Brak siły u starszej osoby – co robić, jak pomóc?

Brak siły u starszej osoby - co robić, jak pomóc?

Ćwiczenia fizyczne są jednym z najważniejszych sposobów leczenia utraty sił u osób starszych. Ćwiczenia poprawiają funkcjonalną mobilność i zmniejszają ryzyko upadków. Często utrata masy mięśniowej jest spowodowana niedożywieniem. Około 41% kobiet i 38% mężczyzn w wieku powyżej 50 lat nie spełnia zalecanej dziennej dawki białka. Osoby te mają też tendencję do stosowania diety bogatej w produkty kwasotwórcze i nie spożywają wystarczającej ilości warzyw i owoców.

Ćwiczenie jest głównym sposobem leczenia utraty sił u osób starszych

Mimo że istnieje wiele leków, które pomagają w leczeniu pogarszającego się stanu zdrowia fizycznego osób starszych, ćwiczenia są głównym sposobem leczenia utraty masy i siły mięśniowej. Wiele badań wykazało, że ćwiczenia fizyczne mogą poprawić siłę i wytrzymałość mięśni, które są niezbędne w procesie starzenia się. Nie ma jednak jednej metody leczenia tego stanu, który może być spowodowany wieloma czynnikami. Na szczęście wiele ćwiczeń może pomóc w zmniejszeniu objawów sarkopenii.

Kluczem do programu ćwiczeń dla osób starszych jest to, by był on bezpieczny i skuteczny. Powinieneś ćwiczyć tylko wtedy, gdy nie sprawia ci to bólu ani nie powoduje złego samopoczucia. Jeśli podczas ćwiczeń odczuwasz dyskomfort lub ból, skontaktuj się z lekarzem lub przestań i zajmij się czymś innym. Jeśli niedawno chorowałeś na gonty, nie powinieneś od razu podejmować intensywnych ćwiczeń. Zamiast tego powoli wracaj do poprzedniego poziomu aktywności.

Ćwiczenia fizyczne nie tylko poprawiają jakość życia i zapobiegają upadkom, ale mogą też opóźnić wystąpienie chorób przewlekłych. Regularne ćwiczenia poprawiają wydolność krążeniowo-oddechową i funkcjonowanie mięśni, a także zapobiegają upadkom. Może nawet poprawić nastrój starszych osób. Jest to sytuacja, w której wszyscy wygrywają. Jest wiele korzyści z ćwiczeń dla osób starszych. Nie tylko zapobiegają pogorszeniu sprawności fizycznej, ale też poprawiają pamięć, nastrój i gęstość kości.

Choć głównym sposobem leczenia utraty siły mięśniowej u osób starszych są ćwiczenia, to jednak osoba starsza może wymagać dodatkowego nadzoru podczas wykonywania ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Nawet niewielka kontuzja może wymagać tygodni na dojście do siebie i uniemożliwić rozpoczęcie programu ćwiczeń. Jednak skrajna słabość nie jest przeciwwskazaniem do rygorystycznych ćwiczeń. Jeśli jesteś słabą starszą osobą, trening oporowy jest niezbędny.

Poza ćwiczeniami, integracja stylu życia może poprawić wyniki ćwiczeń. Włączenie ćwiczeń do codziennego życia może pomóc ludziom w przestrzeganiu programu. Przykłady integracji stylu życia to chodzenie po schodach, stanie bez użycia rąk czy wykonywanie prac domowych. Obecne badania sprawdzają, czy integracja stylu życia może poprawić przestrzeganie zasad ćwiczeń. Podczas gdy standardowe metody ukierunkowane są na zmianę zachowań, integracja stylu życia jest bardziej skuteczną strategią w przypadku starszych osób dorosłych.

Ćwiczenia poprawiają funkcjonalną mobilność

Aktywność fizyczna osób starszych może poprawić funkcjonowanie fizyczne i zapobiegać urazom. Ćwiczenia funkcjonalne poprawiają mobilność i siłę, a różnią się od tradycyjnego treningu siłowego. Ten rodzaj ćwiczeń buduje też zdrowie mózgu. Oprócz zwiększenia siły mięśni, ćwiczenia funkcjonalne sprawiają, że starsza osoba jest w stanie lepiej radzić sobie z codziennymi czynnościami, takimi jak podnoszenie paczek. Ale czym dokładnie jest sprawność funkcjonalna? Co to jest i jak może pomóc starszej osobie?

Korzyści z ćwiczeń dla osób starszych są w dużej mierze takie same jak dla zdrowych dorosłych. Zgodnie z wytycznymi, osoby starsze powinny co tydzień wykonywać od 150 do 300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności. Powinny też wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie dwa lub więcej dni w tygodniu. Naukowcy badali korzyści płynące z ćwiczeń fizycznych dla osób starszych i odkryli, że umiarkowane ćwiczenia fizyczne poprawiają funkcjonowanie osób z pewnymi chorobami i zespołami chorobowymi.

Zobacz też:  Jak pozbyć się zapachu starszej osoby: skuteczne sposoby

Program ćwiczeń pod nadzorem może odwrócić spadek umiejętności codziennego życia i wchodzenia po schodach u osób starszych. Wyniki randomizowanego badania kontrolowanego sugerują, że ćwiczenia fizyczne są obiecującą opcją terapeutyczną w zapobieganiu pogarszania się sprawności funkcjonalnej u osób starszych. Wyniki tego badania potwierdzają również tezę, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Wiele stowarzyszeń medycznych i naukowych wielokrotnie podkreślało, że zapobieganie jest lepsze niż przywracanie utraconych funkcji.

Pomimo korzyści, jakie niesie ze sobą aktywność fizyczna, nadal nie jest ona w pełni zintegrowana z praktyką medyczną. Nie ma jej prawie wcale w programach szkoleniowych podstawowej opieki zdrowotnej, a większość pracowników służby zdrowia ma niewielkie lub żadne doświadczenie w ćwiczeniach dla starszych pacjentów. Dlatego systemy opieki zdrowotnej powinny wprowadzić oparte na dowodach naukowych programy ćwiczeń dla słabych starszych pacjentów. Istnieją nawet badania pokazujące, że ćwiczenia poprawiają pogorszenie stanu funkcjonalnego starszych pacjentów podczas ostrej hospitalizacji. Na co więc czekasz? Ruszaj się! Nie będziesz tego żałował!

Połączenie ćwiczeń fizycznych może być korzystne dla poprawy równowagi i mobilności funkcjonalnej. Może się to opierać na specjalnych programach treningu równowagi lub innych strategiach. Zalecany program ćwiczeń dla osób starszych powinien zawierać ćwiczenia aerobowe, trening oporowy i siłowy. Jeśli nie spełniasz zaleceń dotyczących 150 minut aktywności aerobowej o umiarkowanej intensywności tygodniowo, powinieneś dodać trochę spacerów w różnych środowiskach. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, powinieneś włączyć chodzenie w różnych środowiskach przez 30 minut każdego dnia.

Może to być spowodowane zmianami hormonalnymi

Hormony to naturalne substancje chemiczne produkowane w organizmie. Niektóre z nich pozostają na poziomie z czasów młodości, podczas gdy inne wzrastają. Z wiekiem nasz układ hormonalny zmniejsza produkcję niektórych hormonów. Poziom estrogenu spada wraz z menopauzą, a poziom testosteronu stopniowo się obniża. Hormony takie jak melatonina odgrywają ważną rolę w cyklach sen-budzenie, ale z wiekiem ich produkcja może się zmniejszać.

Może to być spowodowane innymi schorzeniami lub lekami

Niepożądane działania leków (ADE) to urazy lub powikłania związane z przyjmowaniem leków. Niepożądane działania leków (ADE) u osób starszych to szkodliwe reakcje na niektóre leki i błędy w podawaniu leków. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest większe u osób starszych, u których występuje kilka czynników, takich jak słabość, współistniejące schorzenia czy problemy z pamięcią. Tym niepożądanym reakcjom na leki można zapobiec, a są one przyczyną od trzech do dziesięciu procent hospitalizacji.

Leki mogą pomóc osobom starszym żyć dłużej, ale mogą też mieć szkodliwe skutki uboczne, jeśli są przyjmowane niewłaściwie lub w połączeniu z innymi lekami. Leki, w tym aspiryna, mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może zwiększać ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji. Jeśli martwisz się o możliwe skutki uboczne leków przyjmowanych przez bliską osobę, przynieś na wizytę lekarską pełną listę. Pamiętaj, by zabrać ze sobą butelkę z każdym lekiem, a także wszelkie suplementy i leki dostępne bez recepty. Jeśli twój bliski od jakiegoś czasu nie zrealizował recepty lub doświadczył skutków ubocznych, jak najszybciej powiadom o tym lekarza.


Podobne Tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska