Sztuczna szczęka dla seniorów – czy jest refundowana?

Sztuczna szczęka, czyli po prostu proteza zębowa to dla wielu seniorów jedyna szansa na piękny uśmiech. Czy jest ona refundowana przez NFZ? Jeśli tak, to jakie są zasady refundacji? Sprawdź to!
Sztuczna szczęka dla seniorów

Specjaliści od lat podkreślają, że stan uzębienia Polaków nie jest najlepszy. Już 40% naszych rodaków po 65 roku życia nie ma ani jednego własnego zęba. Wynika to nie tylko z braku higieny, ale także z ogólnonarodowej niechęci do wizyt u dentysty. W przypadku poważnych braków w uzębieniu jednym ratunkiem może okazać się proteza. Podpowiadamy, w jakich przypadkach można ubiegać się o jej refundację. 

Jakie są rodzaje protez zębowych?

Sztuczna szczęka to popularne określenie protezy zębowej, którą wstawiamy u protetyka. Kraków, czy inne większe miasta to niejedyne ośrodki, w których coraz więcej pacjentów zgłasza potrzebę takiego leczenia. Jakie są dostępne obecnie rodzaje protez? 

Można podzielić je na dwa rodzaje: ruchome i stałe. Stałe protezy zębowe to mosty, korony lub implanty, czyli elementy, które uzupełniają ubytki uzębienia, a których nie można na własną rękę wyjąć i włożyć spowrotem. 

Protezy ruchome to natomiast popularne „sztuczne szczęki”. Mogą one uzupełniać wyłącznie kilka zębów lub, jeżeli jest taka potrzeba, nawet wszystkie. Nosi się je w ciągu dnia a na noc zdejmuje. 

Spośród protez ruchomych możemy wyróżnić protezę częściową, czyli taką, która uzupełnia ubytek kilku zębów lub całkowitą, którą stosuje się w przypadku całkowitego bezzębia. 

Protetyka stomatologiczna na NFZ. Co jest refundowane?

W ramach koszyka świadczeń gwarantowanych Narodowego Funduszu Zdrowia refundowane są jedynie protezy ruchome – zarówno te częściowe, jak i stałe. W związku z tym nie otrzymamy niestety refundacji na implanty zębowe, mosty, czy koronki. 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 30 sierpnia 2009 roku w celu uzyskania protezy należy udać się do stomatologa. Refundowane są uzupełnienia ubytków zarówno w szczęce, jak i w żuchwie.

Warto również pamiętać o tym, że NFZ refunduje wyłącznie najbardziej podstawowe (a tym samym najtańsze) protezy akrylowe. 

Zasady refundacji sztucznej szczęki dla seniorów

Oczywiście zasady refundacji sztucznych szczęk zostały bardzo dokładnie wyszczególnione. Istotne jest jednak to, że w Rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia nie pojawia się żadne kryterium wieku. Aby uzyskać refundację, trzeba jednak udowodnić brak przynajmniej pięciu zębów w jednym łuku zębowym. 

Zobacz też:  Czym jest nużeniec ludzki? Objawy, leczenie, domowe sposoby

Protezę całkowitą na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia można wykonać raz na pięć lat. Z tego kryterium zwolnione są natomiast osoby, które przeszły przez operacyjne leczenie nowotworów twarzoczaszki i z tego powodu straciły zęby. Refundacja dotyczy zarówno górnej szczęki, jak i żuchwy. 

Co istotne pacjenci raz na dwa lata mają prawo do naprawy lub wymiany protezy na koszt NFZ. Jest to możliwe, kiedy dojdzie do uszkodzenia mechanicznego lub wtedy, kiedy proteza została źle wykonana i przez to uwiera lub zmienia rysy twarzy. 

Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji należy zgłosić się do poradni, która skieruje przypadek do wojewódzkiego konsultanta do spraw protetyki stomatologicznej. Jeżeli uzna on wątpliwości pacjenta za zasadne, poradnia ma obowiązek naprawić sztuczną szczękę lub wykonać ją od nowa. 

Jak ubiegać się o refundację ruchomej protezy zębowej? 

Każdy, kto w jednym łuku zębowym stracił więcej niż pięć własnych zębów może ubiegać się o refundowaną protezę akrylową. W tym celu należy udać się do poradni stomatologicznej, która współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

Lekarz dentysta oceni stan uzębienia i jeżeli uzna, że potrzeba pacjenta jest naprawdę zasadna, skieruje go do protetyka. Tam zostanie wykonany bezpłatny odcisk, na którego podstawie powstanie sztuczna szczęka. 

Pozostałe rodzaje protez zębowych

Budżet Narodowego Funduszu Zdrowia nie pozwala na refundowanie pacjentom nowoczesnych protez wykonanych z wysokiej jakości materiałów. Obecnie dostępne są bardzo wygodne i trwałe protezy nakładkowe lub szkieletowe. Niestety, są one dostępne wyłącznie w prywatnych gabinetach protetycznych i pacjent musi zapłacić za nie z własnej kieszeni. 

Akrylowa sztuczna szczęka refundowana jest przez NFZ dla każdego pacjenta, który w jednym łuku stracił przynajmniej pięć zębów. Nie ma tu kryterium wiekowego, jednak protezę można wykonać tylko raz na pięć lat. W uzasadnionych przypadkach może ona zostać naprawiona lub skorygowana. Pacjent, któremu zależy na nowoczesnych metodach protetycznych, musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. 

Podobne Tematy:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska