Charakterystyka mieszkania
Zanim przejdzie się do tego, jakie zapisy powinna zawierać umowa deweloperska i na co trzeba zwracać uwagę podczas odbierania mieszkania, w pierwszej kolejności dowiedzieć się należy, czym się mieszkanie powinno cechować. Jak bowiem można się bez trudu domyślić, mieszkanie dla osoby starszej musi mieć nieco inne cechy charakterystyczne niż dla kogoś młodego.
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że taka nieruchomość powinna znajdować się na jednym z niższych pięter, a najlepiej na parterze. Co więcej, zalecane jest, aby budynek zlokalizowany był w pobliżu przestrzeni zielonych, a także był dobrze skomunikowany z innymi częściami miasta. Wokoło musi znajdować się dobrze rozbudowana infrastruktura handlowa i rekreacyjna. Polecane jest także zwrócenie uwagi na metraż mieszkania. Rzecz jasna kawalerka będzie zbyt mała, ale z drugiej strony kilkupokojowe mieszkanie także będzie niewskazane.
Jak pomóc w formalnościach?
Jeśli już wybierze się mieszkanie dla swoich rodziców lub dziadków, należy przejść do realizowania poszczególnych formalności. Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest to, aby sprawnie przeprowadzić odbiór mieszkania. Na czym to polega?
Każda nowa inwestycja wyprzedawana jest na długo, zanim wydane zostaną pierwsze klucze do mieszkań. Oznacza to, że każdy inwestor przed rozpoczęciem prac wykończeniowych musi mieszkanie odebrać. Jest to procedura pozwalająca sprawdzić mieszkanie i w razie zauważenia nieprawidłowości zlecić u dewelopera ich usunięcie.
Rzecz jasna senior nie będzie w stanie tego zadania zrealizować samodzielnie. Zalecane jest wynajęcie specjalisty, który dysponując odpowiednią wiedzą i przyrządami mierniczymi będzie w stanie zlokalizować wszelkie nieprawidłowości.
Artykuł promocyjny
- Ile wynosi renta za mieszkanie – pełny poradnik
- Renta dożywotnia za mieszkanie – ile mogę dostać i jakie są warunki?
- Data śmierci a emerytura. Co zrobić z niezrealizowanym świadczeniem?
- Opieka dla osoby starszej – na czym polega i jak ją uzyskać?