zasiłek pogrzebowy krus
Finanse

Zasiłek pogrzebowy KRUS – komu przysługuje i ile wynosi?

Zasiłek pogrzebowy z KRUS dotyczy osób, prowadzących gospodarstwa rolne. Wynika to z faktu, że KRUS jest sektorem ubezpieczeń rolników w zamian za zwykły ZUS. Na mocy art. 35 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. odnośnie polisy z tytułu statusu bycia ubezpieczonym, świadczenie należy się jednostce, ponoszące wydatki ceremonii pogrzebowej.

Zasiłek pogrzebowy KRUS – dla kogo?

Ustawa z 23 października 2014 roku reguluje kwestię, kto może ubiegać się o pogrzebowe krus po utracie członka rodziny, który ubezpieczał się w KRUS. Wniosek o zasiłek pogrzebowy krus może składać członek rodziny, tj.:

 • współmałżonek;
 • rodzice (także zastępczy);
 • dzieci (także adoptowane);
 • dziadkowie;
 • rodzeństwo;
 • wnuki;
 • osoby związane ze zmarłym opieką prawną. 

Przy tym, członek rodziny nie musi pozostawać w zażyłej relacji ze zmarłym. Krusowy zasiłek pogrzebowy przypada powiatowi czy centrum pomocy społecznej, jeżeli instytucja odpowiada za wszystkie kwestie związane z organizacją ostatniej posługi.

Wysokość pogrzebowego KRUS

Rodzinie zmarłego lub instytucji odpowiedzialnej za kwestie pogrzebowe przysługiwało pogrzebowe krus w wysokości odpowiadającej uśrednionemu wynagrodzeniu za dwa miesiące. Według nowego rozporządzenia, zasiłek pogrzebowy KRUS we wszystkich przypadkach wynosi 4 tysiące złotych. Jeżeli o zasiłek pogrzebowy KRUS ubiega się kilka instytucji czy osób, ponieważ organizowali pogrzeb wspólnie, to stawka świadczenia jest rozdzielana między wnioskujących. Kwotę dzieli się między podmioty, proporcjonalnie do poniesionych opłat na podstawie przedstawionych dokumentów. Pogrzeb może opłacić organizacja społeczna lub jednostka publiczna oraz przedstawiciel z rodziny. Zasiłek pogrzebowy z KRUS dostaje wtedy tylko krewny.

Wniosek o zasiłek pogrzebowy KRUS

Wniosek o zasiłek pogrzebowy krus musisz zgłosić nie później niż w przeciągu roku od dnia stwierdzenia zgonu ubezpieczonego. Sytuacją szczególną jest, jeżeli ciało zmarłego było w kondycji utrudniającej zidentyfikowanie lub też odnaleziono je w terminie późniejszym od dnia orzeczenia śmierci. Wniosek o zasiłek pogrzebowy KRUS musisz wówczas zgłosić nie później niż do roku czasu od dnia pogrzebu. Wynika to z faktu, że nie miałeś  wpływu na sytuację i pewności o śmierci osoby bliskiej. W normalnej sytuacji, gdy nie pojawiły się okoliczności wyjątkowe, to w przypadku złożenia podania po standardowo okresie, zasiłek przepada.

Zasiłek pogrzebowy KRUS – ile się czeka

Na wypłatę zasiłku pogrzebowego z KRUS  można oczekiwać nawet miesiąc, pod warunkiem, że poprawnie złożyłeś wszelkie dokumenty oraz prawnie ci się on należy. Przy składaniu wniosku do krus o zasiłek pogrzebowy należy załączyć:

 • skrót odpisu aktu zgonu denata;
 • ksero dokumentu na udowodnienie pokrewieństwa;
 • rachunki poniesionych kosztów pochowku. 

W szczególnych okolicznościach należy przedstawić dodatkowo zaświadczenie prokuratury lub policji o zaistniałych okolicznościach, uniemożliwiających terminowe zgłoszenie wniosku w wyniku opóźnień związanych z kwestiami pogrzebowymi.

One Reply to Zasiłek pogrzebowy KRUS – komu przysługuje i ile wynosi?

 1. Nie miałem nigdy żony, więc śmiało mogę określić się, jako stary kawaler 🙂 Nie wiem więc wiele na temat zasiłku pogrzebowego, wydaje mi się, że nie jest mi to jakoś szczególnie potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *