłączenia i ograniczenia – bardzo dokładnie zapoznaj się z warunkami polisy. Dowiedz się, co jest objęte ubezpieczeniem, a jakie sytuacje lub warunki mogą skutkować wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz profesjonalnej pomocy w wyborze odpowiedniej polisy, nie wahaj się skonsultować z niezależnym agentem ubezpieczeniowym. Taki specjalista pomoże Ci przeanalizować dostępne opcje i wybrać najlepsze rozwiązanie. Nie jest powiązany z żadną firmą ubezpieczeniową, dlatego jego opinia jest bezstronna. Podpowie Ci, na jakie kwestie zwracać szczególną uwagę i pomoże dopełnić formalności.

Artykuł promocyjny.

Podobne Tematy:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska