Jakie są przyczyny zapalenia dróg moczowych, pęcherza, czy też cewki moczowej?
Warto wiedzieć, że zapalenie cewki moczowej dotyczy osób aktywnych seksualnie. Związane jest z przeniknięciem bakterii do układu moczowego. Pojawiają się objawy takie jak pobolewanie brzucha i wzmożone upławy u kobiet bądź ropne wydzieliny, swędzenie czy pieczenie u mężczyzn. Należy wtedy sięgnąć po leki na zapalenie dróg moczowych. Powinni je przyjmować partnerzy seksualni w przypadku wystąpienia zakażenia. Warto wiedzieć, że w tym przypadku jest prosta profilaktyka, a mianowicie stosowanie prezerwatyw. Nieco inaczej jest w przypadku zapalenia pęcherza, bo ma ono bardziej złożone przyczyny i może wystąpić również u osób nieaktywnych seksualnie, w tym dzieci. Jedną z przyczyn są zaburzenia w budowie anatomicznej. Ponadto gdy często dochodzi do nietrzymania moczu, zbyt rzadkiego lub zbyt częstego oddawania moczu to także zwiększa się ryzyko infekcji. Ryzyko infekcji zwiększają także zaparcia czy problemy z nietrzymaniem stolca. Nawracające infekcje wśród osób z najbliższej rodziny są także czynnikiem ryzyka. Zapalenie dróg moczowych może pojawić się po zabiegu cewnikowania. Zwiększone ryzyko jest także u osób, które w przeszłości przeszły infekcje. Szacuje się, że powtarza się ona w ciągu roku od przebytej infekcji u 30-40% pacjentów.
Poznaj objawy zapalenia dróg moczowych i leczenie
Znacie już objawy zapalenia cewki moczowej. Przy zapaleniu dróg moczowych objawy są dość charakterystyczne i jest to ciągłe i uporczywe parcie na pęcherz, uczucie niepełnego oddania moczu tuż po jego oddaniu, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, a także lekki ból brzucha. Przy nasilonych objawach zapalenia dróg moczowych pojawia się gorączka, dreszcze, silne bóle w części lędźwiowej, a także nudności. W przypadku zapalenia dróg moczowych pochodzenia bakteryjnego stosuje się często antybiotyki takie jak amoksycylina z kwasem klawulanowym czy trimetoprim. Jednak tej przypadłości nie trzeba od razu leczyć antybiotykami można sięgnąć po leki na infekcje układu moczowego bez recepty, takie jak Fitolizyna czy Urosept. Jeśli chodzi o leki z grupy antybiotyków bez recepty, to dostępna jest furagina.
Jak zapobiegać infekcjom układu moczowego?
Można w prosty sposób zapobiegać infekcjom układu moczowego. Otóż przy uczuciu parcia na pęcherz należy iść jak najszybciej oddać mocz. W przypadku osób aktywnych seksualnie istotne znaczenie ma wypicie szklanki wody przed stosunkiem, by oddać mocz zaraz po nim. Ważne jest również odpowiednie nawadnianie. Należy wypijać przynajmniej 2 litry płynów w ciągu dnia. Nie należy stosować dezodorantów intymnych. Bardzo ważne jest oddanie moczu przed położeniem się spać, aby nie zalegał w drogach moczowych. Te proste zasady warto wprowadzać w życie. Jeżeli czuje się pierwsze symptomy bólowe, to można też sięgnąć po żurawinę, zwłaszcza suszoną, która świetnie oczyszcza drogi moczowe. Warto mieć w swojej apteczce leki bez recepty na bazie ziół i sięgać po nie, by zapobiegać rozwojowi infekcji przy pierwszych objawach. Cierpiąc na nawracające infekcje dróg moczowych, można sobie w ten sposób pomóc.
- Urosepsa u starszej osoby – objawy, rokowania i leczenie
- Ból w dole brzucha u starszej osoby – co może oznaczac?
- Zatrzymanie moczu u starszej osoby – przyczyny i leczenie
- Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania