podwyższony cholesterol
Choroby, Porady

Podwyższony cholesterol – objawy i przyczyny. Jak walczyć ze zbyt wysokim cholesterolem?

Podwyższony cholesterol może mieć różne przyczyny i objawiać się na wiele sposobów, ale prowadzi do jednego – rozwoju wielu chorób. Wysoki cholesterol stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Warto dowiedzieć się więcej na temat przyczyn i objawów zbyt wysokiego cholesterolu.

Czym jest cholesterol?  

Cholesterol kojarzony jest jako czynnik chorobotwórczy. Nie każdy wie, że jest on potrzebny w organizmie. Cholesterol bierze udział w wielu istotnych procesach: wpływa na pracę mózgu, wspomaga proces wytwarzania witaminy D i inkretów. Cholesterol powinien być utrzymywany na właściwym poziomie. Zbyt wysoki wskaźnik prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, stwarza ryzyko wystąpienia zatorów w żyłach i zawału.

Przyczyny wysokiego cholesterolu

Zbyt wysoki cholesterol towarzyszy często różnorodnym chorobom, szczególnie tym związanym z układem krążenia czy wątrobą. Co podwyższa cholesterol? Oto dwa główne czynniki:

  • nieodpowiednie żywienie;
  • niska aktywność fizyczną. 

Tym, co podwyższa cholesterol, jest często nieprawidłowy jadłospis. Źle dobrana dieta i niekorzystne nawyki powodują zbieranie się cholesterolu w ścianach naczyń. Brak ćwiczeń jeszcze bardziej podwyższa poziom cholesterolu.

Zbyt wysoki cholesterol a nadwaga

Przyczyną wysokiego cholesterolu jest nadwaga i otyłość. Towarzyszy im zwiększone jest stężenie triglicerydów. W efekcie frakcja HDL jest obniżana, a zwiększa się ilość gorszej frakcji LDL. U osób po 30. życia poziom cholesterolu wzrasta naturalnie, dlatego są one bardziej narażone na objawy podwyższonego cholesterolu. Dodatkowo, zmiany w stężeniu cholesterolu inaczej rysują się w zależności od płci. U pań, które przeszły okres menopauzy cholesterol niskiej gęstości LDL kumuluje się łatwiej. U mężczyzn problem zaczyna się najczęściej po 50-tce.

Objawy podwyższonego cholesterolu 

Wysoki cholesterol daje o sobie znać najczęściej dopiero, gdy znacząco wzrośnie stężenie złego LDL. Zbyt wysoki cholesterol może objawiać się pojawieniem drobnych grudek na ścięgnach nadgarstków oraz ścięgnie Achillesa. Do objawów podwyższonego cholesterolu należą także:

  • dotkliwe bóle, najczęściej w kończynach dolnych;
  • uczucie dyskomfortu i ociężenia;
  • skurcze łydek;
  • dolegliwości bólowe w obrębie klatki piersiowej, w tym narastający ucisk w obrębie mostka.

Za wysoki cholesterol – konsekwencje zdrowotne 

Nadmiar lipoprotein frakcji LDL, która jest złym cholesterolem, odpowiada w wielu przypadkach za choroby układu naczyniowego i serca. Wewnątrz ścianek żylnych mogą powstawać zatory oraz tworzyć się blaszki miażdżycowe. Z kolei miażdżyca może prowadzić do choroby niedokrwiennej, ponieważ przepływ krwi w tętnicach żylnych jest zaburzony. Prześwit żył kurczy się, co sprawia, że do serca i organów dociera mniejsza ilość krwi. Wysoki cholesterol może także prowadzić do choroby wieńcowej, chromanii przestankowej, udaru mózgu, tętniaka aorty brzusznej oraz zawału mięśnia sercowego. W wyniku niepoprawnego krążenia wywołanego zbyt wysokim cholesterolem najczęściej rozwija się niedokrwienie dolnych kończyn.

Wysoki cholesterol – zapobieganie i zmiana nawyków

Masz problem z podwyższonym cholesterolem całkowitym? Walcz z nim i zapobiegaj! Koniecznie zmień sposób odżywiania i zacznij uprawiać sport. Z diety należy wyklucz produkty podbijające cholesterol, a zatem bogate w tłuszcz (szczególnie pochodzenia zwierzęcego). Ogranicz spożycie przetworzonej żywności, smażonych potraw i produktów zawierających duże ilości substancji słodzących. Koniecznie zrezygnuj lub ogranicz napoje wysokoprocentowe czy produkty nikotynowe.

Leczenie podwyższonego cholesterolu

Zbyt wysoki cholesterol wymaga niekiedy terapii farmaceutycznej z użyciem leków zmniejszających stężenie cholesterolu w organizmie. Preparaty na za wysoki cholesterol powodują hamowanie aktywności enzymów wpływających na produkcję substancji. Należy także brać pod uwagę, że leki na cholesterol będziesz przyjmować do końca życia, ponieważ w przypadku odstawienia problem z podwyższonym cholesterolem niestety powróci.

One Reply to Podwyższony cholesterol – objawy i przyczyny. Jak walczyć ze zbyt wysokim cholesterolem?

  1. Nie wydaje mi się, żebym miała podwyższony cholesterol. Nie powiem, żeby mi to przeszkadzało, czym mniej schorzeń w moim wieku tym lepiej. Ja i tak uważam, że jak na to, ile mam lat, to naprawdę dobrze się trzymam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *