Cukier 400 u starszej osoby – czy jest niebezpieczny?

Cukier 400 u starszej osoby - czy jest niebezpieczny?

Jakie są objawy poziomu cukru we krwi wynoszącego 400 mg/dl? Objawy wysokiego poziomu cukru we krwi to zwiększone pragnienie, ból głowy i trudności z koncentracją. Niski poziom cukru we krwi charakteryzuje się obniżonym nastrojem, osłabieniem i omdleniami. Jeśli te objawy wystąpią wystarczająco wcześnie, można zwrócić się o pomoc lekarską, aby zapobiec poważniejszym problemom. Ponadto wczesne wykrycie nieprawidłowego poziomu cukru we krwi może zapobiec postępowi choroby do kolejnego etapu, jakim jest cukrzyca.

Normalny poziom cukru we krwi wynosi mniej niż 100 mg/dl

Jeśli senior ma niski poziom cukru we krwi, najlepiej jest samemu monitorować jego poziom przynajmniej raz dziennie za pomocą glukometru lub zestawu testowego. Regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi jest również korzystne dla twojego bliskiego. Jeśli wzrośnie on powyżej zalecanego poziomu, może to być oznaką cukrzycy lub hiperglikemii. Najważniejsze jest, by monitorować poziom cukru we krwi po jedzeniu i co najmniej godzinę po posiłku. Jeśli poziom cukru we krwi twojego bliskiego jest wyższy, powinieneś skontaktować się z lekarzem.

Zapobieganie cukrzycy u seniorów jest tak proste, jak kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Jeśli nie są oni w stanie kontrolować poziomu cukru we krwi, mogą doświadczać zawrotów głowy, dezorientacji i utraty pamięci. Wysoki poziom cukru we krwi może nawet doprowadzić do śpiączki i śmierci. Może też prowadzić do problemów z nerkami, nerwami i sercem. Jeśli chorujesz na cukrzycę, upewnij się, że poziom cukru we krwi jest regularnie sprawdzany i że szybko się nim zajmiesz.

Normalny poziom cukru we krwi u osoby dorosłej wynosi mniej niż 100 miligramów na decylitr, może być wyższy lub niższy. Poziom cukru we krwi pomiędzy 110 a 125 miligramów na decylitr jest uważany za stan przedcukrzycowy, natomiast wyższy poziom wskazuje na cukrzycę. Chociaż cukrzyca nie jest powszechna u osób starszych, nadal ważne jest, by monitorować poziom cukru we krwi i w razie potrzeby szukać pomocy.

Wysoki poziom cukru we krwi jest cechą charakterystyczną cukrzycy

Seniorzy z wysokim poziomem cukru we krwi mogą być w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju demencji. Badanie przeprowadzone na ponad dwóch tysiącach osób wykazało, że osoby z cukrzycą są o 40% bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby z niższym poziomem cukru we krwi. Seniorzy z cukrzycą byli również bardziej narażeni na utratę pamięci niż osoby z prawidłowym poziomem cukru we krwi. Wysoki poziom cukru we krwi również zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Jednak badania nie wykazały jednoznacznego związku między cukrzycą a demencją. Chociaż nie ma specyficznych objawów cukrzycy, osoby z pewnymi czynnikami ryzyka powinny częściej poddawać się badaniom przesiewowym.

Cukrzyca jest chorobą trzustki, która jest organem odpowiedzialnym za przenoszenie glukozy z krwi do komórek. Kiedy insulina nie spełnia swojego zadania, organizm zaczyna magazynować glukozę we krwi, zamiast wykorzystywać ją do produkcji energii. Prowadzi to do wysokiego poziomu cukru we krwi, czyli hiperglikemii. Niekontrolowana cukrzyca może mieć poważne konsekwencje dla narządów, w tym dla oczu i nerek.

Insulina jest hormonem produkowanym przez trzustkę, który zamienia pożywienie w energię. Jednak komórki insulinooporne nie reagują na insulinę, przez co trzustka produkuje jej więcej. Ostatecznie organizm nie jest w stanie nadążyć za rosnącym poziomem cukru i dochodzi do uszkodzenia narządów i mózgu. Jeśli nie jest leczone, wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do śmierci. Nieleczony wysoki poziom cukru we krwi może spowodować uszkodzenie narządów, w tym nerek i mózgu.

Przyjmowanie insuliny

Przyjmowanie insuliny przez osoby chore na cukrzycę nie jest łatwym zadaniem. Nie tylko sam proces wstrzykiwania jest trudny, ale osoby starsze zwykle gorzej widzą niż młodsi, co może uniemożliwić prawidłowe mierzenie poziomu cukru we krwi. Również inne problemy, takie jak zaburzenia stanu psychicznego, mogą utrudniać rozpoznanie oznak niskiego poziomu cukru we krwi. Ponadto osoby chore na cukrzycę często mają problemy z werbalizacją objawów, przez co trudno jest im określić, jaką dawkę insuliny powinny przyjmować i kiedy ją wstrzykiwać.

Starsi dorośli z cukrzycą powinni regularnie ćwiczyć. Spacery i inne formy codziennej aktywności fizycznej mogą pomóc w obniżeniu poziomu glukozy. Porozmawiaj ze swoim zespołem opieki zdrowotnej o planie aktywności fizycznej. Ważne jest, by przyjmować wszystkie leki zgodnie z zaleceniami. Powiedz swojemu lekarzowi o wszelkich efektach ubocznych, których doświadczasz, i upewnij się, że regularnie kontrolujesz ciśnienie krwi. W ten sposób możesz być na bieżąco i uniknąć powikłań związanych z cukrzycą.

Zobacz też:  Ból w dole brzucha u starszej osoby - co może oznaczac?

Jeśli u twojego starszego pacjenta poziom cukru we krwi wynosi 400 lub więcej, ważne jest, byś wiedział, jaką dawkę leku powinieneś przyjmować. Jeśli poziom cukru jest wyższy niż pół jednostki insuliny, powinieneś rozważyć zmniejszenie dawki leku. Na przykład półjednostkowa dawka insuliny może obniżyć poziom cukru we krwi tylko o połowę zalecanego poziomu. Dodanie środka nie będącego insuliną może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi.

Zarządzanie cukrzycą

Kontrolowanie poziomu cukru u osób starszych może wymagać terapii żywieniowej. Zarejestrowany dietetyk opracuje plan posiłków dla każdego pacjenta z cukrzycą w oparciu o jego indywidualne potrzeby. Posiłki są ważną częścią leczenia cukrzycy i muszą być odpowiednio monitorowane. Poza właściwą dietą, należy również zbilansować leki pod kątem skuteczności i ryzyka hipoglikemii. Twój lekarz omówi odpowiedni sposób postępowania.

Cukrzyca wpływa na wiele różnych części ciała i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Cukrzyca może mieć wpływ na oczy, nerki, nerwy i serce. Nieleczona może prowadzić do amputacji kończyn. Starsi dorośli z cukrzycą są bardziej narażeni na inne poważne schorzenia, takie jak rak czy choroba Alzheimera. Cukrzyca jest złożoną chorobą, ale miliony starszych Amerykanów mają stan przedcukrzycowy i są w grupie podwyższonego ryzyka zawału serca.

Lekarz często przepisuje kombinację leków, diety i ćwiczeń, by kontrolować poziom glukozy we krwi. Jeżeli osoba cierpi na inne schorzenia lub nie jest w stanie przestrzegać diety, lekarz zasugeruje terapię żywieniową, która pomoże jej radzić sobie z chorobą. Lekarz może również przepisać leki, które są bezpieczne dla danej osoby. Kiedy u osoby zdiagnozuje się cukrzycę, certyfikowany edukator diabetologiczny będzie mógł nauczyć ją, jak radzić sobie z chorobą. Pomoże im to lepiej radzić sobie z chorobą i zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań.

Cukrzycowa kwasica ketonowa

Jeśli ktoś cierpi na cukrzycę, może być narażony na cukrzycową kwasicę ketonową. Ten niebezpieczny stan wynika z wysokiego poziomu cukru we krwi i braku insuliny w organizmie. Komórki potrzebują cukru do produkcji energii, ale kiedy insulina nie jest produkowana, poziom glukozy wzrasta, a ciało zaczyna spalać tłuszcz w celu uzyskania energii. W wyniku rozkładu tłuszczu powstają kwasy zwane ketonami, które gromadzą się we krwi i “wylewają się” do moczu. Jeśli tak się stanie, osoba chora na cukrzycę zacznie często wymiotować i może mieć problemy z oddychaniem.

Cukrzyk, który osiągnął poziom cukru 400 lub więcej, wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Cukrzycowa kwasica ketonowa jest potencjalnie śmiertelnym stanem, który może spowodować śpiączkę i śmierć. Cukrzycowa kwasica ketonowa była siódmą główną przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych w 2017 roku. Ważne jest, by wiedzieć, co sprawia, że poziom cukru we krwi powyżej 400 mg/dl wzrasta do tak niebezpiecznego poziomu. Niektóre z przyczyn nieprawidłowego odczytu to cząstki jedzenia pozostawione na palcu osoby badanej lub niewłaściwie przechowywane paski testowe.

Po zdiagnozowaniu cukrzycowej kwasicy ketonowej badanie moczu wykaże obecność ketonów. Jeśli poziom cukru we krwi wynosi 400 lub więcej miligramów na decylitr, lekarz prawdopodobnie zleci badanie moczu, by potwierdzić obecność ketonów. Obecność ketonów w moczu sygnalizuje kwasicę ketonową. Ketony w moczu mogą także powodować mdłości, trudności w oddychaniu, zaburzenia psychiczne i owocowy zapach w oddechu.

Unikanie upadków związanych z niskim poziomem cukru we krwi

Jeśli chodzi o zapobieganie upadkom, dobrze sprawdzą się zwykłe zalecenia dotyczące zapobiegania upadkom u osób starszych. Wendy Jones powinna zachęcać swojego ojca do jak największej aktywności fizycznej i usuwać typowe zagrożenia związane z potknięciami. Powinna też zbadać pana Jonesa pod kątem problemów ze wzrokiem i słabej siły nóg. Cukrzyca pogarsza problemy ze wzrokiem i może być przyczyną upadków. Na szczęście wielu upadkom można zapobiec, jeśli wcześnie podejmie się odpowiednie działania.

Jeśli przyczyną upadku jest niski poziom cukru we krwi, ważne jest wczesne wykrycie i leczenie. Regularne badania lekarskie i badania krwi pomogą zapobiec upadkom związanym z cukrzycą. W bardziej zaawansowanej profilaktyce można wykorzystać osobisty system reagowania na sytuacje kryzysowe, który automatycznie skontaktuje się z pomocą w razie upadku. W nagłych wypadkach szybka reakcja jest najlepszym sposobem na uniknięcie poważnych powikłań. Ale w wielu przypadkach upadków związanych z cukrzycą można uniknąć, jeśli jest możliwość wczesnego ich wykrycia.


Podobne Tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska