Obrzęk nóg u starszej osoby – co oznacza?

Obrzęk nóg u starszej osoby - co oznacza?

Opuchlizna nóg u osób starszych nie zawsze jest oznaką problemów z sercem, ale może nią być. Bardziej prawdopodobne jest, że opuchlizna jest wynikiem zmniejszonego przepływu krwi przez żyły. Jednak niektóre choroby serca mogą prowadzić do opuchlizny nóg u osób starszych, w tym nadciśnienie płucne, czyli wysokie ciśnienie krwi w płucach. Jeśli tak jest, twój bliski powinien odwiedzić lekarza.

Obrzęk limfatyczny

Osoby cierpiące na obrzęk limfatyczny doświadczają bólu i opuchlizny nóg. Jest to częsta choroba, która dotyka około 10 milionów ludzi w USA. Obrzęk limfatyczny nie jest stanem nagłym, ale może prowadzić do silnego bólu i obrzęku. Ważne jest, by postawić właściwą diagnozę i podjąć odpowiednie leczenie. Celem leczenia jest zapobieganie obrzękowi i związanemu z nim bólowi.

Na początku leczenie obrzęku limfatycznego polega na zidentyfikowaniu przyczyny obrzęku i określeniu, jaki rodzaj terapii jest potrzebny, by kontrolować stan. Fizykoterapia jest ważną częścią leczenia obrzęku limfatycznego i może być połączona z innymi terapiami. Często zaleca się także stosowanie specyfików takich jak żel na stłuczenia i obrzęki, które pomogą zmniejszyć uporczywe objawy. Celem jest pomoc pacjentowi w kontynuowaniu normalnego życia, przy jednoczesnym zmniejszeniu bólu i poprawie mobilności. Leki zwykle nie są zalecane w leczeniu długoterminowym.

Jeśli masz objawy obrzęku limfatycznego, lekarz może zlecić wykonanie badania krwi oraz rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Skany te uwidaczniają wnętrze ciała i mogą pomóc określić, gdzie znajduje się blokada płynu. Lekarz oceni też stan obrzęku limfatycznego w zależności od jego zaawansowania. Etap I charakteryzuje się opuchlizną jednej lub dwóch kończyn i może ustąpić bez leczenia.

Obrzęk nóg powinien być jak najszybciej zgłoszony dostawcy usług medycznych. Lekarz sprawdzi, czy nie masz problemów zdrowotnych i ustali przyczynę opuchlizny. Opuchlizna może zniknąć w ciągu nocy dzięki odpoczynkowi i uniesieniu się. Jeśli masz trudności z siedzeniem lub leżeniem płasko, powinieneś natychmiast szukać pomocy medycznej. Diagnoza obrzęku limfatycznego jest niezbędna, by zapobiec postępowi choroby i dalszym uszkodzeniom.

Niewydolność żylna

Niektórzy ludzie starzeją się w sposób naturalny i cierpią z powodu niewydolności żylnej, ale inni rozwijają ją w wyniku różnych schorzeń. Oprócz wrodzonych wad zastawek żylnych, niewydolność żylna może być też spowodowana brakiem ruchu, ograniczeniem sprawności ruchowej lub guzami miednicy. Ważne jest, by porozmawiać z lekarzem, jeśli podejrzewasz u siebie tę chorobę, ponieważ sposoby jej leczenia będą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania i przyczyny problemu.

Chociaż opuchlizna nóg u osób starszych jest często sygnałem ostrzegawczym, zwykle jest spowodowana przewlekłą niewydolnością żylną, czyli stanem, w którym żyły w nogach nie odprowadzają skutecznie krwi do serca. Osoby z tym schorzeniem często doświadczają silnej opuchlizny tylko jednej nogi. Podczas gdy lekki obrzęk nóg może być normalny w czasie ciąży lub w innych okresach życia, regularne puchnięcie nóg u osób starszych może wskazywać na niewydolność żylną.

Objawy niewydolności żylnej to problemy skórne, bóle i podwyższone ciśnienie krwi w nogach. W ciężkich przypadkach może dojść do uszkodzenia żył, co spowoduje brak przepływu krwi. Krew w nogach będzie się nadal gromadzić, powodując obrzęki i bóle. Z czasem stan ten może prowadzić do owrzodzeń skóry, wrzodów i odparzeń.

Objawy niewydolności żylnej to ból nóg, zmniejszona zdolność do wysiłku fizycznego i osłabiony system odpornościowy. Schorzenie to może również prowadzić do zakrzepicy żył głębokich. Jeśli podejrzewasz, że ty lub ktoś z twojej rodziny cierpi na tę chorobę, możesz podjąć pewne kroki, by zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Te proste zmiany w stylu życia mogą znacznie poprawić jakość życia każdego, kto na nią cierpi.

Ciepło

Opuchlizna nóg u osób starszych może być spowodowana wieloma różnymi stanami chorobowymi. Większość przypadków jest związana z przewlekłą niewydolnością żylną (CVI), ale inne przyczyny opuchlizny nóg to zastoinowa niewydolność serca, choroby nerek i wątroby. Z tych powodów opuchlizna nóg u osób starszych powinna być zbadana przez lekarza. Jeśli jednak opuchlizna ogranicza się do jednej nogi, może to być oznaką poważniejszego problemu zdrowotnego.

Obrzęk jest stanem, w którym w tkankach nóg i stóp gromadzi się nadmiar płynu. Może wystąpić z powodu wielu różnych czynników, w tym złej diety, braku aktywności fizycznej lub predyspozycji dziedzicznych. Stan ten może się także zaostrzyć w wyniku działania ekstremalnego ciepła lub wysokości. Ostra niewydolność nerek również może powodować obrzęki. Każdy z tych stanów może powodować opuchliznę nóg i stóp.

Zobacz też:  Charczenie przy oddychaniu u starszej osoby - przyczyny i leczenie

Podstawowym sposobem leczenia obrzęków nóg jest leczenie ich przyczyny. Niektóre osoby starsze mogą spróbować zmniejszyć ilość soli i płynów w diecie. Inną opcją jest noszenie pończoch uciskowych. Ciepło i siedzący tryb życia mogą nasilać obrzęk nóg i kostek. Osoba, która cierpi na przewlekłą niewydolność żylną, może również potrzebować operacji, by rozwiązać ten problem.

Aby ustalić, czy przyczyną obrzęków jest obrzęk, konieczne może być przeprowadzenie badania lekarskiego. Prześwietlenie klatki piersiowej może wykazać, czy płyn zbiera się w płucach lub czy serce jest powiększone. Lekarz może również wykonać echokardiogram, czyli badanie ultrasonograficzne komór serca, aby zmierzyć kurczliwość mięśnia sercowego. Zdjęcia rentgenowskie mogą być także użyte do zdiagnozowania złamań kości i DVT. Mogą być też konieczne inne badania, aby zdiagnozować przyczynę obrzęku.

Stan przedrzucawkowy

Opuchlizna nóg u osób starszych jest często objawem stanu przedrzucawkowego, czyli stanu, w którym nogi stają się bardzo opuchnięte z powodu przeciążenia organizmu płynami. Stan ten występuje, gdy żyły w nogach są osłabione lub nieszczelne, co pozwala na gromadzenie się płynu w nogach. Lekarz powinien ocenić ten stan od razu, jeśli zauważysz nowy obrzęk nóg.

W ciężkich przypadkach stan ten może prowadzić do rzucawki, która może być groźna dla życia matki i dziecka. Stan ten wpływa też na ciśnienie krwi, funkcjonowanie wątroby i nerek oraz jest przyczyną wielu przedwczesnych porodów. Stan przedrzucawkowy może powodować wady wrodzone, takie jak trudności w nauce, epilepsja czy porażenie mózgowe.

Jedynym sposobem na wyleczenie stanu przedrzucawkowego jest urodzenie dziecka, ale objawy mogą trwać tygodniami, a nawet nasilać się po urodzeniu dziecka. Kobiety w ciąży, u których wystąpił stan przedrzucawkowy, powinny jak najszybciej urodzić dziecko. W niektórych przypadkach lekarze mogą urodzić dziecko wcześniej, by ratować życie matki. Wcześniak wymaga specjalnej opieki i monitorowania, by upewnić się, że nie urodzi się zbyt wcześnie.

W ciężkich przypadkach może również dojść do obrzęku płuc. Objaw ten występuje w około 10% przypadków. U kobiet w ciąży cierpiących na stan przedrzucawkowy mogą również wystąpić zaburzenia oddychania, w tym kaszel, świszczący oddech i niepokój. Ponadto zmniejszone nasycenie krwi tlenem jest związane z gorszym wynikiem ciąży. W niektórych przypadkach może dojść do zachorowania lub śmierci z przyczyn wątrobowych lub kardiologicznych.

Pitting nóg

Lekarz może zdiagnozować u pacjenta pitting nóg, kiedy wyczuje obrzęk na jednej lub obu nogach. Lekarz może też wykonać inne badania, by ustalić przyczynę obrzęku. Zazwyczaj badane są krew i mocz, a także funkcje narządów, wątroby, nerek i serca. Lekarz może ocenić obrzęk wgłębny na podstawie głębokości wgłębień, nasilenia i czasu trwania obrzęku.

Lekarz powinien ocenić objawy i nasilenie obrzęku wżerowego, aby zdiagnozować go jak najwcześniej. Ważne jest, by zrozumieć przyczyny obrzęku i ustalić odpowiednie leczenie. Leczenie obrzęku wżerowego powinno koncentrować się na zmniejszeniu spożycia soli, aktywności fizycznej i noszeniu sprzętu uciskowego, jeśli jest to konieczne. Jeśli jednak pacjent nie reaguje na leczenie, powinien zwrócić się o pomoc do lekarza.

Przyczyny obrzęku dołeczkowego są różne, ale obie są spowodowane zatrzymywaniem płynów w organizmie. Obrzęk wżerowy powoduje wgłębienie w skórze, podczas gdy obrzęk bez wżerów nie powoduje wgłębienia. W niektórych przypadkach pacjent może mieć również problemy zdrowotne, takie jak problemy z tarczycą lub układem limfatycznym. Ważne jest, by jak najszybciej szukać pomocy medycznej, by zapewnić sobie najlepsze leczenie i jak najlepsze wyniki.

Często przyczyną obrzęków u pacjentów jest problem zdrowotny leżący u ich podłoża. Może on wystąpić w jednej nodze lub w obu. W rzadkich przypadkach obrzęk może być przewlekły i wymagać leczenia. Jeśli u pacjenta występują duszności, ból w klatce piersiowej lub podwyższone tętno, powinien on udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Jeśli jednak u osoby występuje ból w klatce piersiowej lub duszności, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.


Podobne Tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska