Ćwiczenia dla seniorów – gimnastyka dla osób starszych nie musi być nudna ani trudna!

Sport i ruch odgrywają ważną rolę w życiu każdego człowieka, choć często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nawet minimalna aktywność fizyczna pozwala zachować zdrowie i atrakcyjny wygląd na dłużej. Ćwiczenia dla seniorów mają duże znaczenie, gdyż pozwalają chronić przed rozwojem wielu chorób i dłużej zachować sprawność. Poznaj łatwe i skuteczne ćwiczenia dla osób starszych!
ćwiczenia dla seniorów

Kreatywna gimnastyka poranna dla osób starszych

Ćwiczenia dla osób starszych cieszą się dużym zainteresowaniem. Istnieje wiele specjalnych kursów i grup w ośrodkach sportowych przygotowanych z myślą o seniorach. W ramach gimnastyki porannej dla seniorów można zdecydować się na wodny aerobik na basenie. Woda ułatwia wykonywanie poszczególnych ruchów, ale wymusza przy tym pracę wszystkich mięśni. 

Innym ćwiczeniem dla seniorów, które jednocześnie stanowi świetną rozrywkę, jest taniec. Mogą to być zajęcia taneczne w ramach fitnessu, jak na przykład zumba. Nie trzeba martwić się o perfekcyjne kroki, ponieważ najważniejszy jest ruch i dobra zabawa. Wystarczy powtarzać ruchy za instruktorem i dać się ponieść muzyce. Jednak, jeśli układy i choreografie to nie twoja bajka, możesz skusić się na inną formę zajęć – taniec towarzyski. Dzięki temu możesz nawiązywać nowe znajomości i dobrze się bawić. W końcu to jest najistotniejsze! 

Ćwiczenia dla osób starszych na świeżym powietrzu

Oczywiście nie zawsze seniorzy są w pełni sprawni, co nie wyklucza ich z możliwości uprawiania sportów. Ćwiczenia dla osób starszych muszą być odpowiednio dopasowane, by nie powodować ryzyka kolejnych kontuzji.

W ramach gimnastyki porannej dla osób starszych poleca się spacery. Nie wymagają one dużego wysiłku, a pozwalają na dostarczenie dawki ruchu każdego dnia. Nie muszą przy tym być to długie wycieczki. Równie popularną aktywnością wśród osób starszych jest cross/nordic walking. Polega na spacerowaniu, ale bardziej aktywnym. W trakcie wędrówki używa się specjalnych kijków treningowych. Mają one utrzymywać w ciągłej pracy kończyny górne. 

Ćwiczenia rozciągające dla seniora

W wielu klubach sportowych i na siłowniach są organizowane specjalne grupy treningowe dedykowane dla seniorów. Zajęcia mają głównie formę ćwiczeń rozciągających dla seniora. Są najczęściej łatwe do wykonania i angażują mięśnie stopniowo, by nie przemęczać organizmu. Wiele z takich ćwiczeń używa sprzętu dla podparcia ciała, np. piłki treningowej lub stopnia. 

Bardzo popularny wśród seniorów, szczególnie płci żeńskiej, jest pilates. To łagodna forma ćwiczeń rozciągających dla seniora, więc pod okiem instruktorów nie ma możliwości kontuzji. Poza tym, można wykonywać ćwiczenia samodzielnie w domowym zaciszu, gdyż pozycje są proste i bezpieczne. Sprzęt można zakupić bez problemu w sklepach sportowych czy przez Internet. 

Zobacz też:  Skuteczne Implanty Zębów dla Seniorów

Polecaną formą aktywności są ćwiczenia dla seniorów na siedząco. Umożliwiają one zażycie ruchu osobom starszym, które mają trudności z utrzymaniem pozycji stojącej lub cierpią na kontuzje kończyn dolnych. Popularnym ćwiczeniem na siedząco dla seniorów jest joga. Zajęcia dla seniorów są dopasowywane do możliwości grupy lub indywidualnego uczestnika. Wiele pozycji pozwala na angażowanie głównie mięśni kończyn górnych.

Ćwiczenia dla osób starszych – przykłady 

Wiele ćwiczeń rozciągających dla seniora można wykonywać samodzielnie i bez obaw w domu. To dobra praktyka dla codziennych ćwiczeń oraz urozmaicenie planu treningowego, jaki możesz wykonywać w trakcie zajęć na siłowni czy grupowych. Oto kilka prostych przykładów ćwiczeń dla seniorów: 

  • wall slide – jest to ćwiczenie dla seniorów na siedząco, gdyż należy usiąść plecami do ściany. Plecy powinny mocno przylegać do powierzchni ściany dla stabilnej pozycji. Łokcie mają być na wysokości barków. Następnie dłonie zwracamy ku górze i unosimy powoli do góry. W szczytowym punkcie zatrzymujemy pozycję na kilka sekund i wracamy powoli do wyjściowej. Ćwiczenie poprawia mobilność obręczy barkowej oraz wzmacnia plecy;
  • muszla – to doskonała gimnastyka poranna dla osób starszych z użyciem gumy do ćwiczeń. Należy położyć się na płaskiej powierzchni na boku tak, by pośladki, plecy i pięty przylegały do ściany. Następnie na kolana zakładamy gumę i odchylamy górne kolano w kierunku ściany, jak najbliżej to możliwe. Druga noga pozostaje przyklejona do podłogi, a pięty złączone.

Ćwiczenia dla seniorów nie muszą być nudne! Możliwości jest naprawdę wiele! Nie każdy starszy człowiek ma problemy z poruszaniem lub schorzenia uniemożliwiające aktywny tryb życia. Wielu seniorów przez całe życie pozostaje aktywnymi i pełnymi energii, a niektórzy nawet dopiero w swoich późniejszych latach decydują się spróbować nowych form aktywności.

Podobne Tematy:
1 komentarz
  1. Dla mnie najlepszym ćwiczeniem jest po prostu jazda na rowerze. Naprawdę bardzo to uwielbiam i mógłbym jeździć cały dzień. Uważam, że biorąc pod uwagę mój wiek, to mam naprawdę bardzo dobrą kondycję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska