Wanna dla seniora – jaką wybrać, jaka sprawdzi się najlepiej?

senior

Zakup nowej wanny dla seniora może nie być tak trudny jak kiedyś. Oto kilka rzeczy, które warto rozważyć: Rozmiar, możliwość odpływu, zabezpieczenia, materiały i gwarancję. Dostępnych jest wiele rodzajów wanien, ale niektóre z nich mogą być lepsze w twojej sytuacji. Wykorzystanie wskazówek z tego artykułu może pomóc ci podjąć właściwą decyzję. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej. Wanna dla seniora może uratować życie!

Zabezpieczenia

Aby kąpiel była bezpieczniejsza dla seniorów, powinieneś kupić wannę z zabezpieczeniami. Dostępne są też zaawansowane technologicznie rozwiązania, takie jak dysze bąbelkowe i systemy masażu ciepłym powietrzem. Zakup wanny z zabezpieczeniami to luksus, ale musisz być bardzo ostrożny, jeśli chodzi o jej zabezpieczenia. Upewnij się, że wybierasz wannę z odpowiednimi funkcjami, a uchronisz starszego członka rodziny przed urazami. Poniżej przedstawiamy kilka cech bezpieczeństwa wanien dla seniorów.

Niezależnie od tego, czy jesteś seniorem, czy opiekunem, jest wiele zmian, które możesz wprowadzić, by uczynić swój dom bezpieczniejszym dla bliskiej osoby. Dobra wiadomość jest taka, że wiele z tych modyfikacji jest bardzo łatwych i niedrogich. Jeśli twój starszy bliski ma problemy z chodzeniem i równowagą, być może będziesz musiał zatrudnić kogoś, kto pomoże mu w wykonywaniu czynności w domu. Jedną z prostych zmian jest zainstalowanie podnośnika kąpielowego. Zapobiegnie to poślizgnięciu się twojej bliskiej osoby i zmniejszy ryzyko upadku.

Kolejnym elementem bezpieczeństwa, który warto rozważyć przy zakupie wanny, są bezpieczne uchwyty. Pomogą one seniorom mającym problemy z utrzymaniem równowagi i zapobiegną ich upadkowi. Możesz też zainstalować uchwyt, który pomoże seniorowi wstać z wanny. Ważne jest też, by pamiętać, że uchwyty mogą się same wypiąć, więc musisz je sprawdzać za każdym razem przed użyciem. Te poręcze to świetny sposób, by zapewnić seniorowi bezpieczeństwo podczas kąpieli.

Aby zminimalizować ryzyko wypadków, upewnij się, że łazienka jest dostępna. Idealna jest wanna z drzwiami uchylnymi na zewnątrz. Dzięki temu opiekunowie będą mieli łatwy dostęp do twojego bliskiego seniora. Wodoodporny system alarmu medycznego może być świetnym dodatkiem do bezpieczeństwa w twoim domu. Jeśli masz problemy z poruszaniem się, dobrze jest mieć w łazience telefon. Wodoodporny przycisk alarmu medycznego pozwoli ci wezwać pomoc.

Rozmiar

Wybór odpowiedniego rozmiaru wanny dla seniora jest bardzo ważny. Ogólnie rzecz biorąc, standardowa wanna o długości 5 stóp zmieści się w łazience o standardowych wymiarach, ale zainstalowanie dużej wanny może być niemożliwe ze względu na jej wysokość. Jeśli twój bliski senior jest wysoki, upewnij się, że wybrałeś wannę, która jest wystarczająco długa dla jego wzrostu. Poproś projektanta o radę, jak dobrać odpowiedni rozmiar dla twojego bliskiego seniora.

Jeśli kupujesz wannę dla seniora, zwróć uwagę na markę. Niezależnie od tego, czy chcesz tradycyjną wannę, czy innowacyjną wannę typu walk-in, American Standard ma dla ciebie odpowiednie produkty. American Standard, światowej sławy producent wanien typu walk-in, działa w branży od ponad 140 lat i kilkakrotnie zmieniał nazwę. Jest znany ze swojej innowacyjności i zaangażowania w zwiększanie bezpieczeństwa i komfortu osób starszych w ich domach. Oferują szeroki wybór wanien typu walk-in, a w ich sklepie internetowym koszty są wyraźnie zaznaczone.

Standardowa głębokość wanny powinna wynosić od 18 do 28 cali. Ten przedział głębokości będzie odpowiedni dla większości starszych użytkowników. Każda głębsza lub płytsza wanna będzie dla nich niewygodna. Wybierając wannę dla starszej osoby, zwróć uwagę na to, gdzie znajduje się odpływ. Jeśli możesz, wybierz model z niską wysokością stopni. Dla osób w złotym wieku nie ma czegoś takiego, jak zbyt duża wanna. Z wiekiem pokonywanie stopni staje się coraz trudniejsze.

Wanna dla seniora może mieć różne rozmiary, ale powinna być wystarczająco duża, by zapewnić odpowiednią ilość wody do komfortowej kąpieli. Choć akryl jest najlepszym materiałem na wanny dla osób starszych, rozważ, jeśli to możliwe, wersję wzmocnioną włóknem szklanym. Żeliwo i marmur to inne materiały, które warto rozważyć. Dla zwiększenia trwałości rozważ zakup modelu z gładkim wykończeniem żelkotowym. Co więcej, niektóre modele są ciepłe w dotyku.

Możliwość szybkiego opróżniania

Senior powinien mieć możliwość wyboru między wanną typu walk-in a tradycyjną wanną. Wanny walk-in są często droższe i mają dodatkowe zabezpieczenia. American Standard oferuje wanny typu walk-in, które mają podłogi z fakturą zapobiegającą poślizgnięciom, wbudowane uchwyty i baterie z szybkim napełnianiem. Niektóre modele mają nawet systemy aromaterapii i siedmiokolorowe oświetlenie chromaterapeutyczne. Są one także wyposażone w głowice prysznicowe zapobiegające oparzeniom, by zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się i upadku.

Tradycyjne wanny nie są odpowiednie dla osób starszych, ale wiele z nich jest teraz dostępnych z możliwością szybkiego opróżniania. Wiele firm oferuje modele, które pozwalają seniorom napełnić i opróżnić wannę w czasie krótszym niż dwie minuty. Jednak szybkie spuszczanie wody zwykle wymaga zastosowania specjalnych rur i zaworów. Tego typu wanny mogą wymagać bardzo szerokiej hydrauliki o średnicy 3/4″. W większości domów używa się rur o średnicy 1/2″. Jeśli tak jest, produkt może nie spełnić oczekiwań dotyczących szybkości.

Zobacz też:  Emerytura z waloryzacją: czy zyskujemy w lutym

W przeciwieństwie do zwykłych wanien, wanny walk-in są zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i dostępności. Seniorzy docenią możliwość wzięcia kąpieli bez obawy, że upadek spowoduje u nich obrażenia. Badania wykazały, że seniorzy są bardziej narażeni na upadek niż w jakimkolwiek innym pomieszczeniu w domu. Wanna walk-in pomoże im zachować niezależność podczas kąpieli bez obawy o upadek.

Chociaż wanny walk-in mogą być bardziej atrakcyjne dla niektórych, mogą zapewnić korzyści terapeutyczne tym, którzy nie mogą wyjść z tradycyjnej wanny. Kupując wannę walk-in, szukaj modelu z łatwym do przekręcenia uchwytem. Niektóre firmy reklamują się, że ich wanny mają łatwy do przekręcenia uchwyt, ale nie zawsze jest to prawdą. W takim przypadku możesz poszukać mniejszej wanny z większymi możliwościami odpływu.

Materiały

Jest kilka różnych materiałów, z których można wybierać, konstruując wannę dla seniorów. Włókno szklane, żeliwo, a nawet kamień to jedne z najczęstszych wyborów. Włókno szklane jest tanie i lekkie, ale łatwo się rysuje i ma niską zdolność zatrzymywania ciepła. Dodatkowo jest trudniejsze do utrzymania w czystości niż inne materiały. Jeśli szukasz trwałej wanny, możesz rozważyć odlewany polimer, który w dotyku i wyglądzie przypomina kamień, ale jest bardziej przystępny cenowo i dłużej utrzymuje ciepło.

Innym popularnym rozwiązaniem w przypadku wanien i pryszniców zgodnych z ADA dla seniorów są uchwyty. Są one łatwe do zainstalowania i zapewniają osobom starszym bezpieczne uchwyty. Podkładki wyłożone gumą zapobiegają też ścieraniu się powierzchni wanny. Możesz też wybrać antypoślizgową powłokę na wannę, która jest lepsza niż produkty przyklejane. Kolejną opcją jest podwyższona deska sedesowa. Ułatwi ona seniorom wchodzenie do wanny i wychodzenie z niej.

Inną opcją dla wanien dla seniorów jest akryl. Wanny akrylowe są łatwe do czyszczenia i utrzymania w czystości. Są wolnostojące i pasują do większości łazienek. Mimo białego wyglądu, ten materiał jest mocny i nie nadwyręży pleców seniora. Dodatkowo wanna akrylowa doda łazience wyrafinowanego wyglądu. Górna i dolna część wanny jest wykonana z trwałego, białego materiału, który nie pęka i nie odpryskuje.

Inną opcją jest żeliwo. American Standard produkuje bezpieczne, piękne i przyjazne środowisku produkty. Wanna wykonana z żeliwa może wydawać się bardzo droga, ale nie przetrwa tak długo jak wanna wykonana z innego materiału. Wanny American Standard są także lekkie i trwałe, co czyni je przyjazną dla kieszeni opcją dla żeliwa. Ponadto wanny marki American Standard to dobry wybór dla seniorów, ponieważ nie wymagają zbyt wiele energii.

Koszt

Niezależnie od tego, czy chcesz kupić wannę walk-in, czy wannę mechaniczną dla swojego bliskiego seniora, powinieneś zastanowić się, ile każda z tych opcji będzie cię kosztować. Wanna może być kosztowna, a niektóre z nich mogą wymagać rutynowej konserwacji, w tym regularnych przeglądów przez hydraulika i elektryka. Oprócz ceny wanny powinieneś zwrócić uwagę na gwarancję na uszczelkę drzwi wanny, w przeciwnym razie może ona nie być objęta twoim ubezpieczeniem. Niektóre firmy oferują nawet finansowanie wanien typu walk-in, choć możesz być zmuszony do zapłacenia wyższego oprocentowania.

Średni koszt wanny typu walk-in waha się od 1500 do 5000 dolarów, w zależności od rozmiaru i marki. Koszt będzie jednak wyższy, jeśli kupisz wannę spełniającą standardy ADA. Możesz zaoszczędzić pieniądze, kupując zwykłą wannę, która nie ma żadnych technologicznych bajerów. Jeśli nie potrzebujesz dysz, możesz poszukać tańszego modelu. Dobrze jest też zapytać, czy kwalifikujesz się do otrzymania dotacji lub programów rządowych.

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, rozważ zakup wanny typu walk-in dla starszej osoby. Wiele wanien typu walk-in można zamontować w miejscu, które wcześniej zajmowała standardowa wanna. Trzeba jednak wykonać pewne dodatkowe prace hydrauliczne, elektryczne i konstrukcyjne. Te dodatkowe koszty szybko się sumują, więc wanna walk-in z tymi funkcjami będzie prawdopodobnie droższa niż standardowa.

Osoby, które mają ograniczone możliwości poruszania się i nie chcą zajmować się hydrauliką, mogą rozważyć zakup wanny przystosowanej do wózków inwalidzkich. Wanny przystosowane do wózków inwalidzkich będą miały drzwi uchylne na zewnątrz lub w kształcie litery L. Wysocy kąpiący się mogą wybrać głębokie wanny z hydromasażem, które zazwyczaj mają głębokość 39″. Ta wanna ma głębokość około 39 cali i jest wyposażona w standardowe elementy bezpieczeństwa, takie jak uchwyty.


Podobne Tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska