różaniec za zmarłego
Porady

Różaniec za zmarłego – ważny element ostatniego pożegnania. Jak odmawiać różaniec za zmarłą osobę?

Różaniec za zmarłego w domu był niegdyś ważnym elementem ostatniego pożegnania. Modlitwa najczęściej była odprawiana w przeddzień pogrzebu w domu zmarłego wraz z przygotowanym do ostatniego pochodu ciałem. Obecnie rodziny raczej rezygnują ze spotkania różańcowego lub pozostawiają taką możliwość chętnym. Warto jednak wiedzieć, jak odmawiać różaniec za zmarłego w domu, przed pogrzebem i w dniu pogrzebu!

Różaniec za zmarłego przed pogrzebem – znaczenie

Różaniec to modlitwa, która wywodzi się z okresów średniowiecza. Została upowszechniona dopiero w wieku XIXi i związana jest oczywiście z tradycjami kościoła katolickiego. Modlitwa wymaga czasu ze względu na charakter medytacyjny i złożoność. Pozwala na odnalezienie spokoju, skłania do rozmyślań. Różaniec polega na zgłębianiu kolejnych tajemnic mówiących o żywocie Jezusa Chrystusa i Maryi. Różaniec można uznać za swoiste streszczenie Pisma Świętego.

Rozważania różańcowe a inne modlitwy

To, jakie tajemnice różańca odmawia się na pogrzebie, nie zmieniło się w ciągu wieków. Jedyną zmianą jest, że w 2002 Jana Pawła II dodał czwartą grupę tajemnic, czyli tajemnice światła. Poza tym rozważania różańcowe są przeplatane licznymi, cyklicznymi modlitwami. Należą do nich: Ojcze Nasz, Chwała Ojcu, Zdrowaś Maryjo, a także Wieczny odpoczynek.

Szczególna moc różańca za zmarłego

Różańcowi przyznawano szczególną moc. Powszechnie uznaje się, że odmawianie różańca za zmarłego pomaga duszy przejść do życia wiecznego. W ten sposób mogą szybciej i prościej trafić do czyśćca, gdzie oczekują na zbawienie przez łaskę Boga.

Różaniec za zmarłego w domu – jak wygląda?

Różaniec za zmarłego odmawiany w domu był niegdyś znacznie powszechniejszą praktyką. Dziś praktykuje się to raczej w rodzinach mocno wierzących lub pochodzących z obszarów wiejskich o głęboko kultywowanych tradycjach. Tam w wielu miejscach w dalszym ciągu organizuje się różaniec w domu. Osoby starsze uważają, że różaniec za zmarłego powinien być odmawiany przy ciele zmarłego, czyli przy otwartej trumnie. Oznacza to, że ciało oczekuje na pochówek w domu zmarłego.

Często w różańcu w domu uczestniczą nie tylko najbliżsi, ale także znajomi i sąsiedzi. Wiele zależy także od rodziny. Jeżeli woli ona pożegnać modlitwą zmarłego samotnie to należy to uszanować. Modlitwę za duszę zmarłego możesz w końcu od mówić sam.

Obecnie, to jak wygląda różaniec za zmarłego przed pogrzebem, zależy od wielu czynników. Tradycyjnie modlitwa trwała całą noc, co określane jest „pustą nocą”. Chodziło o czuwanie przy ciele denata w trakcie nocy.

Jak odmawiać różaniec za zmarłego? 

W przypadku odmawiania modlitwy różańcowej w dzień powszedni za zmarłego, formuła nie różni się tak mocno. W zasadzie jedynym elementem odróżniającym jest dodanie do schematu „Wieczny odpoczynek”.

Oto, jak odmawiać różaniec za zmarłego krok po kroku:

  • rozpoczynamy od „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen”;
  • zaczynamy od „Wierzę w Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi (…)”;
  • mówimy jednokrotnie „Ojcze Nasz”;
  • powtarzamy „Zdrowaś Mario” dziesięć razy;
  • odmawiamy raz „Chwała Ojcu”;
  • odmawiamy „Wieczny odpoczynek”;
  • wymieniamy wybraną tajemnicę różańcową, prosząc przy tym o zbawienie dla duszy zmarłej osoby. Wygląda to następująco: „Rozważając tajemnicę zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, modlimy się za zmarłego….”. Należy przy tym skupić się na istocie przywoływanej tajemnicy;
  • po każdej tajemnicy powtarzamy schemat.

Jakie tajemnice różańca odmawia się na pogrzebie?

Sposób odmawiania różańca za zmarłego przed pogrzebem i w trakcie obrządku pogrzebowego różni się. Wynika to głównie z faktu, że różaniec jest modlitwą długą. Składa się z wielu części, które należy powtarzać. Warto przypomnieć jedynie, że zgodnie z tradycją, różaniec odmawia się cały, czyli cztery tajemnice, a każda po 10 „zdrowasiek”. W dzisiejszych czasach w związku z ograniczeniami czasowymi także dla ceremonii pogrzebowych, różaniec za zmarłego w dniu pogrzebu składa się jedynie z wybranych tajemnic. Ustalane są one na podstawie sugestii księdza prowadzącego ceremonię oraz życzeń rodziny. Przyjmuje się także dopasowywanie tajemnic do dni tygodni. W poniedziałki oraz soboty odmawiamy tajemnice radosne. We wtorki oraz piątki recytujemy tajemnice bolesne. W środy, niedziele odmawiamy tajemnice chwalebne. W czwartki z kolei przywołujemy tajemnice światła.

One Reply to Różaniec za zmarłego – ważny element ostatniego pożegnania. Jak odmawiać różaniec za zmarłą osobę?

  1. Nie uznaję siebie za człowieka wierzącego, toteż nie chodzę do kościoła. Wierzę, że coś kiedyś musiało być, jakaś siła. Ale nie jestem przekonany, że przedstawić to można jako postać Boga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *