Nagły zanik pamięci u starszej osoby – czym może być spowodowany?

Nagły zanik pamięci u starszej osoby - czym może być spowodowany?

Co jest przyczyną nagłej utraty pamięci u osoby starszej? Utrata pamięci jest powszechna wraz z wiekiem, ale może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym poważniejszego problemu. Poniżej podajemy kilka przyczyn nagłej utraty pamięci. Pijaństwo, narkotyki, udar i demencja naczyniowa to tylko kilka z nich. Jeśli jednak utrata pamięci przedłuża się, przyczyną może być problem medyczny.

Pijaństwo

Naukowcy odkrywają coraz więcej szczegółów na temat tego zjawiska, m.in. dlaczego picie alkoholu prowadzi do zaniku pamięci. Najnowsze badania pokazują, że blackouty mogą występować także u osób, które nie są alkoholikami. Seria dziwacznych eksperymentów przeprowadzonych przez Donalda Goodwina w latach 60. przyniosła zaskakujące odkrycia. W badaniach tych odurzeni alkoholem ochotnicy byli rekrutowani ze szpitali i urzędów pracy, by wziąć udział w serii testów.

Przyczyna tego braku wiedzy nie jest jasna. Jednym z wyjaśnień może być to, że intensywne picie alkoholu prowadzi do dodatkowych zmian w mózgu. Co ciekawe, studenci i nastolatkowie są bardziej podatni na działanie alkoholu niż starsi dorośli. Co więcej, płat czołowy mózgu rozwija się jako ostatni w dorosłym życiu, więc osoby skłonne do blackoutów są bardziej wrażliwe na działanie alkoholu. Nie jest jednak jasne, czy alkohol powoduje utratę pamięci u osób starszych.

W jednym z badań wykazano, że studenci, którzy piją w dużych ilościach, cierpią na zaburzenia pamięci, gdy są odurzeni. Wyniki te sugerują, że wpływ alkoholu na rozwój pamięci jest głębszy u uczniów, którzy często piją alkohol. Ale proces ten jest o wiele bardziej złożony. Nawet jeśli picie alkoholu nie powoduje związanej z wiekiem utraty pamięci, to sprawia, że zaburzenia pamięci są bardziej zauważalne. Naukowcy badają teraz, w jaki sposób alkohol zmienia pamięć w mózgu.

Leki

Jednym z powodów, dla których niektóre leki mogą upośledzać pamięć u osób starszych, są ich właściwości antycholinergiczne. Leki antycholinergiczne, takie jak środki nasenne, są znane z tego, że zmniejszają aktywność mózgu w pewnych obszarach, które przenoszą pamięć do innych obszarów. To z kolei upośledza przywoływanie pamięci. Dlatego należy unikać tych leków. Ponadto pacjenci powinni być ostrzeżeni, że niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą upośledzać pamięć.

Osoby starsze metabolizują leki znacznie wolniej niż młodsze osoby dorosłe. Z tego powodu są one bardziej podatne na efekty uboczne. Aby wykryć problemy z pamięcią, osoby starsze powinny omówić swoją historię choroby z lekarzem prowadzącym i przyjrzeć się przyjmowanym lekom. Ważne jest, by mieć pełną listę recept, tak by lekarz mógł zidentyfikować pewne prawidłowości. Leki, które zaburzają funkcje poznawcze, to między innymi antydepresanty, środki nasenne i przeciwbólowe.

Chociaż niektóre leki mogą upośledzać pamięć, większość z tych efektów ubocznych można leczyć. W rzeczywistości 65 do 75% starszych pacjentów cierpiących na depresję można wyleczyć, zmieniając leki. Ponadto suplementy diety mogą pomóc w zwalczaniu niedoborów w mózgu. Zmiana leków na depresję może też pomóc ludziom w zachowaniu wspomnień. Co więcej, terapia może być pomocna pacjentom, którzy tracą pamięć z powodu depresji.

Udary mózgu

Objawy udaru mogą być różne, w zależności od tego, która część mózgu została dotknięta. Nagły paraliż i utrata wzroku są częste. Mogą też wystąpić zmiany nastroju i trudności z kontrolowaniem jelit lub pęcherza. W obu typach udaru pamięć i zdolności poznawcze mogą być poważnie upośledzone. Osoba poszkodowana może również wykazywać zmiany zachowania i może dojść do zmian osobowości. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Chociaż wiele osób cierpi na utratę pamięci po udarze, istnieje kilka różnych sposobów jej leczenia. Otępieniu naczyniowemu można zapobiec, jeśli wcześnie podejmie się leczenie problemów naczyniowych leżących u jego podłoża. Otępienie naczyniowe zwykle dotyka ludzi w wieku od 60 do 75 lat i jest drugim co do częstości występowania rodzajem demencji. Zwykle częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Choć demencja naczyniowa nie jest tak uleczalna jak choroba Alzheimera, możliwe jest odwrócenie jej objawów.

Chociaż demencja naczyniowa jest bardziej powszechna, wiele osób po udarze niedokrwiennym doświadcza utraty pamięci. Częstość występowania demencji po udarze niedokrwiennym jest nieznana, a efekty różnych definicji demencji są różne. Naukowcy z University of Washington badali dwóch starszych mężczyzn, u których wystąpiła nagła trwała amnezja. Badanie neuropatologiczne ujawniło oznaki choroby Alzheimera, a rezonans magnetyczny wykazał nieprawidłowości w płacie skroniowym.

Otępienie naczyniowe

Chociaż demencji naczyniowej nie da się wyleczyć, leczenie może pomóc zmniejszyć uszkodzenia mózgu i kontrolować ciśnienie krwi. Często przepisuje się leki, by obniżyć ciśnienie krwi i kontrolować poziom cholesterolu, a także sugeruje się zmianę stylu życia, by ograniczyć spożycie soli, alkoholu i kofeiny. Opiekunowie rodzinni powinni także wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia demencji naczyniowej i nauczyć się praktycznych sposobów radzenia sobie z utratą pamięci. Ważne jest jednak, by zachować nadzieję i realizm.

Kiedy przepływ krwi do mózgu jest utrudniony, komórki mózgowe nie otrzymują odpowiednich składników odżywczych ani tlenu. Powoduje to obumieranie komórek mózgowych, co skutkuje problemami poznawczymi. Problemy te mogą znacząco wpływać na codzienne życie. Jeśli podejrzewasz, że starsza osoba może cierpieć na demencję naczyniową, zleć jej badanie krwi, by wykluczyć inne schorzenia. Diagnoza jest zwykle stawiana w ciągu roku od wystąpienia pierwszych objawów. Ważne jest, by wiedzieć, czego się spodziewać, bo objawy mogą się szybko zmieniać.

Do diagnozowania demencji naczyniowej stosuje się różne testy. Lekarz pierwszego kontaktu zapozna się z twoją historią choroby, zbada cię fizycznie i prawdopodobnie zleci badania krwi. Badania krwi mogą wykluczyć odwracalne przyczyny zaburzeń poznawczych, takie jak niski poziom witaminy B12 lub niedoczynność tarczycy. Może być konieczna ocena neuropsychiatryczna, ponieważ niektóre leki mogą powodować dezorientację. Lekarz rodzinny może również zlecić wykonanie elektroencefalogramu (EEG) lub skanu mózgu, aby wykryć problemy z naczyniami krwionośnymi lub inne problemy neurologiczne.

Zobacz też:  Nagłe osłabienie u starszej osoby - przyczyny, objawy, pomoc

Nadmierne uczenie się

Choć pewne spowolnienie procesów myślowych może być mylone z poważnymi problemami z pamięcią, istnieje wiele oznak świadczących o tym, że winę za to ponosi starzejący się mózg. Choć spowolnione uczenie się i okazjonalne zapominanie są normalnymi objawami starzenia się, utratą pamięci, która jest nagła lub której towarzyszą inne problemy poznawcze, należy się natychmiast zająć. Oto niektóre z tych oznak i objawów. Jeśli zauważysz nagłą utratę pamięci u starszej osoby, powinieneś udać się do lekarza w celu przeprowadzenia pełnej oceny.

Depresja

Znaczna część osób powyżej 60. roku życia cierpi na depresję. Osoby starsze cierpiące na depresję mogą stać się nieszczęśliwe i stracić zainteresowanie swoimi zwykłymi zajęciami. Zmiany te mogą przejawiać się w trzech kategoriach: niska samoocena, spadek motywacji i energii oraz myśli samobójcze. Choć większość ludzi doświadcza niektórych z tych objawów od czasu do czasu, są one bardziej zauważalne u seniora, który jest w depresji. Na przykład, może on wykazywać oznaki zwiększonego używania alkoholu i narkotyków. Jego depresja może nie być wyrażona poprzez smutek czy niską motywację. Może też doświadczać niewyjaśnionego poczucia bezwartościowości lub winy. Objawy depresji mogą trwać dwa tygodnie lub dłużej.

Choć depresja i demencja mają bardzo podobne objawy, leczy się je inaczej. Profesjonalni opiekunowie mogą być przydatnym źródłem informacji w diagnozowaniu depresji i demencji. Powinni uczestniczyć w ocenie stanu zdrowia i dyskusjach. Osobiści opiekunowie pacjenta również mogą mieć cenne spostrzeżenia, które mogą pomóc w rozpoznaniu oznak demencji. Pracownicy ci powinni być włączani w proces oceny, kiedy tylko jest to możliwe. Ponadto mogą oni wnieść istotny wkład w proces opieki nad chorym. Depresja i nagła utrata pamięci u osób starszych

Stres

Choć nie jest jasne, czy stres przyczynia się do rozwoju demencji, istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia tej choroby. Na przykład długotrwały stres może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym do depresji. Jeśli doświadczasz wysokiego poziomu stresu, powinieneś udać się do lekarza, by ustalić, czy nie cierpisz na PTSD. W radzeniu sobie z tym stanem mogą pomóc techniki antystresowe. Poniżej wymieniono kilka technik antystresowych, które mogą ci pomóc.

Choć utrata pamięci krótkotrwałej jest naturalną częścią procesu starzenia się, u niektórych osób może dojść do poważnego osłabienia pamięci. Choć może to nie wpływać na codzienne życie, jest sygnałem ostrzegawczym, że coś jest nie tak. Demencja, uraz mózgu i infekcja to poważne stany, które mogą wymagać leczenia. Ale nie martw się, są rozwiązania tego problemu. Jest wiele sposobów na to, by uzyskać lepszą pamięć.

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę pamięci jest relaks. Osoby z wysokim poziomem kortyzolu często mają problemy z pamięcią. Śmiech jest dobry dla serca i może obniżyć poziom kortyzolu w organizmie. Jeśli martwisz się o swoje zdrowie, spróbuj medytować lub oglądać śmieszne filmy. Mogą one poprawić nastrój i obniżyć poziom stresu. Korzyści płynące ze śmiechu wykraczają poza pamięć. Jeśli martwisz się o swoją pamięć, 20-minutowy film komediowy może być właśnie tym, czego potrzebujesz, by poprawić swoje zdrowie psychiczne.

Problemy ze zdrowiem psychicznym

Wiele problemów ze zdrowiem psychicznym u starszych dorosłych jest powszechnych, ale tylko 20% z nich otrzymuje niezbędną opiekę. Co więcej, jeden na trzech seniorów nie szuka pomocy w leczeniu swoich problemów psychicznych, często z powodu strachu lub wstydu. Co więcej, wiele osób starszych po prostu odrzuca pojawienie się tych problemów jako normalne objawy starzenia się. Na szczęście pierwszym krokiem w rozpoznaniu tych problemów jest ocena stanu emocjonalnego i psychicznego bliskiej osoby.

Symptomy demencji i utraty pamięci mogą obejmować zarówno niezdolność do rozpoznawania przyjaciół i rodziny, jak i nieumiejętność znajdowania przedmiotów lub osób. W ciężkich przypadkach osoba może doświadczyć psychotycznego oderwania od rzeczywistości. Niektóre choroby, o których wiadomo, że mogą powodować nagłą utratę pamięci, to schizofrenia, choroba Parkinsona i otępienie z ciałami Lewy’ego. Jednak najczęstsze problemy psychiatryczne u starszych osób to depresja, lęk i choroba dwubiegunowa. Na szczęście większość z tych zaburzeń można leczyć za pomocą specjalistycznych terapii.

Często osoba cierpiąca na chorobę psychiczną wydaje się wycofana społecznie i traci zainteresowanie codziennymi czynnościami. Może nawet stać się zagubiona lub zapominalska i opuszczać regularne spotkania towarzyskie. Może też nagle stracić zdolność zapamiętywania, na przykład gier karcianych. Symptomy schizofrenii mogą zawierać biomarker demencji. Takie diagnozy mogą wymagać leczenia opartego na biomarkerze. W sieci dostępne są też zasoby, które mogą Cię połączyć z licencjonowanym doradcą. BetterHelp może pomóc Ci znaleźć doradcę w Twojej okolicy, a na pierwszą wizytę możesz otrzymać nawet 50% zniżki.


Podobne Tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska