Data śmierci a emerytura. Co zrobić z niezrealizowanym świadczeniem?

Data śmierci a emerytura to zagadnienie ważne dla wielu osób. Czy po śmierci osoby bliskiej można zatrzymać jego ostatnią niezrealizowaną emeryturę lub rentę? Jakie są zasady i prawa w tym zakresie? Przedstawiamy kluczowe kwestie.
data śmierci a emerytura

Zapamiętaj!

  • Data śmierci a emerytura to ważny temat dotyczący prawa do świadczeń.
  • Po śmierci osoby uprawnionej emerytura lub renta wygasa, a rodzina nie powinna jej przyjmować.
  • ZUS przewiduje jednak pewne wyjątki od tej zasady.
  • Istnieje także niezrealizowane świadczenie, które można otrzymać, składając wniosek do ZUS w ciągu 12 miesięcy od śmierci emeryta lub rencisty. 

Data śmierci a emerytura. Kiedy należy zwrócić świadczenie?

Prawo do emerytury lub renty wygasa wraz ze śmiercią osoby uprawnionej do pobierania tego świadczenia. Warto mieć jednak na względzie, że jest to temat bardzo delikatny. Co zatem trzeba wiedzieć w kwestii daty śmierci a emerytury?

W przypadku śmierci emeryta czy rencisty, rodzina nie powinna przyjmować kolejnych świadczeń z ZUS. Oczywiście jeśli emerytura została wypłacona niedługo przed datą zgonu, rodzina nie musi jej zwracać. Natomiast nie może przyjmować jej już po śmierci bliskiego rencisty lub emeryta. ZUS na pewno to wykryje i będzie upominał się o zwrot należności. Dotyczy to jednak sytuacji, kiedy wypłata emerytury była bezpośrednia – zmarły otrzymywał ją za pośrednictwem listonosza.

Inne sytuacje dotyczą wpłat na konto bankowe. Jeśli świadczenie wpłynęło na konto po śmierci osoby uprawnionej, dotyczy zaś miesiąca po miesiącu śmierci, wtedy rodzina musi je oddać do ZUS. Tak więc emerytura wpłacona za miesiąc następujący po śmierci członka rodziny powinna zostać zwrócona. Można ją jednak zostawić, jeśli śmierć i wypłata emerytury nastąpiły w tym samym miesiącu. Na przykład 1 lipca to data śmierci, a emerytura wpłynęła na konto 8 lipca (lub innego dnia tego miesiąca).

Niezrealizowane świadczenie z ZUS – co to takiego?

Niezrealizowane świadczenie z ZUS dotyczy kwoty, do której osoba była uprawniona przed śmiercią, ale nie została jej wypłacona. Przykładem może być sytuacja, w której osoba zmarła na początku miesiąca, ale emerytura za ten miesiąc nie została jeszcze wypłacona z uwagi na informację o śmierci przekazaną do ZUS. Członkom rodziny zmarłej osoby przysługuje prawo do wypłaty tej emerytury, jednak muszą oni sami złożyć stosowny wniosek do ZUS. Warto wiedzieć, że wniosek o wypłatę niezrealizowanego świadczenia trzeba złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci osoby bliskiej.

Zobacz też:  Ile emerytury ma danuta wałęsa - rodzinne tajemnice

Komu przysługuje wypłata niezrealizowanego świadczenia?

Niezrealizowane świadczenie do ZUS przysługuje w pierwszej kolejności małżonkowi, dzieciom oraz innym członkom rodziny zmarłego, jeśli prowadzili z nim wspólne gospodarstwo domowe. W razie braku małżonka lub dzieci uprawnione są osoby, które przyczyniały się do utrzymywania osoby zmarłej. Istnieje więc hierarchia osób uprawnionych do otrzymania niezrealizowanego świadczenia, co jest ważne dla uniknięcia nieporozumień w rodzinie.

Aby uzyskać świadczenie, trzeba złożyć do ZUS odpowiednie dokumenty. Do najważniejszych z nich należą odpis aktu zgonu, aktu małżeństwa oraz aktu urodzenia w przypadku dzieci. Dodatkowo ZUS może wymagać dowodów na wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego. Warto sprawdzić wymogi i procedury, by sprawnie dopełnić wszystkich formalności. Czas po stracie bliskiego jest wyjątkowo trudny, dlatego warto poprosić o pomoc.

Data śmierci a emerytura. Podsumowanie

Data śmierci a emerytura to zagadnienie, które może wydawać się skomplikowane, ale dzięki powyższym informacjom proces staje się bardziej zrozumiały. Kluczem jest zrozumienie, kiedy emerytura po śmierci może zostać zatrzymana przez rodzinę, a kiedy powinna zostać zwrócona do ZUS. Dobrze jest także wiedzieć, kto ma prawo do otrzymania niezrealizowanego świadczenia oraz jakie dokumenty trzeba przygotować do wniosku. W razie wątpliwości warto skonsultować się z ekspertami z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy służą pomocą w tego typu kwestiach.

Podobne Tematy:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska