Ruch to zdrowie – zwłaszcza w przypadku seniorów. Aktywność fizyczna poprawia ukrwienie tkanek i krążenie w ciele, dotlenia, przyspiesza regenerację komórek. Trzeba jednak pamiętać, że w starszym wieku nie należy się „przeforsowywać” – zbyt intensywna lub niewłaściwie dobrana aktywność fizyczna może wyrządzić więcej szkód niż korzyści. Dobrą propozycją dla osób starszych może być właśnie nordic walking.
Sport w wieku senioralnym – na co trzeba uważać?
Wraz z biegiem lat spowalnia się tempo regeneracji mięśni i powięzi, a kości łamią się znacznie łatwiej – zwłaszcza w przypadku kobiet, które mają większe skłonności do osteoporozy niż mężczyźni. Jeśli dojdzie do złamań, proces zrastania się trwa znacznie dłużej. Podobnie jest z ranami, które goją się wolniej. Powstałe w mięśniach mikrourazy mogą powodować dyskomfort I ból, podobnie jak zakwasy, które w starszym wieku doskwierają znacznie bardziej. Dlatego aktywność fizyczna powinna być odpowiednio dopasowana do potrzeb i możliwości seniora. Oczywiście, wiele zależy od stanu zdrowia i kondycji – starsze osoby, które ćwiczą przez większość życia, mogą pozwolić sobie na znacznie więcej niż ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem.
Jakie sporty sprawdzą się u seniorów?
W naszym zestawieniu uwzględniliśmy aktywności uniwersalne, które może bezpiecznie wykonywać każdy, niezależnie od wieku. Większość z nich nie wymaga inwestycji w specjalistyczne sprzęty, a polecane do nich akcesoria są łatwo dostępne w sklepach sportowych.
1. Jazda na rowerze
Z roweru może korzystać senior w każdym wieku – wystarczy, że zadba o dobór odpowiedniego modelu. Do lekkiej jazdy na płaskich drogach świetnie sprawdzi się rower miejski z charakterystycznie wyprofilowaną kierownicą – to tak zwana holenderka. Podczas jazdy na takim rowerze senior może przybrać wyprostowaną pozycję zamiast się pochylać, dzięki czemu nie obciąża pleców i szyi.
2. Nordic walking
Właściwe chodzenie z kijkami przynosi zaskakujące rezultaty! Jest to aktywność, która nie tylko pomaga w poprawie formy fizycznej, ale również pozwala cieszyć się pięknem natury. Dla wielu seniorów stanowi okazję do odkrywania okolicy. Jest to również świetna aktywność grupowa, na tyle lekka, by móc swobodnie rozmawiać podczas spacerów.
Kijki do nordic walking można kupić w naprawdę przystępnej cenie. Pamiętaj, że aby czerpać korzyści z chodzenia z kijkami, trzeba używać ich świadomie. Właściwie stosowane, kijki angażują aż 90% mięśni ciała do pracy! Jak chodzić właściwie? Ważne, by zachować wyprostowaną postawę, dbając jednocześnie o to, by ramiona były rozluźnione. Odpychać należy się do tyłu, a nie do dołu. Kijki powinny być skierowane ukośnie w dół przez cały czas marszu.
3. Joga
Wielu osobom joga kojarzy się z wymyślnymi pozycjami wymagającymi sporego rozciągnięcia I równowagi. W rzeczywistości jednak jest to aktywność dla każdego. Wystarczy odpowiednio dobrać asany, koncentrując się na tych rozluźniających mięśnie i delikatnie je wzmacniających. Pomoże w tym wykwalifikowany nauczyciel. Najlepiej unikać takich odmian jogi jak Ashtanga, które zakładają bardzo intensywne ćwiczenia. U seniora sprawdzą się świetnie Joga Sivananda, Yin w łagodnej postaci czy Vinyasa Flow. Ważnym elementem jogi jest również nauka świadomego oddychania. Głębokie oddechy niwelują stres i pozwalają mózgowi oraz tkankom dotlenić się, co jest bardzo ważne dla przeciwdziałania procesom starzenia.
Niezależnie od wyboru aktywności w starszym wieku bardzo ważna jest rozgrzewka. Dzięki niej można uniknąć urazów I mikrouszkodzeń mięśni. Aktywność fizyczna nie jest gwarantem zdrowia w późnym wieku – zależy ono również od wielu innych kwestii, jak choćby dieta, styl życia czy poziom stresu. Sport znacznie zwiększa jednak szanse na długowieczność. A przy tym – to najlepsza recepta na dobre samopoczucie!
- Aktywność fizyczna dla seniorów – bezpieczne i efektywne formy ruchu
- Ćwiczenia dla seniorów – gimnastyka dla osób starszych nie musi być nudna ani trudna!
- Jak bezpiecznie podnieść starszą osobę z podłogi – poradnik
- Turnusy rehabilitacyjne dla seniorów