Idealne filmy dla seniorów

filmy dla seniorów

Wielkimi krokami zbliża się jesień. Okres, w którym, szczególnie straszne osoby, więcej czasu spędzają w domowym zaciszu. To dobry czas aby nadrobić zaległości w filmach lub przypomnieć sobie te ulubione. Wiele z nich jest dostępnych na znanych platformach streamingowych, z których można skorzystać na przykład na laptopie (sprawdź też: https://pcpro.pl/pfron-dofinansowanie-do-laptopa). Jakie produkcje filmowe będą idealne dla osób w starszym wieku? Kilka propozycji znajdą Państwo w poniższym artykule.

Polskie filmy

Jesień to pora, która jest kojarzona z długimi wieczorami pod kocem, z dobrą kawą bądź herbatą w ręku. Dobrym dodatkiem do takiego stanu rzeczy, będzie dobry film, szczególnie dla osób starszych. Seniorzy mają większe obiekcje do wychodzenia na spacery i na jesień stają się większymi domatorami. Najciekawsze polskie filmy, na długie, jesienne wieczory prezentują się następująco:

  • “Miś” – niekwestionowana klasyka polskiego kina, autorstwa Stanisława Bareji. Jego premiera miała miejsce jeszcze w czasach PRL-u, w 1980 roku. Jest to pierwsza część trylogii o Ryszardzie Ochódzkim, który jest prezesem “Tęcza”. Produkcja opisuje jego życie, które pełne jest przekrętów, zawiłych sytuacji, a także obfituje w wiele paradoksów i komizmów sytuacji. Stanisław Bareja wzorcowo ukazuje czasy polskiej, szarej rzeczywistości lat 80. Cały film można śmiało określić lekcją historii, oczywiście ze sporym dystansem i przymrużeniem oka. Kawał kapitalnego kina komedii, każdy z pewnością uśmieje się z wielu scen i sytuacji w “Misiu”.
  • “Vabank” – komedia kryminalna, która jest powszechnie uznawana za jeden z najlepszych debiutów w historii polskiego kina. Reżyserem tego filmu jest Juliusz Machulski, obecnie jedna z najważniejszych postaci w polskiej kinematografii. Głównym bohaterem “Vabanku” jest kasiarz “Kwinto”, który wychodzi z więzienia. Od razu obmyśla on plan zemsty na Kramerze, który jest właścicielem jednego z największych banków Polsce. To właśnie dzięki niemu, główny bohater trafił do więzienia i musiał odsiedzieć wyrok. Kramer planuje na nim zemstę. Komedia autorstwa Juliusza Machulskiego to idealne połączenie kryminału, komedii i niespodziewanych zwrotów akcji, jakich jest w filmie naprawdę wiele. 
  • “Pociąg” – jeden z najstarszych i najbardziej klasycznych polskich filmów. Jest on brawurowym połączeniem kina akcji i artystycznego. Co więcej, w tej produkcji znajdziemy także elementy melodramatu, historii sensacyjnej, a także wiele motywów egzystencjalizmu. Głównymi bohaterami “Pociągu” są Jerzy i Marta. Podróżują oni wspólnie jednym pociągiem, w którym znajduje się także seryjny morderca. Sam tytułowy pociąg wydaje się szeroką metaforą społeczeństwa, każdy przedział to kompletnie inna grupa społeczna. Jedni przebywają w luksusowych wagonach sypialniach, drudzy muszą borykać się z ciasną drugą klasą. Reżyser filmu – Jerzy Kawalerowicz w idealny sposób pokazuje społeczeństwo polskie w tamtych czasach – czyli szarej, komunistycznej rzeczywistości. 
  • “Ziemia obiecana” – przez wielu krytyków filmowych, jak i samych fanów, uznawany za najlepszą produkcję filmową w czasach komunizmu w Polsce. Jego reżyserem jest Andrzej Wajda. Opowiada on historię Łodzi z XIX. wieku. Jest to adaptacja powieści Władysława Reymonta. Trójka przyjaciół decyduje się założyć fabrykę przemysłową w Łodzi i chce w jak najszybszy sposób dorobić się fortuny. Główne role w tym filmie należą do: Wojciecha Pszoniaka, Andrzeja Seweryna i Daniela Olbrychskiego.
Zobacz też:  Ile zarabia opiekunka w Austrii?

Filmy zagraniczne

  • “Święta Góra” – klasyka światowego kina lat 70, dla wielu seniorów owa produkcja wzbudza skojarzenia z młodzieńczym życiem. Reżyserem filmu jest Alejandro Jodorowsky. Głównymi bohaterami filmu, jest dziewięć osób, którzy pod przewodnictwem Alchemika, wyruszają na tytułową Świętą Górę. Ich nadrzędny cel wiedzie jednak przez wiele niedogodności i trudnych sytuacji. Jednakże cel wyprawy jest niesłychany – zdobycie góry ma dać głównym bohaterom nieśmiertelność…
  • “Wielki Gatsby” – kolejny wielki szlagier światowego kina drugiej połowy XX. wieku. Scenariusz do filmu napisał Francis Ford Coppola, a reżyserią zajął się Jack Clayton. Głównym bohaterem jest tytułowy Joe Gatsby. W momencie filmu jest on chwilę po dorobieniu niesamowicie wielkiego majątku. Chce on za wszelką cenę odzyskać dawną miłość – Daisy, która porzuciła jego uczucia kilka lat wcześniej kosztem bogatszego Toma.
Podobne Tematy:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska