karta seniora
Finanse

Karta seniora – co daje? Na jakie promocje i rabaty mogą liczyć seniorzy, którzy wyrobią Ogólnopolską Kartę Seniora?

Seniorom przysługują szczególne przywileje ze względu na wiek. Przykładem jest karta seniora, dzięki której możesz cieszyć się zniżkami i rabatami na różnorodne produkty i usługi w wybranych punktach usługowo-handlowych w całej Polsce. Kartę może wyrobić każdy senior w wieku 60 lat i więcej. Co konkretnie daje karta seniora, przeczytasz w tym artykule!

Co daje karta seniora? 

Ogólnopolska Karta Seniora jest rodzajem programu lojalnościowego, który umożliwia seniorom korzystanie z rabatów na usługi na terenie całej Polski. Jedynym warunkiem, by wyrobić kartę seniora jest ukończenie 60. roku życia. Program obejmuje:

 • punkty usługowo-handlowe;
 • sanatoria;
 • przychodnie;
 • gabinety rehabilitacji;
 • uzdrowiska;
 • instytucje związane z kulturą.

Czym jest Ogólnopolska Karta Seniora?

Program Ogólnopolska Karta Seniora to autorskim pomysł Stowarzyszenia MANKO. Grupa od blisko 20 lat aktywnie działa na rzecz poprawy jakości życia, zdrowia i bezpieczeństwa seniorów. W tym celu realizuje projekty, takie jak karta seniora, które zapewniają dodatkowe benefity osobom starszym. 

Skąd pozyskiwane są środki na program Ogólnopolska Karta Seniora?

Środki na zniżki karty seniora i obsługę programu OKS pochodzą bezpośrednio od sponsorów inicjatywy. Uzyskuje się je także w ramach współpracy z administracją okręgów partnerskich. Dopuszczalne jest także pozyskiwanie funduszy z darowizn od osób prywatnych, firm i organizacji.

Ogólnopolska Karta Seniora – do czego uprawnia?

Ogólnopolska Karta Seniora uprawnia do skorzystania z atrakcyjnych upustów w wybranych punktach handlowo-usługowych. Obecnie program OKS umożliwia seniorom korzystanie z różnorakich promocji w blisko 2500 placówkach!

Ogólnopolską Kartę Seniora akceptują m.in.:

 • hotele;
 • restauracje;
 • biura podróży;
 • sanatoria;
 • muzea;
 • galerie i teatry;
 • ośrodki szkoleń;
 • przychodnie i lecznice;
 • punkty fryzjerskie;
 • ekipy remontowe. 

To, co daje karta seniora, to także zniżki na przewozy komunikacją miejską oraz transport. Oto szczegółowa lista partnerów programu Ogólnopolska Karta Seniora. https://glosseniora.pl/gdzie-skorzystac-z-karty/

Ile wynoszą zniżki w programie OKS?

Zniżki karty seniora są różne w zależności od punktu usługowego. Ich wartość waha się między 2% a nawet połową ceny! Inicjatywa funkcjonuje w aż stu sześćdziesięciu miejscach: powiatach, gminach i miastach na terenie Polski.

Karta seniora – gdzie wyrobić?

Wyrobienie karty seniora nie jest trudne. Miejscem, gdzie można wyrobić kartę seniora jest siedziba główna Stowarzyszenia MANKO. Adres tej placówki to al. J. Słowackiego 46/30, 30-018 Kraków. Możesz ta złożyć wniosek o wyrobienie karty OKS.

Wniosek o kartę seniora możesz także wysłać pocztą na wskazany powyżej adres. Aby wniosek został przyjęty, musisz załączyć do formularza pustą i zaadresowaną kopertę ze znaczkiem oraz plastikowe nakrętki po butelkach. Nakrętki zostaną przekazane na cele charytatywne. Wniosek o ogólnopolską kartę seniora można pobrać tutaj: https://glosseniora.pl/ogolnopolska-karta-seniora-2/

O kartę seniora możesz także ubiegać się w uniwersytetach trzeciego wieku lub Klubach Seniora. Wiele z tych placówek działa jako partnerzy inicjatywy OKS. Zbierają wnioski o kartę seniora i wydają je. Ogólnopolską Kartę Seniora mogą także wydać gminy, które podpisały umowę partnerską w ramach programu.

Karta seniora a zniżki na przejazdy

Lubisz jeździć pociągami? Mamy dobrą informację! Obecnie Polskie Koleje Państwowe oferują w ramach karty seniora zniżki w wysokości 30% na zakup biletów w obu klasach przedziałów na dowolne połączenia kolejowe. Rabat potwierdza konduktor w trakcie podróży na podstawie dowodu tożsamości z datą urodzenia.

Ogólnopolską Kartę Seniora honorują także Przewozy Regionalne sp. z o.o. Karta seniora daje 25% upustu od taryfy podstawowej na bilety jednorazowe w dowolnych relacjach dla osób powyżej 60. roku życia.

One Reply to Karta seniora – co daje? Na jakie promocje i rabaty mogą liczyć seniorzy, którzy wyrobią Ogólnopolską Kartę Seniora?

 1. Nie miałem pojęcia, że mogę wyrobić kartę seniora. Dobrze jest o tym wiedzieć, dziękuję Wam serdecznie za informację na ten temat. Bardzo lubię czytać posty na Waszej stronie. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *