Jak powinien wyglądać styl życia osoby starszej

Jak powinien wyglądać styl życia osoby starszej

Choć istnieją pewne uniwersalne zasady dotyczące dobrego zdrowia i starzenia się, powinniśmy pamiętać, że jesteśmy bardzo zróżnicowaną grupą ludzi. Różni nas status społeczno-ekonomiczny, pochodzenie kulturowe, problemy zdrowotne i więzi rodzinne. Jak zauważyła pisarka Helena Radlińska: “Zawód wykonywany przez starszą osobę zmienia definicję starości”.

Aktywności, które stymulują umysł i ciało

Korzyści płynące z zajęć stymulujących umysł i ciało dla osób starszych są liczne. Mogą one zredukować stres, poprawić interakcje społeczne, zwiększyć sprawność i mobilność. Angażowanie umysłu nie musi być trudne. Nauka gry na instrumencie może stymulować układ nagrody w mózgu i wyzwalać dodatkowe impulsy elektryczne. Długotrwałe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach może prowadzić do niedoboru witaminy D, która szkodzi układowi sercowo-naczyniowemu i neurologicznemu.

Spacery są doskonałą formą ćwiczeń, które wpływają na pracę mózgu. Spacery na łonie natury sprzyjają też niezależności, relaksowi i socjalizacji. Starsi dorośli mogą doświadczać głębszego związku z otoczeniem podczas spacerów na łonie natury. Używają swoich zmysłów, by wychwycić szczegóły, co pomaga zakotwiczyć pamięć. Spacer na łonie natury powinien być przemyślany, by doświadczyć wszystkich szczegółów. Spacer to jeden z najpopularniejszych sposobów na pobudzenie umysłu i ciała.

Udowodniono, że muzyka poprawia nastrój człowieka, poprawia jego pamięć i czujność. Słuchanie muzyki to także doskonałe ćwiczenie umysłowe. Spróbuj nauczyć się nowych piosenek, a nawet gry na instrumencie. Udowodniono, że śpiew łagodzi rozproszenie myśli. Śpiewanie przynosi korzyści poznawcze i społeczne. Może też zmniejszyć niepokój i depresję. Korzyści płynące z muzyki wykraczają poza sferę fizyczną. Pomaga też zmniejszyć samotność i depresję, które są dwoma powszechnymi czynnikami pogarszania się stanu zdrowia związanego z wiekiem.

Kontakty społeczne

Badania pokazują, że posiadanie więzi społecznych jest ważne dla zdrowego starzenia się. Starsi dorośli, którzy mają bliskie więzi społeczne, żyją dłużej i lepiej radzą sobie ze stanem zdrowia. Utrzymywanie kontaktów społecznych może być trudniejsze dla osoby starszej, ale korzyści z tego płynące są warte dodatkowego wysiłku. Kontakty społeczne mogą pomóc seniorowi poradzić sobie ze zmianami w życiu, takimi jak przeprowadzka od przyjaciół lub rodziny czy urodzenie dziecka.

Naukowcy badali wpływ zaangażowania międzypokoleniowego na jakość życia i stwierdzili, że osoby starsze przebywające w ośrodkach opieki korzystały ze znaczących interakcji społecznych. Uczestnicy stwierdzili też, że programy międzypokoleniowe zapewniły im stałe towarzystwo i poczucie przynależności. Badanie obejmowało wywiady, grupę fokusową i odpowiedzi z sieci społecznych uczestników. Pozytywne więzi społeczne mogą pomóc starszym dorosłym radzić sobie z ograniczeniami fizycznymi i zaburzeniami poznawczymi.

The Village Model, program oparty na społeczności lokalnej, ma na celu zwiększenie poczucia przynależności i wzmocnienie osób starszych. Ponadto mierzy on odczuwany stres, samotność i depresję, a także więzi społeczne. Ponadto Model Wioski ma na celu promowanie zdrowego stylu życia poprzez ocenę stanu zdrowia i samopoczucia, a także korzystania z opieki zdrowotnej. Ważne jest, by podkreślić, że programy środowiskowe powinny skupiać się na aktywności fizycznej, którą lubią osoby starsze.

Ćwiczenia

Regularne ćwiczenia fizyczne przynoszą osobom starszym wiele korzyści. Nie tylko zwiększają wytrzymałość, ale też podnoszą poziom energii i pomagają kontrolować wagę. Ćwiczenia poprawiają też pamięć, nastrój, a nawet mogą złagodzić objawy chorób przewlekłych. Wielu seniorów nie ma czasu na ćwiczenia, ale może czerpać korzyści z codziennych treningów. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dla seniorów, którzy chcą włączyć do swojego życia regularne ćwiczenia. Niezależnie od poziomu sprawności fizycznej, ćwiczenia fizyczne dla osób starszych przynoszą wiele korzyści.

o Zaczynaj powoli. Jeśli nie ćwiczyłeś od dłuższego czasu, najlepiej zacząć powoli i z czasem zwiększać swoją aktywność. Zacznij od prostych ćwiczeń na krześle i powoli zwiększaj intensywność i czas trwania treningu. Pamiętaj o rozgrzewce i schłodzeniu przed rozpoczęciem ćwiczeń i miej zawsze pod ręką wodę. Podejmij zobowiązanie, że będziesz ćwiczył przez co najmniej trzy tygodnie. Jeśli czujesz się niekomfortowo lub źle podczas ćwiczeń, rozważ zmianę czasu lub częstotliwości.

o Weź pod uwagę ryzyko związane z aktywnością fizyczną. Regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają stan serca i płuc. Optymalny dla Twojego serca i płuc jest program ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, który wynosi 70 procent maksymalnego tętna minus wiek. Choć starsi dorośli potrzebują więcej czasu, by rozwinąć sprawność sercowo-naczyniową, korzyści są takie same dla wszystkich. Co więcej, pomaga wzmocnić stawy, które wymagają regularnego ruchu. Programy ćwiczeń aerobowych mogą być również korzystne dla osób cierpiących na artretyzm.

Zobacz też:  Gdzie w góry z seniorem?

Dieta

Pożywna dieta dla osób starszych powinna zawierać różnorodne owoce, warzywa, pełne ziarna, niskotłuszczowy nabiał i chude mięso. Osoby starsze powinny unikać pokarmów wysokokalorycznych, które dostarczają bardzo mało wartości odżywczych. Wysokotłuszczowe i wysokokaloryczne pokarmy to zazwyczaj pokarmy przetworzone i smażone. Osoby starsze powinny stosować dietę opartą na warzywach i owocach jako głównym źródle białka. Wiele z tych produktów jest również ubogich w witaminy i minerały.

Potrzeby żywieniowe osób starszych są zupełnie inne niż młodych dorosłych. Wymagają one większej ilości wapnia, witamin z grupy B i białka niż młodzi dorośli. Witamina B12 jest szczególnie ważna dla seniorów. Mogą oni również nie mieć pełnego kompletu zębów. Co więcej, układ trawienny osób starszych może być upośledzony. Spożywanie pokarmów bogatych w składniki odżywcze może pomóc w zapobieganiu wielu problemom zdrowotnym, w tym osteoporozie i demencji.

W wieku senioralnym metabolizm ciała spowalnia się, więc konieczne jest ograniczenie ilości spożywanych kalorii. Jednocześnie osoba starsza potrzebuje więcej witamin, minerałów i antyoksydantów. Właściwe odżywianie może pomóc osobom starszym utrzymać zdrową wagę i zachować energię. Zdrowe odżywianie nie musi oznaczać rezygnacji ze smaku czy przyjemności. Osoby starsze potrzebują pokarmów bogatych w antyoksydanty oraz inne witaminy i minerały, by zachować optymalne zdrowie i długowieczność.

Edukacja

Badania wykazały, że osoby starsze z wyższym poziomem wykształcenia mają mniej problemów z procesem starzenia się. Mają też zazwyczaj wyższą samoocenę i lepsze funkcjonowanie psychologiczne oraz więcej możliwości angażowania się w bardziej innowacyjne działania. Poza wykształceniem i dochodami odkryto, że czynniki takie jak zawód, posiadanie domu i przekonania duchowe mają wpływ na to, jak starzenie się wpływa na człowieka. W tym artykule przyjrzymy się różnym czynnikom wpływającym na proces starzenia się i temu, co możemy zrobić, by promować zdrowe starzenie się w naszej starszej populacji.

Autorzy tej książki twierdzą, że jakość późniejszych działań osoby starszej jest zdeterminowana przez wcześniejsze etapy jej życia. Stwarza to możliwości świadomego samokształcenia i treningu. Czynniki psychospołeczne, cechy osobowości i przyzwolenie sektora pracowniczego w Polsce mają wpływ na rodzaje aktywności, w które angażują się osoby starsze. W związku z tym teoria ta jest istotna zarówno dla osób starszych, jak i dla społeczeństwa. Jednak mimo jej implikacji wciąż pozostaje wiele pytań dotyczących związku między wykształceniem a stylem życia.

Badanie wykazało również, że prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych różni się w przypadku starszych mężczyzn i kobiet. Mimo że różnica między płciami zmniejsza się na wszystkich poziomach wykształcenia, kobiety i osoby o niższym statusie społecznym są szczególnie narażone na starzenie się. Co więcej, osoby odpowiedzialne za tworzenie polityki zdrowotnej powinny zwrócić szczególną uwagę na tę grupę osób starszych, by promować politykę poprawiającą jakość życia. Na przykład potrzeba więcej programów zdrowia publicznego i odnowy biologicznej dla osób starszych. To badanie powinno zachęcić decydentów do inwestowania w badania nad starzeniem się, które koncentrują się na kobietach i społecznościach o niskim statusie społecznym.

Dostęp do kultury popularnej

Podczas gdy dostępność informacji o różnych formach rozrywki i dostępność nowych technologii znacznie się poprawiła, dostęp osób starszych do kultury popularnej pozostaje nierówny w całych Stanach Zjednoczonych. Stowarzyszenie wskazuje na przykłady ageizmu, takie jak prowadzenie programów typu talk-show w późnych godzinach nocnych, w których naśmiewano się z utraty pamięci przez osoby starsze lub lekarze mówili nad nimi. Stowarzyszenie zwraca też uwagę na reklamy przedstawiające seniorów jako osoby przestarzałe, powolne i nieposiadające najnowszych technologii. Ponadto niektóre prawa ograniczają osobom starszym dostęp do kultury popularnej.


Podobne Tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska