Emerytura socjalna – co to jest, ile wynosi, kto ma prawo się ubiegać?

Emerytura socjalna - co to jest, ile wynosi, kto ma prawo się ubiegać?

W zeszłym roku 34 seniorów w Baguio na Filipinach otrzymało rentę socjalną w wysokości 1500 pesos filipińskich, czyli 34,5 dolara. Środki te są przeznaczone na zakup podstawowych towarów i leków oraz na dostęp do usług zdrowotnych. Renty socjalne są przyznawane przez rząd filipiński emerytom, którzy ukończyli 80 lat. Rząd twierdzi, że może pomóc tylko tym, którzy osiągnęli wiek emerytalny. Nie oznacza to jednak, że renty te nie pomagają starzejącym się obywatelom.

Korzyści ekonomiczne płynące z emerytur socjalnych

W krajach rozwijających się renty socjalne mają daleko idące konsekwencje, ponieważ zwiększają dochody osób starszych i ich dalszej rodziny. Historycznie rzecz biorąc, rodziny były podstawową nieformalną instytucją oszczędzania w cyklu życia. Emerytury socjalne mogą zwiększyć dochody indywidualne, ale także dochody członków dalszej rodziny, którzy w przeciwnym razie mogą mieć trudności z utrzymaniem swoich rodziców. Optymalna polityka uwzględnia prywatne transfery i obciążenia związane z opieką.

Choć ogólny stan zdrowia osób starszych na obszarach wiejskich nie ulega znacznemu pogorszeniu, to wpływ świadczeń emerytalnych jest znaczący. System ten jest bardziej korzystny dla gospodarstw domowych o niskich dochodach niż dla grup o wyższych dochodach. W rezultacie renty socjalne mogą zmniejszyć nierówności w zdrowiu i poprawić stan zdrowia osób starszych. Chociaż obecny system emerytur społecznych nie zmniejsza znacząco różnic w dochodach, korzyści mogą być znaczące dla starszych gospodarstw domowych z grup o niskich i średnich dochodach.

W Chinach korzyści ekonomiczne płynące z emerytur społecznych wykraczają daleko poza okres emerytalny. Wskaźnik niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci wśród czarnoskórych pracowników jest wyższy, co wskazuje na mniejsze możliwości oszczędzania i przechodzenia na emeryturę. Co więcej, wskaźnik ubóstwa wśród starszych pracowników czarnoskórych i latynoskich jest dwa do trzech razy wyższy niż wśród białych seniorów. Co więcej, średnia długość życia latynoskich pracowników jest dłuższa niż ich białych kolegów, co oznacza więcej lat na pobieranie świadczeń emerytalnych.

Badanie wykazało również, że otrzymywanie emerytur zmniejszyło międzypokoleniowe współzamieszkiwanie wokół wieku granicznego uprawniającego do emerytury. Skutkowało to również mniejszymi wydatkami na usługi najemne i niższym poziomem inwestycji we wnuki. Efekty te były jeszcze większe w regionach słabo rozwiniętych, takich jak Guizhou, gdzie starsi dorośli częściej pozostają aktywni w produkcji rolnej aż do 60. roku życia. Dlatego ważne jest, by zrozumieć te zależności między rentami socjalnymi a zdrowiem.

Jedną z podstawowych korzyści ekonomicznych płynących z emerytur społecznych jest to, że zwiększają one część dochodu danej osoby, która jest przekazywana beneficjentom. W porównaniu z prywatnymi rentami emerytalnymi, renta socjalna stanowi większy procent dochodu osoby o niższych dochodach niż osób zarabiających więcej. Jednak kobiety zazwyczaj mają niższe dochody i zarabiają mniej, co ogranicza ich zdolność do gromadzenia większych oszczędności.

Widać też wiele innych korzyści ekonomicznych płynących z emerytur społecznych. Co więcej, dodatkowy dochód może zmniejszyć ograniczenia kredytowe rodziny, pozwalając na większe wydatki na dobra prywatne. Na przykład w Chinach starsi dorośli mieszkający ze swoimi dorosłymi dziećmi zgłaszają większą redukcję wydatków na usługi opiekuńcze w domu. A w Guizhou redukcja liczby dorosłych dzieci zapewniających opiekę jest jeszcze większa: 43,9 procent starszych rodziców nie ma dorosłych dzieci, które by się nimi opiekowały. To jeszcze bardziej zwiększa niezależność finansową starszych dorosłych.

Dostępność emerytur socjalnych w krajach o niskich dochodach

W krajach rozwiniętych zabezpieczenie społeczne składa się z trzech elementów: zapewnienia bezpieczeństwa i ubezpieczeń społecznych, podziału dochodu przez całe życie oraz transferów kategorialnych, które redystrybuują środki do określonych grup. W Wielkiej Brytanii zabezpieczenie społeczne obejmuje wsparcie dochodu, minimalne ubezpieczenie na życie i rentę inwalidzką, a we Francji system ubezpieczeń społecznych obejmuje emerytury i szereg świadczeń ubezpieczeniowych. We Francji program OASDHI (skrót od Old-age, survivors, and disability insurance) obejmuje szeroki zakres świadczeń socjalnych.

Choć w krajach o niskich dochodach renty socjalne nie są dostępne dla wszystkich obywateli, to pomagają grupom społecznym znajdującym się w trudnej sytuacji. Na przykład starsze kobiety mogą opiekować się osieroconymi wnukami, a starsi mężczyźni mogą być zmuszeni do utrzymywania ich i ich dzieci. Rządy często nie chronią w ten sposób swojej starszej populacji, dlatego skupiają się na zapewnieniu opieki dzieciom i osobom niepełnosprawnym. Ci starsi obywatele również potrzebują pomocy i rent socjalnych, które pomogą im przetrwać. Te programy nie są może skomplikowane, ale mogą uratować życie ludziom w krajach o niskich dochodach.

Chociaż osoby starsze stanowią tylko niewielki procent populacji Kenii, nieproporcjonalnie cierpią z powodu konsekwencji ubóstwa w podeszłym wieku. Międzynarodowe Centrum ds. Ubóstwa podkreśla znaczenie emerytur społecznych w zapobieganiu ubóstwu osób starszych. Bez emerytur wskaźnik ubóstwa wśród osób w wieku 55 lat i starszych wzrósłby o 17,1%. W raporcie opisano między innymi zalety nieskładkowych emerytur społecznych i powszechnych emerytur dla osób starszych.

Zobacz też:  Jak wysoką emeryturę mogę otrzymać pracując w niemczech?

Mimo tych zalet emerytury społeczne są wciąż w powijakach. W Republice Południowej Afryki system emerytur społecznych poprawił stan odżywienia dziadków i wnuków. Z kolei systemy transferów socjalnych finansowane przez państwo są w dużej mierze odrzucane. Ale to się powoli zmienia. Renty socjalne stają się coraz bardziej częścią życia najbiedniejszych ludzi. Problem polega na tym, że system ten nie zdołał zająć się podstawowymi przyczynami ubóstwa osób o niskich i średnich dochodach.

Chociaż świadczenia emerytur społecznych różnią się w poszczególnych krajach, istnieje kilka wspólnych elementów, które sprawiają, że są one powszechnie dostępne. Najbardziej powszechnym z nich jest miesięczna wypłata, która waha się od 2 dolarów w Nepalu do 130 dolarów w RPA. Niektóre kraje połączyły w swoich programach zabezpieczenia społecznego renty socjalne z opieką zdrowotną i programami żywnościowymi. Z nowego systemu skorzysta prawie milion osób żyjących w ubóstwie więcej niż ze starego programu.

Emerytury socjalne są szeroko dostępne w krajach o niskim wzroście gospodarczym. Wiele krajów o niskich dochodach ma system emerytur społecznych, zwłaszcza te w Południowym Stożku Ameryki Łacińskiej. Ponadto kilka grup krajów rozwijających się ma powszechne emerytury społeczne. Należą do nich takie kraje, jak Botswana, Lesotho, Namibia, RPA i Bangladesz. W tych systemach powinna być przestrzegana zasada niedyskryminacji.

Wpływ emerytur społecznych na nierówności zdrowotne

Ostatnie badania sugerują, że korzyści płynące z emerytur społecznych są związane ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Ustalenie to jest spójne we wszystkich krajach i opiera się na podejściu instrumentalnym, które wykorzystuje duże zróżnicowanie w poziomie upowszechnienia. W szczególności badacze odkryli, że beneficjenci, którzy otrzymywali renty socjalne, częściej korzystali z formalnej opieki zdrowotnej niż ci, którzy tego nie robili. To odkrycie ma ważne implikacje dla przyszłych badań nad wpływem rent socjalnych na nierówności zdrowotne.

Wcześniejsze badania nie znalazły jednoznacznych dowodów na wpływ rent socjalnych na nierówności zdrowotne w starszym wieku. Efekt dla osób o niskich dochodach może być większy niż dla osób o wysokich dochodach, ale wpływ rent socjalnych na nierówności zdrowotne jest nadal niejasny. W szczególności, wpływ na zdrowie mieszkańców wsi może być silniejszy niż na zdrowie starszych mieszkańców z grup o wyższych dochodach. Wyniki te są jednak spójne z założeniem, że program może mieć pozytywny wpływ na zdrowie starszych mieszkańców z różnych poziomów dochodów.

W badaniu dotyczącym różnic w stanie zdrowia na obszarach wiejskich Chin przyjrzano się wpływowi wiejskich emerytur społecznych na opiekę zdrowotną w tym regionie. W tym samym duchu przeanalizowano nowy wiejski system emerytalny w Chinach, by ustalić, czy wpływ emerytur społecznych na nierówności zdrowotne był skorelowany z wyższymi wskaźnikami zachorowań. Wśród uczestników badania udział w NRSPI był pozytywnie związany z wynikami zdrowotnymi, ale związki te były niewielkie.

Pomimo mieszanych efektów, wyniki pokazały, że wprowadzenie społecznego programu emerytalnego zwiększyło powszechność ubezpieczenia zdrowotnego wśród starszych obywateli. Wynik ten można częściowo przypisać wzrostowi liczby osób korzystających z publicznego ubezpieczenia zdrowotnego, która wzrosła o 4,3 punktu procentowego w grupie osób starszych i o 5,2 punktu procentowego wśród osób nieposiadających podstawowego ubezpieczenia. Efekt ten nie przekłada się jednak na wyższe koszty opieki zdrowotnej ani na wyższe wydatki zewnętrzne.

Oprócz korzyści zdrowotnych, emerytury społeczne poprawiają również dostęp do opieki medycznej i zmniejszają nierówności zdrowotne. W krajach rozwijających się emerytury społeczne mają pozytywny wpływ na życie najuboższych obywateli. Jak przekonał się rząd Chin, ochrona socjalna ma pozytywny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo społeczne. Szczególnie renty socjalne mogą pomóc w wyciągnięciu ubogich z biedy. Pomagają one osobom starszym i niepełnosprawnym na obszarach wiejskich.

Aby określić nierówności zdrowotne, obliczono wskaźnik koncentracji i krzywą koncentracji. W prawie wszystkich krajach nierówności zdrowotne faworyzują mieszkańców o wysokich dochodach. Niektórzy badacze zdekomponowali nawet ten wskaźnik koncentracji na wkład w zdrowie. Pozwala im to obliczyć stopień przyczyniania się czynników wpływających na nierówności zdrowotne. Indeks koncentracji, CI(XK-Dochód), i wskaźnik udziału czynników wpływających na zdrowie. Następnie używają równania (4), by obliczyć stopień przyczyniania się czynników wpływających na nierówności zdrowotne.


Podobne Tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska