cholesterol nie hdl
Zdrowie

Cholesterol nie-HDL – dobry czy zły? Jakie są jego normy?

Cholesterol nie-HDL ma duże znaczenie przy wykonywaniu badań krwi, gdyż pozwala na wykrycie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Warto wiedzieć, co to jest cholesterol nie-HDL, jaka jest norma stężenia tego parametru, jak go obniżyć wskaźnik i co oznacza zbyt niskie stężenie.

Cholesterol stanowi substancję lipidową wywodzącą się z grupy steroli. Występuje w każdej komórce organizmu. Zapewne wiesz, że w twoim organizmie funkcjonują dwa typy cholesterolu. Potocznie mówi się „dobry” i „zły” cholesterol, gdy chodzi o typy HDL i LDL. Swoje nazwy zawdzięczają angielskim rozwinięciom skrótów, które tłumaczy się jako lipoproteiny wysokiej gęstości (HDL) i niskiej gęstości (LDL). Wchodzą one w skład (TC) cholesterolu całkowitego w organizmie, a nie-HDL stanowi parametr określający stężenie w proporcjach pomiędzy dobrym i złym cholesterolem.

Cholesterol nie-HDL – co to jest? 

Na początek warto wiedzieć, co to jest cholesterol nie-HDL i w jaki sposób jest określany. To jeden ze wskaźników, które stosuje się przy badaniu lipidogramowym. Mówi się, upraszczając, że jest to suma wszystkich typów złego cholesterolu. Cholesterol nie-HDL obliczany jest właśnie w taki sposób. Wystarczy, że od cholesterolu całkowitego odejmiemy cholesterol pozytywny (HDL). 

Cholesterol przenoszony jest wraz z krwią przez lipoproteiny. Tak naprawdę cholesterol nie-HDL jest sumą lipoprotein we krwi, które nie są cholesterolem właściwym. Ważne jest, by utrzymywać cholesterol nie-HDL w normie, ponieważ jego zbyt wysoki lub za niski wskaźnik może prowadzić do rozwoju poważnych chorób. Nadwyżki cholesterolu są transportowane do wątroby, gdzie są rozkładane i usuwane z organizmu – ma to jednak pewne ograniczenie w zależności od wydajności pracy wątroby i organizmu. 

Cholesterol nie-HDL – normy 

Norma cholesterolu nie-HDL jest odmienna dla osób z różnych grup ryzyka do chorób układu sercowo-naczyniowego. U zdrowego człowieka i osób z grupy niskiego lub umiarkowanego ryzyka sercowo-naczyniowego współczynnik powinien wynosić 145 mg/dl. Z kolei u osób z grupy wysokiego ryzyka współczynnik powinien wynosić 130 mg/dl. Ostatnia grupa bardzo wysokiego ryzyka powinna mieć cholesterol nie-HDL w granicach 100 mg/dl. Oczywiście, delikatne wahania są dopuszczalne, jednak nie powinny się utrzymywać. 

Cholesterol nie-HDL wysoki – jak go obniżyć? 

Przyczyną występowania podwyższonego cholesterolu mogą być choroby, jak niedoczynność tarczycy, problemy z wątrobą, łuszczyca, zespół nadnerczowy, a także cholestaza. Wysoki poziom cholesterolu może wynikać także z choroby alkoholowej lub nieodpowiedniej diety i trybu życia. Należy pamiętać, że wysoki cholesterol nie-HDL może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu, licznych chorób wieńcowych oraz miażdżycy.

W celu obniżenia i zachowania normy cholesterolu nie-HDL należy przede wszystkim wprowadzić zmiany w diecie oraz stylu życia. Codzienny jadłospis powinien ograniczać tłuszcze zwierzęce, masło, jaja, pełnotłuste mleko, ser żółty i tłusty, produkty czekoladowe oraz podroby. Warto zmniejszyć spożywanie potraw ciężkostrawnych i tłustych oraz smażonych. Dodatkowo należy regularnie ćwiczyć i zachowywać aktywność fizyczną. 

Jeżeli, mimo wprowadzenia tych zmian, w dalszym ciągu nie możesz osiągnąć normy cholesterolu, lekarz powinien przepisać ci odpowiednie leki obniżające poziom wchłaniania się cholesterolu. 

Cholesterol nie-HDL niski – co to oznacza?

Zarówno wysoki, jak i niski cholesterol nie-HDL jest niepokojący. Zbyt niski współczynnik może prowadzić także do osłabienia odporności. To z kolei naraża cię na liczne choroby.

Utrzymujący się poniżej normy cholesterol nie-HDL może wynikać z uwarunkowań genetycznych, a także z marskości wątroby, nadczynności tarczycy oraz zaburzeń odżywiania. U osób młodych problem często jest następstwem diet, głodówek i niedożywienia czy anemii. W takim przypadku konieczne są zmiany w diecie, by była ona zróżnicowana i regularna. Potrzebna jest także właściwa suplementacja. 

Warto pamiętać, że cholesterol odpowiada za trawienie tłuszczów i usuwanie toksyn z organizmu. U młodych ludzi ma wpływ na rozwój mózgu. Dbaj o zdrowie i regularnie sprawdzaj poziomu cholesterolu nie-HDL! 

One Reply to Cholesterol nie-HDL – dobry czy zły? Jakie są jego normy?

  1. Nie miałem nigdy problemów z cholesterolem. Może dlatego, że po prostu staram się dbać o swoją dietę i odżywiać się naprawdę zdrowo, a także unikać, jak tylko mogę, tłustych potraw. Póki co udaje mi się to dosyć dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *