Ile oszczędności w budżecie da instalacja pompy ciepła?

Podwyżki opłat za energię i niepewna dostępność surowców energetycznych to czynniki zwiększające zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Rozwiązaniem z kategorii OZE są pompy ciepła. Dowiedz się o nich więcej jeszcze przed nadejściem sezonu grzewczego!
pompa ciepła oszczędności

Jak duża może być skala oszczędności, jeśli zdecydujesz się na instalację pompy ciepła? Wiele zależy od cen gazu i prądu, źródła zasilania dla systemu, wysokości dotacji, parametrów budynku oraz typu i zakresu funkcjonalności urządzenia. Pompa ciepła może bowiem nie tylko ogrzewać, lecz także chłodzić. Warto mieć na uwadze jakość montażu, ponieważ wydajność OZE może zostać ograniczona m.in. przez nieszczelności czy sposób położenia całej instalacji. W wieloletniej perspektywie największe oszczędności przyniesie połączenie fotowoltaiki, wielofunkcyjnych pomp ciepła oraz magazynów energii – najlepiej w nowym budynku lub podczas termomodernizacji starszego obiektu. Poniżej przyjrzymy się w szczególności pompom ciepła.

Porównanie kosztów ogrzewania domu – opał, gaz, pompa ciepła

Pierwszy z rządowych programów dopłat do węgla zakończył się fiaskiem. Składy węgla świecą pustkami, ceny wystrzeliły w górę. Czy taki sposób ogrzewania się opłaca? Dom o powierzchni 150 m² – w zależności od jakości docieplenia – potrzebuje od 2 do 7 ton opału na zimę. Przy obecnych kosztach oznacza to, że na sam węgiel (o ile będzie w sprzedaży) trzeba wydać 8–28 tys. złotych. Do tego trzeba doliczyć jeszcze zakup drewna. Państwowa pomoc przewiduje 3 tysiące złotych dodatku – teraz wyobraź sobie sfinansowanie wszystkich tych zakupów ze swojej emerytury i innych świadczeń…

Tańsze będzie ogrzewanie gazowe, jeśli tylko w najbliższych miesiącach nie dojdzie do drastycznej podwyżki (niemal w pełni zapełnione polskie magazyny pokryją pełne zapotrzebowanie). W zeszłym roku ogrzanie gazem domu o powierzchni 160 m² kosztowało od 3 do niespełna 5 tys. złotych. Posiadacze pomp ciepła zapłacili ok. 1500–3000 tys. zł przez cały sezon grzewczy – a nawet mniej, o ile zasilali je własnym prądem z fotowoltaiki. Dane pochodzą w głównej mierze z artykułu, którego tematem są pompy ciepła. Cena i inne szczegółowe informacje o tych urządzeniach są dostępne pod adresem z odnośnika i na firmowym blogu Da Vinci Green Energy.

Na zakup i montaż pompy ciepła możesz otrzymać spore dofinansowanie. Jak duże?

Najważniejsze programy dotacji to Czyste Powietrze oraz Moje Ciepło. Po spełnieniu odpowiednich warunków można w ramach takiego wsparcia otrzymać nieco ponad 14 tysięcy złotych, co czasami stanowi równowartość ceny pompy ciepła. Co prawda montaż, uruchomienie i konserwacja systemu to porównywalny, a nawet większy wydatek, ale przynajmniej część podstawowych kosztów pokryjesz dzięki dotacjom. Pamiętaj, że mogą ci przysługiwać ulgi podatkowe. Łącznie można odliczyć nawet 106 tys. zł (po 53 tysiące na osobę w małżeństwie) w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Kwoty te są odliczane po ok. 9–17 tys. rocznie przez kilka kolejnych lat.

Zobacz też:  Ile bierze opiekunka do osoby starszej: jak ustalić stawkę i zawrzeć umowę

Czasami producenci i firmy z branży OZE oferują swoim klientom dodatkowe gratyfikacje finansowe za skuteczne polecenie swoich produktów czy usług. W ujęciu łącznych kosztów inwestycji w pompę ciepła te kilkaset czy tysiąc złotych nie robi wrażenia, ale przekonanie sąsiadów to zawsze dodatkowe pieniądze (dla siebie lub wnuków). Według specjalistów inwestycja w pompę ciepła może zwrócić się w czasie od 4 do 10 lat – to wyliczenia za sezon grzewczy 2021/22. Im wyższe ceny opału i gazu (a podwyżki wydają się pewne), tym większe oszczędności w ciągu jednej zimy.

OZE zwiększają wartość domu na rynku nieruchomości

Być może dla ciebie kwestia wartości domu nie ma aż tak dużego znaczenia, ale dla rodziny może być bardzo istotna. Seniorom łatwiej będzie sfinansować inwestycję w fotowoltaikę, pompy ciepła i magazyny energii, jeżeli do projektu przekonają swoich najbliższych. Spadkobiercy będą mogli korzystać z takiej energetycznej rewolucji, bezpośrednio lub pośrednio. Co oznacza to ostatnie stwierdzenie? Jeśli nie zamieszkają w domu, który wykorzystuje odnawialne źródła energii i będzie tańszy w eksploatacji, to będą mogli go sprzedać po znacznie korzystniejszej cenie.Urządzenia OZE można montować również w blokach mieszkalnych – i to nie tylko na całym budynku. Coraz częściej widuje się panele PV na pojedynczych balkonach i jednostki zewnętrzne lub kanały wentylacyjne systemów z pompami ciepła. W takich okolicznościach mogą występować istotne ograniczenia techniczne i zewnętrzne (np. budynek na liście zabytków, zgoda sąsiadów/zarządcy). Przed tak znaczącą zmianą przydałoby się zrobić gruntowny remont. Przy obecnych cenach może się okazać, że im wcześniej się zdecydujesz, więcej na tym zyskasz.

Podobne Tematy:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska