To, czy po wymianie stawu biodrowego dana osoba jest uprawniona do renty inwalidzkiej, zależy od stopnia ograniczeń w codziennych czynnościach spowodowanych chorobą. W tym artykule omówimy kwestię powiązania biodra z wykonywaną służbą oraz pozazawodowe czynniki ryzyka wystąpienia OA stawu biodrowego. Poruszone zostaną również takie kwestie, jak powiązanie schorzenia z służbą oraz względna pozostała zdolność funkcjonalna. W artykule szczegółowo omówione zostaną oba te zagadnienia. Artykuł zawiera kilka wskazówek, które pomogą ci określić, czy kwalifikujesz się do otrzymania renty inwalidzkiej po operacji wymiany stawu biodrowego.
Zatrudnienie po operacji wymiany stawu biodrowego
Jeśli przeszedłeś operację wymiany stawu biodrowego, możesz mieć prawo do renty inwalidzkiej. Chociaż większość osób poddanych temu zabiegowi jest w stanie wrócić do pracy w ciągu sześciu do dziewięciu miesięcy, możesz napotkać na dłuższe ograniczenia. Możesz kwalifikować się do uzyskania renty inwalidzkiej od Social Security Administration, jeśli twoje ograniczenia utrzymują się przez ponad dwanaście miesięcy. Na szczęście wielu wnioskodawców przed operacją nie wie, że może kwalifikować się do otrzymania świadczeń.
Administracja Social Security Administration nie ułatwia zakwalifikowania się do otrzymywania świadczeń SSDI lub Supplemental Security Income po przejściu operacji wymiany stawu biodrowego. Niektórzy ludzie myślą, że mogą kontynuować pracę w naszej mitycznej gospodarce narodowej. Jednak ci ludzie mają ograniczone możliwości ze względu na swój wiek, wykształcenie i umiejętności, które można wykorzystać. Social Security bierze pod uwagę kombinację tych czynników, aby określić, czy dana osoba ma wystarczającą resztkową zdolność funkcjonalną do pracy.
Krótkoterminowa renta inwalidzka może pomóc ci zastąpić dochód, który utracisz podczas procesu rekonwalescencji. Świadczenia te mogą być dostępne przez okres od trzech do sześciu miesięcy, w zależności od rodzaju operacji wymiany stawu biodrowego, którą przeszedłeś. Okres oczekiwania może jednak spowodować przerwę między datą operacji a datą, kiedy możesz zacząć otrzymywać świadczenia. W niektórych przypadkach przerwa ta może wynosić nawet rok. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji najlepiej skonsultować się z adwokatem ds. niepełnosprawności.
Celem rehabilitacji po operacji wymiany stawu biodrowego jest osiągnięcie maksymalnej poprawy stanu zdrowia. Nie oznacza to, że będziesz w 100% sprawny jak nowy, ale że nie będziesz potrzebował dalszego leczenia. Lekarz może przepisać leki przeciwbólowe, które pomogą opanować objawy, co oznacza, że nie będziesz mógł wrócić do pracy. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oceni twoje objawy i określi, czy kwalifikujesz się do otrzymania renty inwalidzkiej.
Możesz ubiegać się o rentę inwalidzką, jeśli nie możesz już wykonywać czynności wymagających dużego wysiłku. Operacja wymiany stawu biodrowego jest w 90 procentach skuteczna w zmniejszaniu bólu i zwiększaniu ruchomości stawu. Chociaż wykonywanie czynności wymagających dużego wysiłku, takich jak bieganie, może okazać się niemożliwe po zabiegu, możesz być w stanie powrócić do takich czynności przy mniejszym obciążeniu biodra. Koszt operacji wymiany stawu biodrowego zależy od szpitala, który wybierzesz. Wiele krajów oferuje tańsze operacje tego zabiegu.
Względna pozostała sprawność funkcjonalna
To, czy dana osoba jest uprawniona do otrzymywania renty inwalidzkiej na podstawie względnej pozostałej sprawności funkcjonalnej po operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego, jest trudnym pytaniem. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje upośledzeń: te, które są kosmetyczne lub nakładają ograniczenia środowiskowe, oraz te, które powodują całkowite ograniczenie. Oba rodzaje upośledzenia mogą być powodem niepełnosprawności i mogą uzasadniać przyznanie renty. Ponadto przy określaniu pozostałej wydolności funkcjonalnej należy wziąć pod uwagę ograniczenia wynikające z pracy wykonywanej przez pacjenta w przeszłości i w przyszłości.
Pozazawodowe czynniki ryzyka wystąpienia OA stawu biodrowego
Poza starzeniem się, podnoszenie ciężarów i długie przebywanie w pozycji stojącej to dwa inne czynniki ryzyka wystąpienia OA stawu biodrowego. W badaniu przeprowadzonym przez Fransen i wsp.10 stwierdzili oni, że czynności te były związane z prawie dwukrotnie większym ryzykiem wystąpienia OA stawu biodrowego. Wyniki były jednak bardzo zróżnicowane. Chociaż te czynniki ryzyka nie zostały uznane za przyczynę OA stawu biodrowego, to jednak mogą przyczyniać się do rozwoju choroby.
Badacze skupili się na zawodowym podnoszeniu ciężarów i wchodzeniu po schodach w ciągu całego życia zawodowego. Ponadto sprawdzili, czy uszkodzenia BML lub chrząstki były związane z rozwojem OA stawu biodrowego. Chociaż było to badanie wstępne, przyszłe badania powinny skupić się na dłuższym okresie obserwacji i innych miarach wyników, takich jak rezonans magnetyczny. Badania te pomogą nam opracować nowe metody zapobiegania OA stawu biodrowego. Co więcej, możemy przewidzieć wystąpienie OA stawu biodrowego dzięki dokładnej ocenie czynników ryzyka występujących u pacjenta.
Autorzy badania stwierdzili, że wcześniejsza meniscektomia i uraz były znaczącymi czynnikami ryzyka wystąpienia OA stawu biodrowego po wymianie stawu biodrowego. Nie podali jednak, jaki rodzaj urazu doprowadził do wcześniejszego stanu. Co więcej, urazy były zgłaszane przez samych uczestników, co mogło spowodować błąd pamięci. W dodatku uczestnicy badania mieli od 20 do 95 lat, więc jest mało prawdopodobne, by zgłaszali urazy niezwiązane z ich obecnym stanem zdrowia.
Poza starzeniem się, otyłość i aktywność fizyczna mogą zwiększać ryzyko rozwoju OA stawu biodrowego po wymianie stawu biodrowego. Należy jednak pamiętać, że wyniki te nie są jednoznaczne i sugerują, że zwiększona aktywność fizyczna może być czynnikiem chroniącym przed wystąpieniem OA. Dlatego ważne jest, by zidentyfikować czynniki ryzyka i odpowiednio nimi zarządzać. Wyniki tego badania pomogą nam poprawić jakość opieki zdrowotnej nad pacjentami.
Praca wymagająca dużego wysiłku fizycznego i podnoszenie ciężkich przedmiotów zwiększają ryzyko wystąpienia HOA i THR. U mężczyzn podnoszenie ciężkich przedmiotów i wysiłek fizyczny podwajają ryzyko wystąpienia choroby. U kobiet ryzyko to wzrasta prawie o połowę. Praca wymagająca dużego wysiłku fizycznego jest generalnie związana z częstszym występowaniem bólu biodra, zwłaszcza jeśli wymaga podnoszenia ciężkich przedmiotów przez dłuższy czas. Jeśli dana osoba miała już wcześniej wymianę stawu biodrowego, korzystne może być podjęcie innej pracy.
Zależność OA biodra od służby (service-connectedness)
Ubiegając się o rentę inwalidzką, weteran musi najpierw udowodnić, że konkretny uraz lub stan jest związany z wymianą stawu biodrowego. Weteran może wykazać związek ze służbą, przedstawiając wojskową dokumentację medyczną wskazującą, że schorzenie wystąpiło podczas służby lub pogorszyło istniejące wcześniej schorzenie. Ponadto należy dostarczyć pismo potwierdzające związek urazu z chorobą biodra.
Istnieje kilka kryteriów kwalifikujących do otrzymania renty inwalidzkiej z tytułu wymiany stawu biodrowego. Najważniejsze jest to, że operacja musi skutkować ograniczeniem fizycznym, które będzie trwało co najmniej rok. Choć wiele osób poddaje się operacji biodra, tylko niewielki odsetek odzyska pełną sprawność w ciągu tego roku. Administracja ubezpieczeń społecznych bierze pod uwagę zdolność danej osoby do chodzenia bez pomocy urządzeń wspomagających. Jeśli dana osoba nie może chodzić samodzielnie bez pomocy chodzika lub dwóch kul, może spełniać kryteria niepełnosprawności dla osób, które nie mogą utrzymać równowagi.
Oprócz zakwalifikowania się do 100-procentowej renty inwalidzkiej VA, weterani poddani operacji wymiany stawu biodrowego w szpitalu spoza VA muszą również powiadomić VA w ciągu roku od operacji. Ci, którzy zwlekają dłużej niż rok, tracą prawo do 100% renty inwalidzkiej, do której w innym przypadku mogliby się kwalifikować. Na szczęście istnieją pewne wyjątki od tej reguły. Weterani, którzy poddali się operacji wymiany stawu biodrowego, nie czekając na powiadomienie VA o swojej operacji, mogą kwalifikować się do otrzymania świadczeń Individual Unemployability, jeśli odczuwają silny ból biodra.
Podobne Tematy:
- Koskaratoza a renta – informacje
- Złamanie szyjki kości udowej – objawy, leczenie i rehabilitacja
- Złamania biodra u seniorów – objawy, leczenie i rehabilitacja
- Renta przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności