Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Jak podnieść niskie ciśnienie krwi u osoby starszej może wydawać się skomplikowanym zagadnieniem. Istnieje wiele przyczyn i objawów, ale poniższe informacje pomogą ci rozpoznać znaki ostrzegawcze i zadbać o zdrowie osoby starszej. Co więcej, te kroki pomogą ci utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, unikając konieczności przyjmowania leków. Jeśli zauważysz u swojej starszej bliskiej osoby któryś z tych znaków ostrzegawczych, możesz zasięgnąć porady lekarza.

Ćwiczenia

Istnieje wiele sposobów na podniesienie ciśnienia krwi u osoby starszej, a korzyści z tego płynących jest wiele. Regularne ćwiczenia poprawiają stan zdrowia w przypadku setek przewlekłych schorzeń. Ćwiczenia nie zastąpią właściwej diety, ale mogą być skutecznym sposobem na leczenie niskiego ciśnienia krwi. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci bezpiecznie i efektywnie ćwiczyć, gdy zmagasz się z tym schorzeniem. Zastosuj się do tych wskazówek dla własnej korzyści. Czytaj dalej, by uzyskać więcej informacji.

Ważne jest, by pamiętać, że program ćwiczeń powinien być dostosowany do potrzeb danej osoby. Ćwiczenia powinny być powolne i unikać nagłych zmian postawy. Niedociśnienie ortostatyczne to stan, w którym ciśnienie krwi gwałtownie spada, gdy osoba podnosi się z pozycji siedzącej lub leżącej. Jeśli twoja starsza osoba cierpi na tę przypadłość, ważne jest, by unikać ćwiczeń, które wymagają od niej szybkiej zmiany pozycji. Zamiast tego powinieneś układać ćwiczenia razem.

Regularna aktywność fizyczna może też pomóc osobie starszej w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi często cierpią z powodu niskiego ciśnienia krwi. Może to być efekt uboczny przyjmowania leków na nadciśnienie. Ćwiczenia fizyczne mogą także pomóc starszej osobie utrzymać ciśnienie krwi w normie. Co więcej, program aktywności fizycznej poprawi ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że starsza osoba może mieć inne problemy zdrowotne, które mogą wymagać zmiany diety lub innych strategii opieki.

Zmiany w diecie

Zmiana diety i stylu życia osoby starszej może poprawić jej ciśnienie krwi. Wielu starszych dorosłych jest zagrożonych wysokim ciśnieniem krwi, ponieważ z wiekiem ich tętnice stają się sztywniejsze. Wysokie ciśnienie krwi jest szkodliwe dla zdrowia i może prowadzić do wielu innych problemów. Nawet osoby o zdrowych nawykach mogą zachorować na nadciśnienie. Zmiany w diecie i stylu życia mogą pomóc obniżyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia i poprawić ogólną jakość życia.

Wiele rodzajów żywności o wysokiej zawartości sodu może podnosić ciśnienie krwi. Na szczęście istnieje wiele zdrowych dla serca substytutów. Oprócz unikania pokarmów o wysokiej zawartości sodu, możesz także zastąpić pokarmy i napoje o niskiej zawartości sodu ich odpowiednikami o niższej zawartości sodu. Leki, które rozluźniają naczynia krwionośne są również pomocne w podnoszeniu ciśnienia krwi. Ponadto niektóre leki zmieniają funkcjonowanie nerek, więc mogą wpływać na równowagę płynów.

Zmiany w stylu życia dotyczące diety również mogą obniżyć ciśnienie krwi. American College of Cardiology i American Heart Association uaktualniły swoje wytyczne dotyczące regulacji ciśnienia krwi u osób starszych. Zmiany w stylu życia, takie jak odpowiednia aktywność fizyczna, zdrowa dla serca dieta i ograniczenie spożycia alkoholu, mogą pomóc starszej osobie z podwyższonym ciśnieniem krwi w jego regulacji. Lekarz może też przepisać leki na receptę, które obniżają ciśnienie krwi.

Leki

Jeśli podejrzewasz, że starsza osoba ma niskie ciśnienie krwi, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie ciśnienia tętniczego. Ciśnienie tętnicze mierzy się na dwa sposoby, jako ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Wartość skurczowa to ciśnienie krwi w tętnicach, kiedy serce ściska, a rozkurczowa odzwierciedla ciśnienie krwi, kiedy serce się rozluźnia. Możesz też skorzystać z automatycznego ciśnieniomierza, który wraz z odczytem ciśnienia tętniczego poda puls pacjenta. Oprócz monitorowania ciśnienia tętniczego, przed przepisaniem leków na ciśnienie krwi lekarz będzie musiał również sprawdzić tętno pacjenta.

Kiedy ciśnienie krwi zostanie podniesione do bezpiecznego poziomu, powinieneś omówić z lekarzem plan leczenia. Jeśli ciśnienie krwi jest wysokie, kontynuowanie przyjmowania leków może być niebezpieczne, ponieważ pacjent może upaść. Prawidłowo prowadzony plan leczenia ciśnienia krwi jest bardzo ważny dla zdrowia osoby starszej. Właściwe leczenie tego schorzenia pomoże zapobiec poważnym komplikacjom w późniejszym czasie. Plan leczenia ciśnienia krwi pomoże starszej osobie pozostać bezpieczną i szczęśliwą przez wiele lat. Oprócz odpowiedniego leczenia farmakologicznego, właściwa dieta i ćwiczenia fizyczne są niezbędne, by poprawić przepływ krwi i zmniejszyć ryzyko upadków. Jeśli pacjent ma niskie ciśnienie krwi, powinien również uważać, kiedy wstaje z pozycji leżącej lub siedzącej. Zanim wstanie, usiądź na brzegu łóżka.

Kontrolowanie ciśnienia krwi za pomocą leków może być wyzwaniem dla niektórych osób starszych. Na szczęście istnieje wiele opcji leczenia, które są znacznie tańsze niż leki na receptę. Twój lekarz będzie w stanie doradzić ci, jakie metody leczenia są najlepsze w twoim przypadku. Pomoże ci określić docelowe ciśnienie krwi i ewentualne efekty uboczne związane z leczeniem. Przynieś swoje domowe pomiary ciśnienia krwi i listę leków, by podzielić się nimi z lekarzem.

Zobacz też:  Charczenie przy oddychaniu u starszej osoby - przyczyny i leczenie

Zwiększanie objętości krwi

Jeśli podejrzewasz, że twój starszy krewny ma niskie ciśnienie krwi, powinieneś natychmiast z nim porozmawiać. Może to być prosta sprawa, polegająca na uzupełnieniu płynów w organizmie za pomocą różnych środków, w tym płynów podawanych dożylnie, osocza i transfuzji krwi. W niektórych przypadkach może być też konieczne podanie leków, takich jak diuretyki, które rozluźniają naczynia krwionośne i zwiększają objętość płynów. Nerki są organami, które kontrolują równowagę płynów w organizmie, a przyjmowanie niektórych leków może zaburzać ich zdolność do utrzymania tej równowagi.

Istnieje kilka powodów, dla których u osób starszych występuje niskie ciśnienie krwi. Na przykład infekcja może powodować gorączkę i inne objawy, które nie są związane z niskim ciśnieniem krwi. Niskie ciśnienie krwi może być jednak spowodowane chorobą lub zaburzeniem, które zmniejsza przepływ krwi do mózgu. W takiej sytuacji ciało stara się zrekompensować niskie ciśnienie krwi poprzez zwężenie tętniczek, co zmniejsza przepływ krwi do rąk i stóp.

Jeśli pacjent nie jest w stanie wykonać wystarczającego wysiłku, ciśnienie może spaść bez żadnych widocznych objawów. Objawy mogą obejmować zawroty głowy i światłowstręt. Poważne urazy i choroby układu nerwowego mogą spowodować niebezpiecznie niskie ciśnienie krwi. Leczenie niskiego ciśnienia krwi obejmuje dostosowanie leków, uniesienie nóg pacjenta lub zmianę stylu życia. U niektórych osób może nawet wystąpić gorączka lub silny ból w górnej części pleców.

Leki nie leczą nadciśnienia

Leki nie mogą wyleczyć nadciśnienia u osób starszych, ale mogą je kontrolować. Rodzaj przyjmowanych leków zależy od innych czynników, w tym od ogólnego stanu zdrowia danej osoby. Jeśli jesteś osobą starszą, najczęstszą metodą leczenia jest obniżenie skurczowego ciśnienia krwi do 75 mm Hg. Może się jednak okazać, że będziesz musiał przyjmować kilka rodzajów leków przez wiele lat, by osiągnąć pożądane rezultaty.

Wielu starszych pacjentów przyjmuje więcej niż jeden lek. Aby tego uniknąć, powinieneś zapytać o wszystkie leki przepisane przez innych lekarzy, ponieważ mogą one prowadzić do nadciśnienia indukowanego lekami u osób starszych. Podobnie powinieneś zapytać o wszelkie produkty żywnościowe i suplementy diety, które przyjmuje twój starszy pacjent, a także o niesteroidowe leki przeciwzapalne. Inną możliwą przyczyną podwyższonego ciśnienia krwi u osób starszych jest terapia celowana molekularnie.

Oprócz inhibitorów ACE istnieją także diuretyki. Leki te pomagają nerkom usuwać wodę z moczem. Mogą one jednak zwiększać ryzyko niewydolności nerek. Diuretyki są często pierwszą opcją leczenia nadciśnienia, a występują w wielu postaciach: pętlowe, tiazydowe i oszczędzające potas. Jeśli jednak wysokie ciśnienie krwi utrzymuje się pomimo przyjmowania leków, może to wskazywać na wtórną przyczynę, taką jak wady nerek lub zastawki serca.

Jeśli chcesz uniknąć leków, zmień kilka stylów życia. Utrata wagi, regularne ćwiczenia fizyczne i rzucenie palenia – to wszystko są zdrowe wybory. Jeśli chcesz wyleczyć wysokie ciśnienie krwi u osoby starszej, staraj się unikać stresujących sytuacji i nadmiernego spożywania alkoholu. Radzenie sobie ze stresem i negatywnymi myślami również może pomóc. Bądź pozytywnie nastawiony i utrzymuj relacje z innymi. To pozwoli ci utrzymać dobry nastrój. Możesz obniżyć swoje wysokie ciśnienie krwi i żyć zdrowo.

Objawy niskiego ciśnienia krwi

Częstym problemem u starszych osób jest niskie ciśnienie krwi, które charakteryzuje się wartością 90/60 mmHg lub niższą. Niskie ciśnienie krwi jest stanem potencjalnie zagrażającym życiu i może powodować takie objawy, jak zawroty głowy, światłowstręt, a nawet upadki. Ostatnie badania przeprowadzone przez Journal of the American Heart Association dotyczyły zależności między pacjentami geriatrycznymi a niedociśnieniem i wykazały, że około 30% osób starszych cierpi na niskie ciśnienie krwi. Objawy niskiego ciśnienia krwi mogą być na tyle poważne, że mogą przeszkadzać w codziennym życiu, ale istnieją sposoby bezpiecznego leczenia.

Leki są jedną z możliwości podniesienia niskiego ciśnienia krwi u osób starszych. Leki, które zwiększają objętość krwi to fludrokortyzon i midodryna. Fludrokortyzon pomaga nerkom zatrzymywać sód i podnosi ciśnienie krwi. Midodryna również powoduje, że naczynia krwionośne nie chcą się rozszerzać, co podnosi ciśnienie krwi. Istnieje kilka sposobów leczenia niskiego ciśnienia krwi u osób starszych, a lekarz może przepisać leki odpowiednie do objawów danej osoby.

Inne częste przyczyny niskiego ciśnienia krwi u osób starszych to choroby centralnego układu nerwowego, takie jak choroba Parkinsona, oraz anemia. W rzadkich przypadkach odczyt niższy niż normalny nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak utrzymuje się przez dłuższy czas, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj też, by zapisywać wszelkie zmiany w poziomie aktywności. Istnieje również związek między niskim ciśnieniem krwi a niższą częstością akcji serca, co powinno być sprawdzone przez specjalistę.


Podobne Tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska