Jak załatwić dom opieki dla starszej osoby

Jak załatwić dom opieki dla starszej osoby

Kiedy planujesz pobyt w domu opieki dla starszego członka rodziny, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Wielkość i lokalizacja domu opieki są kluczowymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę. Typ osobowości danej osoby powinien być odzwierciedlony w wyposażeniu. Ważne są też miejsca do spacerów i odpoczynku. Personel powinien być współczujący i przyjazny. Poniżej podajemy kilka wskazówek, które pomogą ci znaleźć odpowiednie miejsce.

Koszt pobytu w domu opieki

W Michigan średni koszt pobytu w domu opieki wynosi od 295 do 320 dolarów za dzień, w zależności od rodzaju opieki, jakiej wymaga dana osoba i jakości oferowanych usług. Chociaż domy opieki w tym stanie są generalnie drogie, wielu mieszkańców kwalifikuje się do świadczeń Medicaid. Osoby korzystające z Medicaid muszą być na poziomie lub poniżej 138% federalnego progu ubóstwa, a osoby otrzymujące zasiłek uzupełniający (Supplemental Security Income – SSI) automatycznie kwalifikują się do Medicaid. Medicaid nie pokrywa wszystkich kosztów opieki długoterminowej, więc możesz znaleźć bardziej przystępne cenowo opcje w innych częściach stanu.

Koszt pobytu osoby starszej w domu opieki różni się w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj oferowanej opieki, lokalizacja i świadczeniodawca. Średni koszt prywatnego pokoju w domu opieki to 297 dolarów za dzień, czyli około 9 034 dolarów miesięcznie. Średni koszt pokoju półprywatnego to 245 dolarów dziennie, czyli około 780 dolarów miesięcznie. Możesz też rozważyć koszt pobytu w domu opieki w zależności od długości pobytu.

Medicaid to program, który pomaga osobom o niskich dochodach w uzyskaniu wysokiej jakości opieki medycznej. Oprócz Medicaid wielu seniorów korzysta z niego, by opłacić długoterminową opiekę w domu opieki. Jednak w przeciwieństwie do Medicare, Medicaid nie jest “darmowym” programem. Osoby ubiegające się o pomoc muszą być “zubożałe”, żeby się zakwalifikować. Dla porównania, Medicare pokrywa tylko część kosztów opieki w domu opieki.

Potrzebne dokumenty

Jeśli masz starszą osobę i planujesz umieścić ją w domu opieki, będziesz potrzebował listy wszystkich niezbędnych dokumentów. Lista ta będzie aktualizowana wraz z wiekiem twojej bliskiej osoby. Jeśli nie masz ich wszystkich pod ręką, rozważ poproszenie o pomoc pracownika socjalnego. Może on udzielić wskazówek i pomóc ci zdecydować, jaki typ domu opieki będzie najlepszy dla twojej bliskiej osoby.

Wybierając dom opieki dla starszej osoby, upewnij się, że zapytasz placówkę, czy przeprowadza inwentaryzację rzeczy należących do mieszkańców. Choć niektóre domy opieki sporządzają spis rzeczy po wprowadzeniu nowego mieszkańca, najlepiej jest stworzyć własny formularz spisu, abyś mógł śledzić, co twój bliski przyniósł ze sobą. Taka lista pomoże ci ustalić, czy czegoś nie brakuje w pokoju twojego bliskiego lub czy coś nie zostało skradzione. Po wypełnieniu formularza poproś koordynatora ds. przyjęć lub dyrektora domu opieki o podpisanie go. Zwiększy to szanse na otrzymanie rzeczy zastępczej.

Umowa o przyjęciu to dokument prawny, który musi być wypełniony przed przyjęciem pacjenta do domu opieki. Jest to taki sam dokument jak recepta lekarska i musi stwierdzać, że dana osoba wymaga opieki na poziomie domu opieki. Służy on także do przekazywania leków do domu opieki. Aby zrealizować wszystkie niezbędne recepty, potrzebne będzie zlecenie od lekarza. Ważne jest, byś przed wyborem domu opieki otrzymał kopię tych dokumentów od wszystkich lekarzy, z którymi możesz się skonsultować.

Poziom zatrudnienia w domu opieki

Pomimo rosnącego zapotrzebowania na opiekę nad osobami starszymi, wiele domów opieki nie spełnia standardów federalnych, jeśli chodzi o poziom zatrudnienia. Nowe badania wskazują, że siedem na dziesięć domów opieki znacznie zmniejszyło liczbę personelu. Spadek ten wyniósł około 12%. Jednak domy opieki ze znacznie zredukowaną liczbą personelu mają więcej naruszeń kodeksu zdrowia, który jest ważnym miernikiem jakości. Oto jak dowiedzieć się, ilu pracowników pracuje w domu opieki.

Pierwszym krokiem do poprawy poziomu zatrudnienia w domach opieki jest ocena potrzeb mieszkańców. Jest kilka czynników, które przyczyniają się do niedoboru personelu w domach opieki. Jednym z nich jest liczba godzin, w których pracują pracownicy. Domy opieki nie mogą zapewnić opieki mieszkańcom przez całą dobę, ale nie mogą też zapewnić podstawowej opieki pacjentom, jeśli poziom zatrudnienia jest niski. Najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniego poziomu zatrudnienia jest ocena liczby zdarzeń niepożądanych i błędów zgłaszanych przez mieszkańców.

Niski poziom personelu wiąże się z niedożywieniem, odwodnieniem, nieplanowaną utratą wagi i urazami spowodowanymi upadkami. Wynikające z tego pogorszenie stanu zdrowia i mobilności może także sprzyjać uczuciu strachu i niepokoju. Ponadto niższy poziom personelu może sprzyjać bliskim relacjom między mieszkańcami i personelem. W jednym z badań pacjentka z demencją przestała się sama odżywiać. Inna podopieczna, Debbie, schudła po zamknięciu, a Janice przestała brać leki. Mimo dowodów na to, że niski poziom personelu przyczynia się do niskiej jakości opieki, wyniki badań wciąż nie są jednoznaczne.

Zobacz też:  Ketogeniczna dieta dla seniora

Na szczęście w wielu stanach obowiązują przepisy wymagające od domów opieki, by zapewniały poziom zatrudnienia adekwatny do potrzeb mieszkańców. Minimalny poziom zatrudnienia w domach opieki jest niższy niż standardy federalne, ale wiele stanów ma minimalne wymagania dotyczące poziomu zatrudnienia. W Connecticut minimalna liczba godzin pracy w domach opieki nie została spełniona. Wynika to z faktu, że domy opieki są podatne na braki kadrowe i brak szkoleń w zakresie opieki nad osobami starszymi.

Ubezpieczenie Medicare

Jest wiele powodów, by wybrać dom opieki dla starszej osoby. Być może nie jesteś w stanie zapewnić takiej opieki, jakiej potrzebuje twój bliski w domu. Opieka medyczna i pielęgnacyjna może być wymagająca i niewykonalna dla członków rodziny. Domy opieki są zaprojektowane tak, by spełniać te potrzeby i często zatrudniają wysoko wykwalifikowanych pracowników medycznych. Dodatkowo są one kontrolowane przez Centers for Medicare & Medicaid Services, które współpracują z każdym stanem, by upewnić się, że domy opieki spełniają określone standardy.

Chociaż możliwe jest wybranie domu opieki, który akceptuje płatności Medicaid, ważne jest, by starannie zaplanować czas składania wniosku, by nie doprowadzić do pozbawienia bliskiej osoby pieniędzy. Jeśli złożysz wniosek zbyt wcześnie, możesz mieć za dużo pieniędzy, natomiast jeśli złożysz go zbyt późno, może zabraknąć ci pieniędzy przed zapisaniem do domu opieki. Na szczęście wiele stanów zezwala mieszkańcom na warunkowe przyjęcie do programu Medicaid, jeśli dokonają oni zorganizowanej redukcji majątku.

Oprócz Medicare, Medicaid płaci również za opiekę pielęgniarską. Ten rodzaj opieki obejmuje terapię mowy, fizyczną i zajęciową. To samo pokrycie obejmuje również opiekę hospicyjną, która jest świadczona w domu lub w ośrodku hospicyjnym dla osób nieuleczalnie chorych. Świadczenia chroniące przed inflacją będą rosły wraz z upływem czasu. Maksymalne świadczenie będzie rosło, aby dotrzymać kroku rosnącym wydatkom. Jeśli nie masz pewności, czy kwalifikujesz się do ubezpieczenia, zadzwoń do Stanowego Programu Pomocy Ubezpieczeniu Zdrowotnemu.

Jeżeli ubezpieczenie Medicare nie jest już dostępne, dom opieki nie może wypisać pacjenta. W niektórych przypadkach dom opieki musi poczekać do następnego dnia po otrzymaniu zawiadomienia. W takim przypadku pacjent może odwołać się od decyzji odmownej do Quality Improvement Organization (QIO). W czasie oczekiwania na decyzję nie zostaniesz obciążony kosztami opieki. Jednak w tym okresie będziesz odpowiedzialny za koszty i będziesz musiał je pokryć w całości. Jeżeli decyzja zostanie unieważniona, możesz odwołać się do Sędziego Administracyjnego (Administrative Law Judge).

Wizyta w domu opieki

Podczas wizyty w domu opieki skup się na osobie podopiecznego i na czasie, który z nim spędziłeś. Unikaj zadawania wielu pytań, bo może to być stresujące dla podopiecznego. Staraj się ograniczyć swoją wizytę do minimum, a zamiast tego skup się na opowiadaniu historii lub wspominaniu. Jest to bardziej zabawne i pomoże ci spojrzeć na ludzi i miejsce z innej perspektywy.

Choć wizyty osobiste są świetnym sposobem na spędzenie czasu z bliską osobą, częste odwiedziny w domu opieki mogą nie być praktyczne lub bezpieczne. W takich przypadkach wirtualne wizyty mogą pomóc ci w utrzymaniu kontaktu z podopiecznym. Niektóre domy opieki oferują platformy wideo-czatu i tablety, które mieszkańcy mogą wykorzystywać do komunikowania się z bliskimi. Aplikacje do wideorozmów na smartfony ułatwiają wspólne wirtualne posiłki czy spacery. Możecie nawet wspólnie obejrzeć film.

Innym świetnym sposobem na nawiązanie kontaktu z osobą starszą jest czytanie jej. W ten sposób możesz wywrzeć trwałe wrażenie bez stresu związanego z prowadzeniem rozmowy. Niezależnie od tego, czy czytasz książkę, czy czasopismo, osoba starsza doceni to, że przypominasz jej o swojej miłości i trosce. Jeśli to możliwe, staraj się unikać dużych pożegnań, bo mogą one wywołać negatywne odczucia. Jeśli masz małe dziecko lub zwierzę domowe, zabierz je ze sobą.

Jeśli obawiasz się infekcji, odwiedziny powinny być ograniczone. Wiele domów opieki oferuje alternatywę dla wizyt fizycznych, np. rozmowy telefoniczne lub nagrane wcześniej filmy. Odwiedziny osoby starszej powinny być ograniczone do określonych godzin w ciągu dnia, a ty powinieneś starać się ograniczyć czas, jaki spędzasz z bliską osobą. Upewnij się, że spotykacie się w pokoju lub w wyznaczonym miejscu do odwiedzin. Jeśli nie masz czasu na codzienne wizyty, spróbuj odwiedzić ją w weekend.


Podobne Tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska