Woda w płucach u starszej osoby – przyczyny i leczenie

Woda w płucach u starszej osoby - przyczyny i leczenie

Objawy wody w płucach u osób starszych są bardzo zróżnicowane. Właściwe leczenie zależy od przyczyny, która leży u podstaw choroby. Zrozumienie tych objawów jest niezbędne do zapewnienia właściwej opieki. Możliwości leczenia mogą być różne – od prostych do drastycznych – w zależności od stopnia zaawansowania choroby. W tym artykule omówimy przyczyny powstawania płynu w płucach i co robić, by się go pozbyć. Poniżej wymieniono kilka typowych sposobów leczenia obrzęku płuc.

Leczenie płynu w płucach u osób starszych

Leczenie płynu w płucach u osób starszych zależy od przyczyny tego stanu. Dokładne badanie i wywiad z pacjentem pomogą lekarzowi określić rodzaj i przyczynę płynu. Może zostać zlecone prześwietlenie klatki piersiowej, badanie ultrasonograficzne lub tomografia komputerowa. Jeśli płyn nie zostanie usunięty w całości, zostanie pobrana jego próbka i przesłana do analizy. Jeśli okaże się, że płyn znajduje się w płucach, zostanie on usunięty chirurgicznie.

Płyn w płucach u osób starszych może być spowodowany wieloma różnymi schorzeniami. Niektóre z najczęstszych przyczyn gromadzenia się płynu w płucach to choroba wieńcowa i wiele chorób układu oddechowego. Inne, mniej powszechne przyczyny to narażenie na toksyny i skutki uboczne przyjmowania leków. Oprócz chorób nerek, obrzęk płuc może być także spowodowany zapaleniem płuc, zespołem zaburzeń oddechowych, urazem mózgu lub sepsą.

Płyn w płucach u osób starszych może powodować poważne komplikacje. Płyn wypełnia pęcherzyki płucne, uniemożliwiając im wymianę gazową. Płyn może też wpływać na naczynia włosowate w płucach, co prowadzi do poważnych objawów. Rozległy obrzęk płuc może doprowadzić do śmierci, jeśli dotknie wystarczającej liczby pęcherzyków płucnych. Dlatego tak ważne jest, by od razu szukać pomocy medycznej.

Kiedy płyn w płucach jest zbyt duży, leczenie tego stanu może polegać na usunięciu jego nadmiaru. Jedną z opcji jest torakocenteza. Zabieg ten usuwa nadmiar płynu z przestrzeni opłucnowej, czyli przestrzeni pomiędzy płucami a ścianą klatki piersiowej. Usunięcie nadmiaru płynu może złagodzić objawy pacjenta, w tym duszności. Stan ten często pogarsza się, gdy pacjent podejmuje aktywność fizyczną.

Jeśli podejrzewasz, że twój bliski w podeszłym wieku może mieć płyn w płucach, lekarz może zasugerować zabieg drenażu przestrzeni opłucnej. Zabieg ten jest wykonywany w szpitalu lub w gabinecie lekarskim. Zwykle trwa od dziesięciu do piętnastu minut. Podczas zabiegu pacjent siedzi cicho. W skórę wokół miejsca wkłucia wstrzykuje się lek znieczulający. Następnie między żebra wprowadza się igłę do drenażu przestrzeni opłucnej, która wyciąga płyn. Po odsączeniu płynu miejsce to obwiązuje się małym bandażem.

Pierwsze leczenie obrzęku płuc polega na podawaniu pacjentowi dodatkowego tlenu przez maskę twarzową lub kaniulę nosową. Kaniula jest elastyczną plastikową rurką, która dostarcza tlen do każdego nozdrza. Takie leczenie powinno zmniejszyć objawy, ale lekarze powinni nadal monitorować poziom tlenu, aby określić, czy konieczne jest dalsze leczenie. Jeśli uzupełnianie tlenu nie przynosi rezultatów, można zastosować aparaty oddechowe. Poza dodatkowym tlenem, inne metody leczenia mogą obejmować diuretyki i leki.

Przyczyny płynu w płucach u osób starszych

Płyn w płucach u osób starszych jest powszechny, ale co go powoduje? Nagromadzenie płynu może być spowodowane przez kilkanaście różnych stanów chorobowych, w tym choroby nerek, zespół zaburzeń oddychania i toksyny. Choroba nerek jest najczęstszą przyczyną gromadzenia się płynu w płucach, ale jest też kilka mniej powszechnych przyczyn. Należą do nich narażenie na toksyny lub efekty uboczne leków. Inne, mniej powszechne przyczyny to zapalenie płuc, zespół zaburzeń oddychania i uraz mózgu.

Wiele osób myśli o zapaleniu płuc jako o gorszej wersji grypy. Istnieje jednak wiele rodzajów zapalenia płuc, w tym bakteryjne zapalenie płuc. Bakteryjne zapalenie płuc jest często wynikiem zakażenia bakterią Streptococcus pneumoniae. Inne przyczyny powstawania płynu w płucach to wszystko, co wywołuje stan zapalny, np. wdychanie płynu podczas picia. W rezultacie seniorzy mogą doświadczać objawów zapalenia płuc, które różnią się od objawów występujących u młodszych osób.

Niektóre rodzaje gromadzenia się płynu w płucach mogą być niebezpieczne, np. zatorowość płucna. Jeśli twój starszy bliski ma płyn w płucach, powinien zostać zbadany przez lekarza. Jeśli ilość płynu w płucach jest zbyt duża, by można było oddychać, osoba taka powinna zostać natychmiast zabrana do szpitala. Lekarz specjalista będzie w stanie pomóc twojemu bliskiemu w tym problemie.

Zobacz też:  Mikroudar u starszej osoby - objawy, przyczyny i leczenie

Jedną z częstych przyczyn gromadzenia się płynu w płucach jest choroba serca. Może być on jednak spowodowany także przyczynami niekardiogennymi. Podstawowym sposobem leczenia obrzęku płuc jest znalezienie jego przyczyny. Może być ona tak prosta, jak niewydolność serca lub tak złożona, jak infekcja. Pacjent może być nawet zmuszony do poddania się wentylacji mechanicznej w celu zmniejszenia ciśnienia. W każdym z tych przypadków obrzęk płuc wymaga pomocy medycznej.

W miarę jak osoby starsze starzeją się, ich układ odpornościowy staje się słabszy, zapalenie płuc staje się bardziej agresywne. Nieleczone może prowadzić do poważnych konsekwencji. Zapalenie płuc jest drugą najczęstszą przyczyną hospitalizacji osób korzystających z Medicare. Osoby starsze mają wyższy wskaźnik zgonów niż inne grupy wiekowe, a wskaźnik śmiertelności z powodu zapalenia płuc wynosi aż 20%. Jeśli opiekujesz się seniorem przebywającym w domu opieki, musisz zrozumieć objawy zapalenia płuc, by móc je odpowiednio leczyć.

Choroba ta jest czasem mylona z innymi schorzeniami płuc. Na przykład obrzęk płuc może być mylony z wysiękiem opłucnowym, który pojawia się, gdy płyn gromadzi się w warstwach tkanki na zewnątrz płuc lub wewnątrz klatki piersiowej. Może on powodować ból w klatce piersiowej i może być spowodowany niewydolnością serca, zakrzepami krwi lub gruźlicą. Najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy masz płyn w płucach, jest konsultacja z lekarzem.

Leczenie obrzęku płuc

Leczenie obrzęku płuc u osób starszych rozpoczyna się od zidentyfikowania przyczyny obrzęku. Lekarz może zlecić badania przesiewowe, w tym pełną morfologię krwi. Jeśli liczba białych krwinek jest podwyższona, może to oznaczać infekcję lub reakcję na stres. Badania chemiczne krwi mogą wykryć choroby nerek i cukrzycę. Badanie gazometryczne krwi tętniczej może ocenić stan zdrowia płuc, mierząc poziom tlenu, dwutlenku węgla i pH. Może też wykryć zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej.

Objawy obrzęku płuc mogą być trudne do rozpoznania bez dokładnego wywiadu lekarskiego. Ponadto ważne jest, by ustalić, czy pacjent jest narażony na choroby serca. Jeśli u pacjenta występują czynniki ryzyka chorób serca, takie jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu czy cukrzyca, jest on bardziej narażony na wystąpienie kardiogennego obrzęku płuc. Lekarz może również zapytać o palenie papierosów i historię rodziny, aby wykluczyć inne przyczyny. Jeśli nie stwierdzono żadnych czynników ryzyka, leczenie będzie koncentrować się na przyczynach niekardiogennych.

Diagnoza i leczenie obrzęku płuc u osób starszych różnią się w zależności od przyczyny. W wielu przypadkach obrzęk płuc jest wczesną oznaką potencjalnie niebezpiecznego stanu. Jeśli senior odczuwa bóle w klatce piersiowej, jest zmęczony lub nie jest w stanie pobierać tlenu, ważne jest, by natychmiast zgłosić się do lekarza. Jeśli obrzęk utrzymuje się w jednym miejscu, może to być oznaką zakrzepicy żył głębokich i może prowadzić do śmiertelnej zatorowości płucnej.

Jeśli ciśnienie napełniania lewej komory jest zbyt niskie, płyn będzie gromadził się w przestrzeniach śródmiąższowych. Płyn ten może spowodować niewydolność serca. Nadmiar płynu zaburza połączenia między błonami pęcherzyków płucnych, powodując obrzęk. Kiedy ciśnienie staje się zbyt wysokie, dochodzi do zalania płynem. Ponadto pacjent może doznać ataku serca. W takich przypadkach konieczne jest wlewanie płynów do klatki piersiowej.

Zapobieganie obrzękowi płuc jest trudne. Kluczowa jest wczesna diagnoza, zwłaszcza jeśli pacjent ma wysokie ryzyko zachorowania na tę chorobę. Jednym ze środków zapobiegawczych jest szczepienie przeciwko grypie. Kiedy już dojdzie do epizodu choroby, pacjenci powinni otrzymywać leki moczopędne. Ćwiczenia i inne formy fizykoterapii mogą poprawić wydolność wysiłkową i zmniejszyć duszność. Ostatecznie leczenie może pomóc pacjentowi prowadzić bardziej normalne i satysfakcjonujące życie.

Najczęstszą przyczyną obrzęku płuc jest zastoinowa niewydolność serca. Ponieważ serce nie jest w stanie pompować krwi, zwiększa ciśnienie w płucach, powodując wyciek płynu z naczyń. Kiedy płuca są wypełnione płynem, nie mogą pompować tlenu do krwiobiegu. To pozbawia resztę ciała tlenu. Ważne jest, by pamiętać, że nie ma jednej jedynej przyczyny obrzęku płuc u osób starszych.


Podobne Tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska