Co na zatwardzenie u starszej osoby

Co na zatwardzenie u starszej osoby

Pierwsze pytanie, jakie może ci się nasunąć, to co zrobić, jeśli twój starszy bliski ma zaparcia. Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc, w tym ćwiczenia fizyczne, dieta bogata w błonnik i środki przeczyszczające dostępne bez recepty. Jeśli żaden z tych sposobów nie zadziała w przypadku twojego bliskiego, skonsultuj się z lekarzem. Jednak nowsze leki mają bardzo ograniczone bezpieczeństwo i mogą być bardzo drogie. Co więcej, osoby starsze wymagają dokładnej oceny przed przepisaniem im jakichkolwiek leków.

Ćwiczenia

Pierwszym krokiem w ćwiczeniach na zaparcia u osób starszych jest uświadomienie sobie, jak działa twoje ciało. Zaparcia to powszechny problem, który dotyka ludzi w każdym wieku, ale jest szczególnie powszechny wśród osób starszych. Zaparcia powodują, że człowiek wypróżnia się twardymi, małymi stolcami rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Zaparcia mogą utrudniać oddawanie stolca, powodując skurcze, ból i ucisk. W rzeczywistości aż 15% do 30% populacji cierpi na tę przypadłość. Ci, którzy cierpią z tego powodu, czują się niekomfortowo i mają wzdęcia przez wiele godzin po wypróżnieniu.

Ćwiczenia na zaparcia u osób starszych powinny obejmować czynności, które stymulują wypróżnienia. Ponadto dobrym pomysłem jest włączenie do ćwiczeń różnych procedur. W badaniu przeprowadzonym przez Simon MA przeanalizowano interwencje behawioralne w przypadku przewlekłych zaparć u osób starszych. Inne badania, przeprowadzone przez Stoker CG, Scott MG i Passmore AP, oceniały działanie laktulozy w porównaniu z Agiolaxem.

Ankieta “od drzwi do drzwi” przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych wykazała, że trzydzieści procent mężczyzn i dwadzieścia dziewięć procent kobiet zgłaszało występowanie zaparć co najmniej raz w miesiącu. Częstotliwość zaparć była znacząco związana z liczbą leków i chorób przewlekłych, które dana osoba przyjmowała. Osoby starsze są bardziej podatne na zaparcia z powodu złej diety i braku zainteresowania ćwiczeniami. Mają też tendencję do sięgania po gotowe dania, które zawierają mało błonnika.

Dieta wysokobłonnikowa

Dieta wysokobłonnikowa ma wiele zalet, z których najmniejszą jest zapobieganie zaparciom. Tego typu pokarmy dłużej się trawią, co pomaga regulować poziom cukru we krwi. Oprócz zapobiegania zaparciom, dieta wysokobłonnikowa wiąże się również z mniejszym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego, choroby serca i cukrzycę. Dobra wiadomość jest taka, że łatwo jest znaleźć produkty bogate w błonnik, które będą smakować Tobie i Twojej rodzinie.

Aby pomóc starszej osobie odzyskać kontrolę nad wypróżnieniami, zwiększ jej spożycie błonnika. Jeśli zaparcia stają się coraz częstsze i poważniejsze, najlepiej skonsultować się z lekarzem, ale objawy te nie są powodem do niepokoju. Jeśli zaparcia u twojej starszej osoby nie są poważne, spróbuj zmniejszyć ilość leków zapierających i zwiększyć ilość błonnika w jej diecie.

Innym sposobem odżywiania się bogatym w błonnik jest dieta bogata w pełne ziarna. Śniadanie z dużą ilością błonnika może zawierać płatki owsiane z jagodami. Wybieraj też brązowy ryż zamiast białego, bo jest zdrowszy i lepiej smakuje. Jeśli tylko włączysz do diety seniora różne produkty bogate w błonnik, będzie on w stanie zaspokoić swoje dzienne zapotrzebowanie na błonnik. Ogólna zasada mówi, że osoby starsze powinny spożywać od 14 do 20 gramów błonnika na 1000 kalorii, czyli odpowiednio 22,4 i 28 gramów dla mężczyzn i kobiet.

Środki osmotyczne

Środki osmotyczne na zaparcia są często przepisywane przez lekarzy na różne dolegliwości, takie jak przewlekłe zaparcia, zespół jelita drażliwego czy podagra. Osmotyczne środki przeczyszczające współpracują z wodą w jelicie grubym, aby nawodnić stolec, co z kolei wywołuje odruch wypróżnienia. Leki te powinny być stosowane wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Oprócz roztworów osmotycznych, lekarze mogą wypróbować terapię behawioralną, by kontrolować dyssynergiczne wypróżnianie u starszych pacjentów. Środki osmotyczne są często skuteczne, ale nie są odpowiednie dla wszystkich typów pacjentów w podeszłym wieku. Jeśli zastanawiasz się, czy dany produkt jest dla ciebie odpowiedni, weź pod uwagę następujące badania. W jednym randomizowanym badaniu kontrolowanym porównano dwa środki osmotyczne: Agiolax i laktulozę. Badanie wykazało, że laktuloza była bardziej skuteczna niż Agiolax.

Zaparcia u osób starszych to częsta dolegliwość i znaczące obciążenie dla zdrowia osób starszych. Choć doświadcza ich znaczna część osób starszych, nie ma na nie jednego lekarstwa. Ważne jest, by szukać leczenia przyczyny zaparć, by osoby starsze mogły pozostać aktywne i zdrowe. Oprócz środków osmotycznych, pacjenci powinni szukać pomocy u specjalisty, jeśli objawy zaparcia utrzymują się i nie reagują na leki.

Stosowanie środków przeczyszczających jest powszechną metodą leczenia przewlekłych zaparć u osób starszych, choć należy zachować ostrożność w przypadku ciężkich lub zagrażających życiu schorzeń współistniejących. Oprócz suplementacji błonnikiem, środki osmotyczne powinny być dozowane w zależności od odpowiedzi klinicznej. Chirurgia powinna być stosowana tylko wtedy, gdy inne metody leczenia zawiodły. Chociaż jest często stosowana w leczeniu zespołu jelita drażliwego u starszych pacjentów, zabiegi chirurgiczne rzadko są wskazane w przypadku przewlekłych zaparć u osób starszych.

Zobacz też:  Jak wzmocnić serce u starszej osoby: skuteczne sposoby i ćwiczenia

Środki przeczyszczające dostępne bez recepty

Dostępne bez recepty środki przeczyszczające dla osób starszych z zaparciami są często skuteczne, ale powinny być stosowane tylko pod nadzorem lekarza lub farmaceuty. Dostępne bez recepty środki przeczyszczające na zaparcia u osób starszych mogą mieć inne działanie niż ich markowe odpowiedniki. Środki przeczyszczające o działaniu nasycającym dodają do stolca rozpuszczalny błonnik i wywołują skurcze jelit, które wypychają stolec z organizmu. Są one również ogólnie bezpieczne przy długotrwałym stosowaniu.

Zaparcia u osób starszych mogą występować z kilku powodów. Mogą być oznaką problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak rak czy uraz jelita, mogą też być wynikiem zmian w diecie i rutynie. U niektórych osób zaparcia mogą pojawić się także po operacji brzucha lub po zażyciu leków przeciwbólowych. Z tych powodów środki przeczyszczające dostępne bez recepty mogą być tymczasowym rozwiązaniem problemu zaparć u osób starszych.

Częstym powikłaniem spowodowanym przez dostępne bez recepty środki przeczyszczające jest zakrztuszenie. Należy je natychmiast odstawić, jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z powyższych objawów. Środki przeczyszczające dostępne bez recepty powinny być przechowywane w chłodnym, suchym miejscu, z dala od łazienki. Nie powinny być przechowywane w szafkach łazienkowych, ponieważ mają one tendencję do bycia ciepłymi i wilgotnymi. Środki przeczyszczające dostępne bez recepty na zaparcia u osób starszych powinny być przyjmowane tylko po konsultacji z pracownikiem służby zdrowia.

Prowadzenie dziennika wypróżnień

Wiele osób zastanawia się, co stanowi idealne wypróżnienie. Wypróżnienie uważa się za idealne, kiedy kał jest miękki i łatwy do oddania. Jednak wypróżnienia u osób starszych mogą być twarde i rzadkie. Jest to znane jako chroniczne zaparcie i może dotyczyć od 15 do 30 procent populacji. Jest ono również bardziej powszechne u kobiet.

Niektóre przyczyny przewlekłych zaparć są związane z wiekiem, np. zmniejszone napięcie mięśniowe, zmniejszona aktywność fizyczna czy powiększona macica. Inne przyczyny to nieodpowiednie spożycie płynów, dieta uboga w błonnik i zaburzenia metaboliczne. Niektóre leki mogą przyczyniać się do zaparć, w tym leki zobojętniające kwas żołądkowy, diuretyki, blokery kanału wapniowego, leki przeciwpsychotyczne, suplementy żelaza i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Osoby, które przyjmują leki na receptę, powinny skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania porady.

Prowadzenie dziennika wypróżnień u osoby starszej może pomóc lekarzowi w ustaleniu, jakie środki przeczyszczające należy zastosować. Jeśli twój starszy bliski często bierze środki przeczyszczające “na ratunek”, należy dostosować ich regularny schemat. W przeciwnym razie może być konieczne zastosowanie metody prób i błędów, by dowiedzieć się, co działa najlepiej. Jednak z przewlekłymi zaparciami można sobie poradzić, prowadząc rejestr czasu, jaki twój bliski musi poświęcić na wizytę w toalecie.

Lewatywy

Jeśli zauważysz, że starsza osoba cierpi na zaparcia, możesz spróbować zastosować czopki doodbytnicze. Są to miękkie kapsułki, które wprowadza się do dolnej części odbytnicy, by zachęcić do wypróżnienia. Wkładanie ich może wywołać wypróżnienie, a tym samym złagodzić zaparcia. Czopek doodbytniczy jest tymczasowym rozwiązaniem problemu zaparć. Ważne jest jednak, by upewnić się, że dana osoba używa go prawidłowo i nie należy przesadzać z jego ilością.

Przewlekłe zaparcia są częstą dolegliwością u starszych osób i dotykają około 50% pensjonariuszy domów opieki. Klasyfikuje się je jako zaparcia pierwotne lub wtórne, a ich przyczyną są procesy chorobowe, przyjmowane leki lub czynniki psychospołeczne. Kiedy zaparcia nie da się wyleczyć prostymi sposobami, takimi jak zwiększenie ilości przyjmowanych płynów, modyfikacja stylu życia czy przyjmowanie leków, konieczne może być wykonanie lewatywy.

Chociaż lewatywy są terapią ratunkową, nie powinny być stosowane zbyt często. Częste stosowanie lewatywy wskazuje na niewłaściwy sposób utrzymania jelit w czystości. Zaleca się też, by przed lewatywą użyć zwykłego środka przeczyszczającego. Lewatywy z oleju mineralnego są najlepsze dla osób starszych. Mogą one być skuteczne w konkretnych sytuacjach, ale przed podjęciem decyzji powinieneś porozmawiać z lekarzem.

Jeśli leki powodujące zaparcia uniemożliwiają starszej osobie pójście do łazienki, lewatywy mogą być lepszym rozwiązaniem. Lewatywy mogą być wygodniejszą alternatywą dla osoby cierpiącej na tę przypadłość. Często stosuje się je w połączeniu z lekami, by złagodzić takie objawy, jak wzdęcia i ból. Osoby starsze mogą mieć problemy z przypomnieniem sobie, że mają zaparcia i mogą zachowywać się tak, kiedy odczuwają dyskomfort. Długotrwałe zaparcia mogą też powodować stan zwany kolką kałową, czyli twardą masę stolca, która utknęła w okrężnicy lub odbytnicy.


Podobne Tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska