Naczyniak kręgosłupa a renta. Czy może być przyczyną otrzymania świadczenia?

Naczyniak kręgosłupa a renta – jak wygląda kwestia świadczeń przy tej przypadłości? Zapraszamy do lektury artykułu, który wyjaśnia, jakie prawa przysługują osobom z tym schorzeniem. Czy można spodziewać się świadczenia?
naczyniak kręgosłupa a renta

Zapamiętaj!

  • Naczyniak kręgosłupa to łagodna zmiana, która bardzo często nie daje żadnych objawów.
  • Pacjenci z naczyniakiem kręgosłupa mogą ubiegać się o rentę, ale decyzję podejmuje lekarz orzecznik ZUS.
  • Decyzja zależy od wielu czynników, w tym o stwierdzonej niezdolności do pracy.

Czym jest naczyniak kręgosłupa?

Naczyniak kręgosłupa a renta – czego można się spodziewać? Zanim wyjaśnimy tę kwestię, warto doprecyzować, z czym wiąże się ta przypadłość. Naczyniak kręgosłupa to nie tak rzadka choroba. Polega na występowaniu niezłośliwych zmian w naczyniach krwionośnych, głównie w trzonie kręgosłupa. Następuje ich rozrost, przez co może pojawić się guzek, a także stopniowo zanikać tkanka kostna.

U większości osób naczyniak kręgosłupa nie daje żadnych objawów i jest wykrywany przy okazji diagnozowania innych schorzeń. Chorzy mogą więc żyć z nim latami, nie zdając sobie sprawy z jego obecności. Dlatego też zazwyczaj naczyniak nie wymaga leczenia. 

Ból przy naczyniaku kręgosłupa

Dolegliwości bólowe oraz neurologiczne przy naczyniaku kręgosłupa pojawiają się u niewielkiego odsetka pacjentów. Dzieje się tak wtedy, kiedy zmiany są naprawdę duże. Niekiedy prowadzi to do ograniczenia ruchomości, pojawienia się uczucia sztywności czy słabości. Bardzo rzadko dochodzi do krwawienia, skutkującego uciskiem na rdzeń kręgowy.

Naczyniak kręgosłupa a renta. Jakie prawa przysługują pacjentom?

Jako że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przygotował wykazu chorób, które uprawniają do ubiegania się o rentę, chory może starać się o to świadczenie. W przypadku naczyniaka kręgosłupa pacjenci mają prawo do ubiegania się o rentę. Wynika to z faktu, że w bardzo rzadkich przypadkach schorzenie może znacząco ograniczać możliwości funkcjonowania w codziennym życiu i utrudniać wykonywanie pracy zawodowej. Decyzję o przyznaniu renty podejmuje lekarz orzecznik ZUS na podstawie dokumentacji medycznej oraz przeprowadzonego badania.

Rozważając kwestię naczyniak kręgosłupa a renta, trzeba wziąć pod uwagę, że nie każdy chory otrzyma to świadczenie. Jak wspomniano wcześniej, wszystko zależy od tego, jakie komplikacje wywołują te zmiany. Jeśli mimo diagnozy nie pojawiają się skutki uboczne, wtedy otrzymanie renty jest mało prawdopodobne. Zawsze warto skonsultować tę kwestię z lekarzem prowadzącym oraz prawnikiem.

Zobacz też:  Emerytura: jak wykorzystać zaległy urlop przed przejściem na emeryturę

Jak ubiegać się o rentę w przypadku naczyniaka kręgosłupa?

Proces ubiegania się o rentę z powodu naczyniaka kręgosłupa zaczyna się od zgłoszenia do lekarza specjalisty, który dokonuje diagnozy i wystawia odpowiednie zaświadczenia. Następnie, dokumenty te są przekazywane do ZUS lub KRUS, gdzie lekarz orzecznik ocenia stopień niezdolności do pracy.

To jednak nie wszystko. Na przyznanie renty mają wpływ takie czynniki, jak:

  • staż ubezpieczeniowy;
  • stwierdzenie braku możliwości zarobkowania;
  • wykazanie, że niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych lub nieskładkowych.

Wsparcie psychologiczne dla pacjentów z naczyniakiem kręgosłupa

Choroba jak niektóre przypadki naczyniaka kręgosłupa niesie ze sobą nie tylko dolegliwości fizyczne, ale także ogromne obciążenie psychiczne. Dlatego, warto korzystać ze wsparcia psychologicznego, które jest nieodłącznym elementem prawidłowego procesu leczenia.

Naczyniak kręgosłupa a renta. Podsumowanie

Czy istnieje związek pomiędzy naczyniakiem kręgosłupa a prawem do ubiegania się o rentę? Naczyniak kręgosłupa to popularne schorzenie, które dotyka sporego odsetka populacji. Wielu chorych nie zdaje sobie nawet sprawy z jego występowania. Mimo to w naprawdę rzadkich przypadkach może prowadzić do niezdolności do pracy. Pacjenci z tym schorzeniem mają prawo do ubiegania się o rentę, a decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz orzecznik ZUS.

Proces ubiegania się o rentę rozpoczyna się od wizyty u lekarza specjalisty, który wystawia odpowiednie zaświadczenia. Nie zapomnijmy także o ogromnym znaczeniu wsparcia psychologicznego dla pacjentów z naczyniakiem kręgosłupa.

Podobne Tematy:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska