Czy martwisz się, że Twoi rodzice w podeszłym wieku mają sine usta? Jeśli tak, to powinieneś poznać przyczyny, objawy i sposoby leczenia tego stanu. Ten artykuł omawia przyczyny, objawy i leczenie sinicy. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej. Stan ten może być spowodowany różnymi schorzeniami, w tym problemami z oddychaniem, starzeniem się i udarem. Chociaż stan ten nie zagraża życiu, nie jest przyjemnym doświadczeniem.
Objawy sinicy
Objawy sinicy u osób starszych są podobne do objawów innych rodzajów anemii, choć są bardziej zauważalne u osób o ciemniejszej karnacji. Aby potwierdzić diagnozę, konieczne jest badanie fizykalne, ponieważ słaby odcień skóry i wysokie stężenie hemoglobiny mogą utrudniać wykrycie tego zaburzenia. Zazwyczaj łatwiej jest wykryć sinicę w cienkich częściach ciała, takich jak błony śluzowe. Badanie może również pomóc w określeniu stopnia sinicy, a także różnicy między niebieskawymi przebarwieniami w różnych częściach ciała.
Objawy sinicy mogą obejmować niebieskawe błony śluzowe i duszność. Może też objawiać się zimnymi dłońmi i stopami i może być spowodowana słabym krążeniem krwi. Chociaż ten stan jest nieszkodliwy, musi być sprawdzony, ponieważ może sygnalizować chorobę podstawową, która może wymagać dalszej pomocy medycznej. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów u swojej starszej osoby, koniecznie jak najszybciej udaj się do lekarza.
Sinica może być spowodowana różnymi schorzeniami, na przykład chorobami płuc. Niektóre leki mogą powodować methemoglobinemię, której skutkiem może być sinica. Inne przyczyny sinicy to narażenie na działanie substancji trujących, zimne otoczenie i infekcje. U starszych osób stan ten jest często łagodny i samoograniczający się, ale może też prowadzić do poważnych powikłań.
Osoby cierpiące na sinicę mogą mieć problemy z oddychaniem, często są zdezorientowane lub zmęczone. Mogą też odczuwać ból w klatce piersiowej, gorączkę i kaszel z ciemnym śluzem. Jeśli ten stan się utrzymuje, pacjent może wymagać wsparcia tlenowego i konieczna może być tlenoterapia. Podobnie należy skorygować nieprawidłowości metaboliczne. Jeśli chory nie może się samodzielnie odżywiać, może dojść do rozwoju akrocyjanozy, czyli zaburzenia, w którym klatka piersiowa jest zdeformowana.
Przyczyny sinicy
Medycznym terminem na określenie tego przebarwienia jest sinica, co w języku angielskim oznacza blueish. Termin ten pochodzi od słowa cyan, które oznacza niebieskawy, i odnosi się do koloru skóry i błon śluzowych spowodowanego brakiem tlenu. Osoby z niebieskimi ustami mogą również cierpieć na inne problemy zdrowotne, takie jak astma, zatorowość płucna czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Choć może być trudno odróżnić zwykłe przeziębienie od poważniejszej choroby, sine usta mogą być oznaką bardziej palącego problemu medycznego. RSV, czyli wirus syncytialny układu oddechowego, to powszechna infekcja wirusowa, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Objawy RSV przypominają objawy przeziębienia, a poważniejsze przypadki mogą powodować komplikacje w płucach. Lekarz może ustalić przyczynę niebieskiego koloru ust i skóry, badając historię choroby, codzienne czynności i inne istotne informacje. Jeśli lekarz podejrzewa problemy płucne, może zlecić prześwietlenie klatki piersiowej, badanie ultrasonograficzne lub tomografię komputerową.
Objawy niebieskich ust powinny być natychmiast i uważnie ocenione. Jeśli przebarwienia występują na całym ciele, problem może być związany z nieprawidłowo wysokim poziomem hemoglobiny lub niedoborem tlenu we krwi. W obu przypadkach leczenie będzie zależeć od przyczyny. W tym drugim przypadku może być zalecana tlenoterapia. Pomoże to pacjentowi wyleczyć się z niebieskich przebarwień.
Jeśli przyczyną jest choroba płuc, może być konieczne przyjmowanie leków rozrzedzających tlen. W zależności od choroby, leczenie będzie inne, ale generalnie celem jest zatrzymanie choroby. Pacjent może być zmuszony do poddania się operacji lub przyjęcia dodatkowych leków rozrzedzających krew. Objawy ustąpią po skutecznym leczeniu. Chociaż sine wargi są znakiem ostrzegawczym przed nagłym zagrożeniem medycznym, należy je uważnie obserwować, by upewnić się, że nie jest to coś poważniejszego.
Przyczyny sinych warg
Lekarz może wykluczyć wiele czynników powodujących pojawienie się niebieskich ust u starszej osoby. Niektóre z przyczyn niebieskiego koloru ust są nieszkodliwe, jak na przykład zjedzenie jagód czy cukierków. Ciepła, wilgotna ściereczka jest doskonałym sposobem na usunięcie niebieskiego pigmentu z ust. Uważaj jednak, by nie pocierać warg, bo podrażni to ich powierzchnię. Lekarz może również wykonać badanie krwi tętniczej (ABG), by ustalić, czy przyczyną niebieskiego zabarwienia są choroby leżące u podstaw tego schorzenia.
Inną przyczyną niebieskich ust jest problem z centralnym układem nerwowym. Do hipowentylacji dochodzi, gdy pozbawiona tlenu krew nie dociera do skóry. Może się to zdarzyć podczas napadu toniczno-klonicznego, poważnego krwotoku mózgowego lub przedawkowania leków. Nie należy jednak zakładać, że sine usta są oznaką poważnego problemu medycznego. Nawet niemowlęta z wrodzonymi wadami serca mogą mieć sine usta, ale nadal otrzymują wystarczającą ilość tlenu do swoich tkanek.
Gdy pojawieniu się niebieskich ust u starszej osoby towarzyszą inne objawy, należy natychmiast podjąć leczenie. Niektóre z przyczyn niebieskiego koloru ust u osób starszych to choroby serca, płuc i krwi. Niezależnie od tego, co jest przyczyną, szybka ocena przez lekarza jest bardzo ważna. Jeśli sinieniu warg towarzyszą inne objawy, takie jak drętwienie, ból lub wrażliwość na niskie temperatury, najlepiej poszukać pomocy medycznej.
Inną przyczyną niebieskich ust u osób starszych jest choroba serca zwana anemią sierpowatą. Choroba ta zmienia kształt czerwonych krwinek. Nieprawidłowe krwinki blokują dostęp tlenu i są bardziej podatne na uszkodzenia. Osoby z tym schorzeniem mają sine usta i mogą wymagać użycia respiratora. Ponadto tamponada serca może spowodować, że serce będzie mniej efektywnie pompować krew. W takich przypadkach krew wydaje się niebieskawa.
Przyczyny sinicy u osób starszych
Niektóre z najczęstszych przyczyn sinicy u osób starszych to choroby serca lub płuc. W zależności od przyczyny może być konieczne wykonanie prześwietlenia klatki piersiowej. Testy czynnościowe płuc wykażą, czy przyczyną jest choroba podstawowa. Oprócz badania fizykalnego, badania diagnostyczne mogą obejmować EKG i prześwietlenie klatki piersiowej. Testy diagnostyczne w przypadku sinicy obejmują echokardiografię, badanie czynności płuc oraz badanie czynności płuc. Jeśli podejrzewa się chorobę serca, konieczna może być tlenoterapia. W niektórych przypadkach sulfhaemoglobinemia może być spowodowana przez niektóre leki, w tym antybiotyki i leki przeciwdepresyjne. Inne częste przyczyny sinicy u osób starszych to problemy z naczyniami krwionośnymi i zatorowość płucna.
Niektóre choroby współistniejące mogą również przyczynić się do sinicy u osób starszych. Ostra lub przewlekła ekspozycja na zimno, substancje trujące lub inne czynniki mogą powodować sinicę centralną. Pacjenci z POChP mogą doświadczać przerywanej lub ciągłej sinicy. Jeśli sinica jest nasilona przez bulgotanie, najprawdopodobniej jest to choroba płuc. Sinica może być objawem choroby serca lub płuc, np. nieregularnego przepływu krwi lub choroby płuc.
Jeśli pacjent doświadcza niebieskich przebarwień na swoim ciele, powinien natychmiast szukać pomocy medycznej. Lekarz może ocenić stan dotlenienia osoby poprzez określenie całkowitego poziomu hemoglobiny, nasycenia tlenem lub ciśnienia parcjalnego tlenu. Te parametry mogą być mierzone za pomocą różnego rodzaju urządzeń. Niektóre urządzenia są specjalnie zaprojektowane do mierzenia nasycenia krwi tlenem. Niektóre testy wykorzystują spektrofotometrię i kooksymetrię, które wymagają próbek krwi tętniczej. Inne testy obejmują badanie krwi obwodowej i poziomu glukozy we krwi.
Istnieją różne metody leczenia sinicy. W zależności od przyczyny, mogą one pomóc przywrócić przepływ natlenionej krwi do dotkniętych obszarów. Często leczenie obejmuje modyfikację stylu życia. Niektóre leki, takie jak beta-blokery, pigułki antykoncepcyjne i niektóre rodzaje leków na alergie, mogą mieć skutki uboczne. Inne metody leczenia, takie jak fizykoterapia, mogą wymagać przepisania leku przeznaczonego do zupełnie innego celu medycznego.
Objawy wirusa syncytialnego układu oddechowego (RSV)
Wiele objawów wirusa syncytialu oddechowego u osób starszych jest takich samych, jak u młodych, zdrowych ludzi, co sprawia, że choroba ta jest stosunkowo powszechna, ale poważna. Chociaż u młodszych osób wirus może przebiegać łagodnie, może być znacznie poważniejszy dla osób starszych oraz osób z chorobami płuc lub serca. Nawracające infekcje są często możliwe podczas tego samego sezonu RSV.
Pierwszym krokiem w zapobieganiu zakażeniom wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV) jest właściwa higiena rąk. Częste mycie rąk przed dotykaniem wrażliwych miejsc to najlepszy sposób, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Dobrym pomysłem jest również zakrywanie ust rękawem lub chusteczką, zwłaszcza gdy jesteś przeziębiony lub kaszlesz.
Dzieci mogą zachorować na krup lub zapalenie ucha, jeśli zachorują na RSV. Krup jest zapaleniem strun głosowych, które powoduje szczekający dźwięk podczas kaszlu. Jeśli infekcja rozprzestrzeni się na dolne drogi oddechowe, może doprowadzić do zapalenia oskrzeli lub ciężkiego przypadku astmy. W przypadku ciężkich objawów może być konieczna hospitalizacja dzieci. W takich przypadkach mogą być potrzebne płyny podawane dożylnie, tlen, nawilżone powietrze, a nawet respirator.
Ze względu na powagę zakażeń RSV, szczepienia przeciwko RSV i leczenie mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu rozprzestrzeniania się choroby. Obecnie jedynym sposobem zapobiegania zakażeniom RSV u osób starszych jest stosowanie dobrych praktyk kontroli zakażeń. Mycie rąk, noszenie rękawiczek i fartuchów jest niezbędne, ale nie ma szczepionki, która chroniłaby wszystkich przed wirusem. Gdyby udało się opracować szczepionkę, byłby to duży krok naprzód w leczeniu i zapobieganiu zakażeniom wirusem.
Podobne Tematy:
- Sine palce u rąk starszych osób – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
- Woda w płucach u starszej osoby – przyczyny i leczenie
- Niski poziom sodu u starszej osoby – co oznacza, jak leczyć?
- Obrzęk nóg u starszej osoby – co oznacza?