Choroby kręgosłupa a renta chorobowa

Choroby kręgosłupa a renta chorobowa

Jeśli myślisz o ubieganiu się o rentę inwalidzką z powodu choroby lub urazu kręgosłupa, możesz się zastanawiać, czy kwalifikujesz się do świadczeń z sekcji C. W tym artykule omówimy niektóre z najczęściej występujących chorób Sekcji C i ich objawy. Omówimy też proces rozpatrywania wniosków o odszkodowanie i rentę. Poruszymy też kwestię tego, jak możesz uzyskać rentę inwalidzką. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej na ten ważny temat.

Choroby sekcji C

Renty inwalidzkie Social Security są przyznawane osobom z pewnymi schorzeniami. Social Security Administration (SSA) używa przewodnika zwanego “Niebieską Księgą”, aby określić, czy jesteś wystarczająco niepełnosprawny, by otrzymać świadczenia. Niebieska księga” to dokument, który zawiera listę różnych upośledzeń i ich przyczyn. Podczas badania lekarz powinien udokumentować wiele czynników, w tym chód i zakres ruchu kręgosłupa. Lekarz powinien również udokumentować wszelkie nieprawidłowości ruchowe i czuciowe, skurcze mięśni i głębokie odruchy ścięgniste. Powinny być również uwzględnione wyniki badania prostego uniesienia nóg w pozycji leżącej i siedzącej. Lekarz powinien również udokumentować wszelkie spostrzeżenia poczynione przez pacjenta podczas badania.

Stenoza kręgosłupa jest podstawową przyczyną bólu pleców. Chociaż można je leczyć operacyjnie, samo schorzenie jest zwykle postępujące i powoduje ból podczas ruchu. Zaawansowane przypadki choroby mogą uniemożliwić pracę i kwalifikować do otrzymania renty inwalidzkiej. Niebieska Księga SSA wymienia inne schorzenia, które kwalifikują się jako niepełnosprawność w sekcji C. Pacjenci z tym schorzeniem mogą kwalifikować się do otrzymania renty inwalidzkiej, nawet jeśli przeszli leczenie.

Symptomy

Stenoza kręgosłupa to powszechne schorzenie charakteryzujące się zwężeniem kręgosłupa. Zwężenie kręgosłupa oddziałuje na nerwy rdzeniowe, powodując ból, mrowienie lub drętwienie. Nieleczone może prowadzić do paraliżu, mielopatii lub nietrzymania stolca i pęcherza moczowego. Objawy stenozy kręgosłupa mogą być poważne lub łagodne, ale zwykle są samoograniczające się.

Do najczęstszych objawów choroby rdzenia kręgowego należą osłabienie i drętwienie nóg oraz żeber. Osoby z chorobą rdzenia kręgowego mogą również doświadczać problemów sensorycznych oraz zaburzeń czynności jelit i pęcherza. Niektórzy lekarze zalecają terapię zajęciową lub fizyczną, która pomaga złagodzić objawy. Jeśli choroba rozwinie się do stopnia IV, może być konieczna operacja. Stan zapalny krążków międzykręgowych może również powodować chorobę zwyrodnieniową krążków, która jest podobna do choroby zwyrodnieniowej stawów. Dyski, czyli krążki międzykręgowe, to miękkie, ściśliwe membrany, które oddzielają od siebie zazębiające się kręgi. Z kolei zapalenie stawów czołowych to stan zapalny stawów czołowych, które łączą kręgi w kręgosłupie.

Niezależnie od przyczyny, osoby cierpiące na stenozę kręgosłupa często mają objawy o różnym nasileniu i są potencjalnymi kandydatami do uzyskania renty inwalidzkiej. U wielu pacjentów choroba ta rozwija się wraz z wiekiem, ale inni rodzą się z nią. Zwężenie kręgosłupa może być spowodowane zapaleniem stawów lub długotrwałym obrzękiem. W obu przypadkach objawy są postępujące i najczęściej występują po jednej stronie ciała. Osoby ze zwężeniem kręgosłupa mogą odczuwać ból lub dyskomfort podczas chodzenia, ale objawy te ustępują, gdy kucamy lub pochylamy się do przodu.

Osoby cierpiące z powodu silnego bólu pleców często kwalifikują się do otrzymania renty inwalidzkiej, jeśli nie są w stanie chodzić lub stać przez dłuższy czas. Osoby te mogą odczuwać drętwienie lub ból nóg, pośladków lub pośladków. Niektórzy cierpiący mogą kwalifikować się do uzyskania renty inwalidzkiej Social Security Disability, ponieważ objawy są tak silne, że nie mogą pracować. Renta inwalidzka będzie korzystna dla osób z silnym bólem pleców. Jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich cierpi na stenozę kręgosłupa i nie może wrócić do normalnej pracy, może kwalifikować się do otrzymania renty inwalidzkiej.

Zobacz też:  Emerytura 4700 brutto - ile wynosi twoja emerytura netto w 2023 roku

Leczenie

Jest wiele sposobów na otrzymanie renty inwalidzkiej, jeśli cierpisz na schorzenia kręgosłupa. Leczenie chorób rdzenia kręgowego i renta chorobowa będą zależały od ciężkości twojego urazu. Niektóre metody leczenia będą polegały na operacji usunięcia ciała obcego lub fragmentu rdzenia kręgowego, inne mogą być kombinacją różnych terapii. Niezależnie od tego, czy cierpisz na schorzenie kręgosłupa, czy też twoja niepełnosprawność nie jest uznawana za związaną z pracą, możesz otrzymać rentę inwalidzką.

Diagnozowanie zaburzeń rdzenia kręgowego nie zawsze jest łatwe, ale możesz zwiększyć swoje szanse, dowiadując się jak najwięcej o chorobie. Zdjęcia rentgenowskie i rezonans magnetyczny mogą pomóc w określeniu konkretnego problemu. Twój lekarz może zlecić badania diagnostyczne w celu sprawdzenia, czy nie ma guzów lub złamań. Leczenie chorób kręgosłupa i renta chorobowa różnią się w zależności od osoby, ale w zależności od konkretnego problemu możesz mieć prawo do długoterminowej renty inwalidzkiej w wysokości od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu procent wynagrodzenia. Świadczenia te mogą być wypłacane przez 24 miesiące lub do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego.

Jeśli szukasz renty chorobowej, możesz się zastanawiać, jakie są dostępne opcje leczenia zwężenia kręgosłupa. Leczenie stenozy kręgosłupa ma na celu złagodzenie objawów związanych z chorobą. W niektórych przypadkach choroba może ustąpić samoistnie, ale operacja może być jedyną realną opcją. Inne metody leczenia mogą powodować wtórne komplikacje, w tym drętwienie nóg i pośladków oraz pęcherz neurogenny.

Chociaż stymulacja rdzenia kręgowego jest popularnym sposobem leczenia pacjentów z zespołem nieudanej operacji kręgosłupa, nie zbadano jej dokładnego wpływu na zdolność do pracy. Z tego powodu przeprowadzono badanie, w którym wzięło udział 198 pacjentów w wieku produkcyjnym z SCS i trzy żywe osoby z grupy kontrolnej w podobnym wieku, płci i miejscu urodzenia. Zdolność do pracy została uzyskana z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pacjenci zostali podzieleni na trzy grupy, z których każda miała inną opcję leczenia.

Mimo że koszty leczenia urazu rdzenia kręgowego mogą być wysokie, wiele osób, które przeżyły, jest w stanie uczestniczyć w czynnościach życia codziennego, takich jak gra w koszykówkę, zawody sportowe czy malowanie. Inni mogą nawet podjąć satysfakcjonującą pracę. Ostatnie postępy w badaniach nad komórkami macierzystymi dają nadzieję na szybszy powrót do zdrowia i opracowanie nowych metod leczenia długotrwałych urazów rdzenia kręgowego. Jednak rehabilitacja zajmie trochę czasu. Będziesz musiał zachować motywację i szukać wsparcia podczas całego procesu zdrowienia. Możesz doświadczać okresów zaprzeczania, ale jest to normalne i konieczne, by poradzić sobie ze swoim stanem.

Egzamin z zakresu odszkodowań i rent

Egzamin kompensacyjny i rentowy w przypadku chorób i schorzeń kręgosłupa jest wymaganym krokiem w procesie uzyskiwania renty inwalidzkiej. Oceni on twoje objawy i zakres ruchu, aby ustalić, czy potrzebujesz dalszego leczenia medycznego, terapii fizycznej lub terapii zajęciowej. Badanie pomoże ci także określić, które obszary twojego ciała pogarszają się z czasem. Jeśli twoje objawy nie ulegają poprawie, zalecane jest przeprowadzenie egzaminu z zakresu odszkodowań i rent.

Kiedy już wypełnisz kwestionariusz, możesz zobaczyć swoje wyniki. Możesz też edytować swoją transkrypcję lub przesłać ją do swojego biura regionalnego. Menu Egzaminy Kompensacyjne i Emerytalne wyświetla listę dostępnych testów. Kliknięcie na jeden z nich spowoduje wyświetlenie wyników i ułatwi ci zapoznanie się z rezultatami twojego egzaminu. Następnie możesz wydrukować swoje wyniki i wniosek. Na koniec możesz dodać lub usunąć linki do swoich wniosków.


Podobne Tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska