goździki na ból zęba
Porady

Goździki na ból zęba – jak stosować?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że goździki na ból zęba są stosowane od bardzo dawna. Goździki na zęby i ból gardła stosuje się w formie suszu, naparu i olejku. Przyprawa ma działanie lecznicze i prozdrowotne dzięki zawartym w niej składnikom takim jak eugenol. Pomaga rozwiązać między innymi problem halitozy, czyli nieświeżego oddechu. Jednak goździki mają o wiele większą moc!

Goździki – właściwości i działanie

Goździki wykazują działanie antybakteryjne dzięki zawartemu w nich organicznemu związkowi z grupy terpenów, będącemu pochodną gwajakolu. Chodzi właśnie o eugenol. Z tego powodu goździki wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym oraz stomatologii. Wykorzystuje się głównie olejek goździkowy i jego pochodne jako środek przeciwgrzybiczny, przeciwpasożytniczy, przeciwwirusowy. 

Z powodu silnego działania przeciwutleniającego goździki wykorzystuje się w farmaceutyce. Z kolei – dzięki właściwościom uśmierzającym ból – z olejku goździkowego korzysta się w leczeniu dolegliwości reumatycznych i mięśniowych. W stomatologii wykorzystuje się goździki na ból zębów, głównie jako środek antyseptyczny i przeciwbólowy. Zaleca się je również dla poprawy funkcjonowania układu trawiennego – goździki działają przeciwbiegunkowo, wspomagają procesy trawienne, powstrzymują wzdęcia i nudności.

Goździki na ból zębów – zastosowanie

Goździki znane są ze swoich właściwości przeciwbólowych już od XIII wieku, gdy wykorzystywano je jeszcze w medycynie naturalnej. Suszone goździki stosowano jako formę ówczesnych tabletek przeciwbólowych – należało w miejscu bólowym rozgryźć ususzony owoc. 

Obecnie goździki na ból zębów stosuje się w formie pozyskiwanego z ich olejku eugenolu, który w stomatologii służy jako środek do odkażania kanałów korzeniowych oraz oczyszczania ubytków w zębach. Działanie jest tymczasowe, ale silne. Z tego powodu goździki na zęby wykorzystuje się także do zatruwania miazgi zębowej, gdyż bakterie próchnicotwórcze są wrażliwe na wyciąg z goździków.

Goździki na ból zęba – jak stosować?

W warunkach domowych można wykorzystywać suszoną lub zmieloną formę goździków. Niegdyś goździki na zęby zalecano w formie suszonych pąków. Należało rozgryźć goździk w miejscu bólu. Jednak, gdyż chodzi przede wszystkim o uwolnienie olejku goździkowego, można stosować także napar z goździków do płukania jamy ustnej. Same pąki można także ssać lub żuć, co pomaga odświeżyć oddech, działa przeciwbakteryjnie i przeciwbólowo oraz łagodzi problemy z podrażnieniem gardła. Poza tym przyprawę można dodawać do dań i naparów (np. do herbaty), dzięki czemu rozgrzeje organizm i podniesie odporność.

Goździki na ból zębów – skutki uboczne i przeciwwskazania

Goździki są bezpieczne w przyjmowaniu przez dzieci i dorosłych, oczywiście nie w nadmiernych ilościach – jak wszystko. Przeciwwskazaniem do stosowania goździków jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych lub planowana operacja. Zawarty w nich eugenol może powodować zmniejszenie krzepliwości krwi.

One Reply to Goździki na ból zęba – jak stosować?

  1. Już wiele razy słyszałem, że goździki są naprawdę dobre na ból zębów. Dobrze, że to potwierdziliście, teraz przynajmniej mam pewność. Dzięki za informacje na ten temat. Pozdrawiam serdecznie wszystkich czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *