Seniorzy po 65. roku życia mogą ubiegać się o wyższą emeryturę. ZUS przygotowuje ponowne przeliczenia świadczeń. Wyjaśniamy, kto może skorzystać i jakie kroki podjąć.

Kto może ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia?

Prawo do ponownego przeliczenia przysługuje wielu osobom. Dotyczy to seniorów po ukończeniu 65 lat. Uprawnieni są mężczyźni i kobiety. Musisz być uprawniony do emerytury z ZUS. Dotyczy to także osób, które wcześniej pobierały emeryturę. Chodzi o świadczenia obliczone na podstawie starszych przepisów. Możesz skorzystać z korzystniejszego przeliczenia.

Ponowne przeliczenie dotyczy osób, które nadal pracowały po przejściu na emeryturę. Odprowadzały składki do ZUS. Dotyczy też emerytów osiągających wiek emerytalny. Chodzi o tych, którzy przeszli wcześniej na świadczenie pomostowe lub częściowe. Przeliczenie jest dostępne niezależnie od kontynuowania pracy. Możesz też przeliczyć świadczenie po wycofaniu się z rynku pracy.

Specyficzne przypadki uprawnionych

Szczególne zasady dotyczą kobiet. Chodzi o członkinie OFE. Dotyczy to pań, które przeszły na emeryturę przed 1 października 2017 r. Mogą one samodzielnie wnioskować o przeliczenie. ZUS wylicza świadczenie dwukrotnie dla kobiet z OFE. Dotyczy to pań, które ukończyły 65 lat. Emerytura z OFE po 65. roku życia przysługuje kobietom. Musiały urodzić się po 31 grudnia 1948 roku. Okresowa emerytura kapitałowa nie jest dożywotnia.

Wypłata obu świadczeń (emerytury z FUS i okresowej emerytury kapitałowej) trwa do dnia 65. urodzin. Chyba że prawo wygaśnie wcześniej. Po ukończeniu 65 lat ZUS ponownie ustala wysokość emerytury z FUS. Jest ona obliczana z urzędu na zasadach określonych w art. 26. Uwzględnia średnie dalsze trwanie życia dla wieku 65 lat. Emerytura docelowa przysługuje kobietom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku. Musiały być członkiniami OFE.

Warunek uzyskania okresowej emerytury kapitałowej to suma środków na subkoncie w ZUS. Musi być równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego. Dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego w 2025 r. wynosi 6964,40 zł. W przypadku braku odpowiedniej sumy na subkoncie, emerytura kapitałowa nie przysługuje.

Dlaczego warto przeliczyć emeryturę po 65. roku życia?

Ponowne przeliczenie emerytury może być korzystne. Może zwiększyć Twoje świadczenie. Po przeliczeniu emerytura może wzrosnąć. Możesz zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie. Wysokość podwyżki zależy od długości stażu. Zależy też od wysokości składek. Seniorzy mogą zyskać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Każdy rok pracy może zwiększyć emeryturę. Możesz zyskać od 8 do nawet 15 proc.

„Każdy rok pracy może zwiększyć emeryturę od 8 do nawet 15 proc.” – prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS-u.

Forum emerytalne to wskaźnik. Uwzględnia długość życia emeryta. Bierze pod uwagę przeciętną długość życia mieszkańca Polski. Im dłużej przeciętnie żyje populacja, tym wyższe jest forum emerytalne. Dane ze specjalnych tablic dalszego trwania życia wpływają na wysokość emerytury. W Polsce zwiększenie emerytury po 65 roku życia może wiązać się z przeliczeniem. Uwzględnia się forum.

Zobacz też:  Wcześniejsza emerytura w Polsce – kto może skorzystać i na jakich zasadach?

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

ZUS nie dokonuje automatycznego przeliczenia emerytury. Konieczne jest złożenie wniosku. Wniosek o przeliczenie emerytury składa się w ZUS. Możesz to zrobić w oddziale ZUS. Możesz też złożyć wniosek online przez PUE ZUS. Możliwa jest też wysyłka pocztą. Wniosek można złożyć osobiście. Możesz też złożyć elektronicznie przez PUE ZUS. Możliwa jest korespondencja.

Aktualny formularz to ZUS-ER-WPS. Jest dostępny na stronie ZUS. Znajdziesz go też w placówkach ZUS. Podczas wypełniania wniosku podaj dane osobowe. Wpisz numer emerytury. Podaj podstawę prawną. Dołącz załączniki. Potwierdzą one okresy zatrudnienia. Do wniosku dołącz dokumenty. Potwierdzą nowe okresy składkowe. Potwierdzą też okresy nieskładkowe. Dołącz zaświadczenia w przypadku kapitału początkowego. Potrzebne są też dokumenty dotyczące składek z OFE.

Wnioski o ponowne przeliczenie można składać. Dotyczy to sytuacji, gdy ZUS nie uwzględnił okresów składkowych. Można też złożyć wniosek, gdy ujawniły się nowe okoliczności. Muszą one mieć wpływ na wysokość świadczenia. Podstawą do przeliczenia emerytury jest ogłoszenie nowych tablic. Chodzi o ujawnienie nowych okresów składkowych. Liczą się też nowe okoliczności.

  • Skontaktuj się z najbliższym oddziałem ZUS.
  • Skorzystaj z usług e-ZUS.
  • Złóż wniosek osobiście lub online.
  • Śledź status wniosku na koncie PUE ZUS.
  • Korzystaj z pomocy doradców emerytalnych lub infolinii ZUS.
  • Zbieraj dokumenty potwierdzające wiek i historię zatrudnienia.

Jak długo trwa rozpatrzenie wniosku?

ZUS rozpatruje wniosek. Czas rozpatrzenia wynosi do 60 dni. Może się wydłużyć w przypadku brakujących dokumentów. Maksymalny czas rozpatrzenia wniosku to 60 dni. Po przeliczeniu emerytury otrzymasz informację. Dowiesz się o nowej wysokości świadczenia.

PROCESSING TIME

Czas rozpatrzenia wniosku o ponowne przeliczenie emerytury w ZUS

Czy przeliczenie emerytury zawsze jest korzystne?

Ponowne przeliczenie emerytury może być korzystne. Jednak nie zawsze oznacza wyższą kwotę świadczenia. Ponowne przeliczenie może skutkować niższą kwotą świadczenia. ZUS wylicza świadczenie i wypłaca korzystniejsze. Warto sprawdzić, czy przeliczenie będzie dla Ciebie opłacalne.

Emeryci, którzy nie opłacają składek, nie mogą ubiegać się o przeliczenie. Warunki zwiększenia emerytury obejmują zatrudnienie. Może to być umowa o pracę. Może to być umowa cywilnoprawna. Musisz opłacać składki i osiągać dochody. Podjęcie zatrudnienia po osiągnięciu wieku emerytalnego może skutkować ponownym ustaleniem wysokości emerytury. ZUS może odmówić wypłaty świadczenia. Dzieje się tak, jeśli emeryt kontynuuje zatrudnienie po uzyskaniu powszechnego wieku emerytalnego.

Ponowne przeliczenie emerytury a członkostwo w OFE

Członkostwo w OFE ma wpływ na przeliczenie. Część składek członków OFE jest inwestowana. Dzieje się to na rynku kapitałowym. Osoby nieprzystępujące do OFE mają składki. Są one w całości zarządzane przez ZUS. Proces przeliczania emerytur dla kobiet z OFE jest automatyczny. Dotyczy to pań po 65 roku życia. Możliwość samodzielnego wnioskowania o przeliczenie dotyczy kobiet. Chodzi o te, które nabyły prawo przed 1 października 2017 roku. Członkostwo w OFE umożliwia dziedziczenie środków z II filara.

Środki z OFE są zapisane na subkoncie w ZUS. Dzieje się to w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego. Okresowa emerytura kapitałowa nie jest dożywotnia. Wygasa w przypadku śmierci. Może też wygasnąć po wyczerpaniu środków na subkoncie. Wypłata emerytury kapitałowej trwa do ukończenia 65. roku życia. Środki zgromadzone na subkoncie mogą być wypłacone. Uprawnione osoby mogą je otrzymać po śmierci ubezpieczonego. Odzyskanie pieniędzy z subkonta w ZUS wymaga wniosku. Można to zrobić osobiście bez pośredników.

Czy pieniądze z OFE liczą się do emerytury?

Tak, środki z OFE są zapisane na subkoncie w ZUS. Wliczają się do emerytury. Okresowa emerytura kapitałowa nie jest dożywotnia. Wygasa w przypadku śmierci lub wyczerpania środków.

Częstotliwość wnioskowania o przeliczenie

Emeryci mogą domagać się dodatkowych środków. Mogą to zrobić raz w roku. O ponowne przeliczenie emerytury można wnioskować raz w roku. Można też złożyć wniosek po ustaniu zatrudnienia. Coroczne możliwości przeliczenia emerytury istnieją. Dotyczy to osób aktywnych zawodowo. Chodzi o tych, którzy przeszli na emeryturę.

W 2025 roku seniorzy mogą korzystać z prawa do ponownego przeliczenia emerytury. Muszą spełniać określone warunki. Złożenie wniosku jest konieczne. ZUS nie przelicza świadczenia z urzędu.

Czy można co roku przeliczać emeryturę?

Tak, emeryci mogą wnioskować o przeliczenie emerytury raz w roku. Dotyczy to osób, które nadal pracują i opłacają składki.

Podsumowanie

Przeliczenie emerytury po 65 roku życia jest ważnym zagadnieniem. Dotyczy osób zbliżających się do wieku emerytalnego. W Polsce istnieje wiele czynników. Wpływają one na wysokość emerytury po 65 roku życia. Podstawą do obliczenia emerytury jest średnie miesięczne wynagrodzenie. Dotyczy to okresu 240 miesięcy (20 lat). Minimalna liczba lat składkowych w Polsce to 20 lat. Ostateczna wysokość emerytury zależy od średniego wynagrodzenia. Zależy też od współczynnika waloryzacji. Liczba lat składkowych ma znaczenie. Im więcej lat składkowych, tym wyższa emerytura.

Współczynnik waloryzacji uwzględnia inflację. Uwzględnia też wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Jest ustalany corocznie przez rząd. Przed osiągnięciem 65 roku życia ZUS przelicza emerytury. Robi to na podstawie zgromadzonych składek. Bierze pod uwagę okresy zatrudnienia i zarobki. Po osiągnięciu 65 roku życia ZUS nie przelicza emerytur na podstawie składek. Emerytura pozostaje na tym samym poziomie. Istnieje możliwość zwiększenia emerytury po 65 roku życia. Można to zrobić poprzez kontynuację pracy. Należy opłacać składki.

Wnioski o przeliczenie emerytury nie muszą składać kobiety. Chodzi o te, które były członkiniami OFE. Nabyły uprawnienia od 1 października 2017 r. ZUS z urzędu przeliczy emeryturę po 65 roku życia. Nie trzeba składać wniosku w tym przypadku. ZUS sam z urzędu ustali wysokość emerytury docelowej dla tych pań.

  • Zapoznaj się z zasadami przeliczenia emerytury po 65 roku!
  • Dowiedz się, jakie czynniki wpływają na wysokość Twojej emerytury.
  • Skonsultuj się z ekspertem, aby obliczyć ostateczną wysokość emerytury.
  • Sprawdź, czy spełniasz wymagane warunki do przeliczenia emerytury.
  • Warto sprawdzić Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.


Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *